5 stycznia 2024

Pałac Paulinum w Jeleniej Górze (GALERIA)


Piękny pałac na obrzeżach miasta. Ulokowany w romantycznym zakątu, na wzgórzu otoczonym parkiem. Wnętrza zaskakują stylowym wystrojem! 

Rezydencja zalicza się do zespołu zabytków "Doliny Pałaców i Ogrodów". Kilkanaście tych zabytków zostało wpisanych przez Prezydenta na listę Pomników Historii. 







"Pałac Paulinum w Jeleniej Górze (niem. Paulinenhof) – zabytkowy pałac zlokalizowany jest na obrzeżu Jeleniej Góry. Pierwsze wzmianki o dobrach paulińskich pochodzą z 1655 roku i są związane z przybyciem jezuitów do Jeleniej Góry. Dzięki nim szybko utrwaliła się nowa nazwa folwarku Paulinenhof. W połowie XIX wieku folwark i otaczające je ziemie kupił znany jeleniogórski fabrykant Richard von Kramst. W roku 1855 zlecił on jeleniogórskiemu ogrodnikowi Siebenhaarowi, twórcy plant jeleniogórskich, założenie na Górze Krzyżowej parku krajobrazowego. Willę w stylu zamkowo-dworskim zlokalizował on na specjalnie uformowanej skarpie na wschodnim zboczu góry. Jeszcze w latach 90. XIX w. obiekt nabył Oscar Caro, bogaty przemysłowiec z Gliwic [...]" 







"[...] W roku 1905 rozpoczął on przebudowę i modernizację pałacu. Powierzył to zadanie wrocławskiemu architektowi Karlowi Grosserowi, który rozbudował pałac w duchu eklektycznym. Oscar Caro przeniósł się ostatecznie z Gliwic do Paulinum w 1909. We wrześniu 1945 roku pałac stał się największą państwową składnicą poniemieckich dzieł sztuki, zwożonych tu z całego Dolnego Śląska, a następne zlokalizowano w nim kasyno oficerskie dla pobliskiego garnizonu wojskowego. Od 2002 roku pałac jest własnością prywatnej spółki i mieści się w nim hotel wraz z restauracją. Budowla z założeniem tarasowym, zaopatrzona jest w liczne wieżyczki, wykusze oraz loggię skierowaną ku zboczu i nieregularne porozmieszczane okna. Obiekt jest bogato przyozdobiony kamiennym detalem architektonicznym. Do wnętrza pałacu prowadzi wgłębiony portyk z kolumnami. Wnętrza pałacu zachowały swój pierwotny wystrój oraz charakter. Pałac otacza rozległy park" (za: Wikipedia) 







Pałac zalicza się do kilkudziesięciu budowli świeckich w zespole krainy kulturowej Dolina Pałaców i Ogrodów. 11 obiektów Doliny zostało wpisanych przez Prezydenta na prestiżową listę Pomników Historii. Są to "Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej" (oprócz Paulinum są tam: pałace w Bukowcu, Cieplicach, Karpnikach, Kowarach, Łomnicy, Mysłakowicach, Staniszowie, Wojanowie i Bobrowie).

Niektóre wnętrza pałacu zachowały oryginalny wystrój. Szczególnie pięknie prezentuję się westybul, a także Sala Gdańska z piękną dekoracją drewnianą i meblami oraz Sala Myśliwska. 






strona oficjalna:










******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz