12 lutego 2024

Michaeliskirche w Budziszynie (GALERIA)


Kościół w Niemczech, w którym odbywają się nabożeństwa w języku rodzimych Słowian. 

Według legendy, w tym miejscu ukazał się Archanioł Michał. 





"Michaeliskirche w Budziszynie (Michałska cyrkej) - znajduje się w pobliżu Alte Wasserkunst w Bautzen (Saksonia), na południowo-zachodnim łuku skalnej ostrogi nad Szprewą. Sklepienie i dach ukończono około 1520 roku. Od tego czasu kościół nosi nazwę Michaeliskirche. Wewnątrz kościoła znajduje się ołtarz wykonany przez Stöckela i Kanderbacha w 1693 r. oraz organy konsekrowane jesienią 1784 r. Podczas remontu w 1892 roku dobudowano empory. W czasie wojen husyckich w 1429 roku Bautzen był oblegany od zachodu . Mieszkańcy dzielnie bronili swojego miasta, a gdy ataki husytów przybrały na sile, – według legendy – na niebie pojawił się Archanioł Michał , wymachując mieczem. W ramach podziękowania mieszkańcy zbudowali później w tym miejscu kaplicę i nazwali ją Św. Michael. Pierwsza wzmianka o kaplicy pochodzi z 1473 roku" (za: Wikipedia) 




W kościele św. Michała w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odprawiane jest nabożeństwo w języku łużycki (język górnołużycki - język słowiański używany przez Serbołużyczan zamieszkujących Łużyce Górne)

mapa/lokalizacja:

strona oficjalna: 

inne posty z tego miasta na blogu: 






******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz