10 marca 2024

Kościół św. Piotra i Pawła w Lubiechowej - średniowieczne polichromie w Krainie Wygasłych Wulkanów (GALERIA)


Cenne malowidła w sudeckim kościele. 

Święty Jerzy ze smokiem, Adam z Ewą, król Dawid, wizja Apokalipsy... malowidła z XIV i XV wieku pokazują religijność dawnych mieszkańców Śląska. 
 








"Lubiechowa (niem. Liebental, Hohenliebenthal, Hohenliebental) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Świerzawa, na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich w Sudetach. Kościół śś. Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Świerzawie dekanatu Świerzawa diecezji legnickiej. Wzmiankowany w 1317, był wzniesiony już w 2. ćw. XIII w., przebudowany w pocz. XVI w. (wieża), restaurowany w 1677 i w XIX w., remontowany w 1951. Romański, orientowany, murowany z kamienia, jednonawowy z prostokątnym w rzucie prezbiterium, z wieżą od zachodu, nakryty dachami dwuspadowymi. W elewacjach ostrołukowe portale z XIV i XV w., okna ostrołukowe lub półkoliste rozglifione, być może w XIX w. nadbudowano mury nawy i zakończono fryzem [...]" 







[...] Kościół otoczony jest kamiennym murem z bramą z XV w. We wnętrzu zachowały się m.in. zespół fresków w prezbiterium i nawie, najstarsze z XIV w., kamienne sakramentarium ścienne, lektorium, na które prowadzą kamienne schody w grubości muru, drewniany ołtarz z 1613 r., kamienna chrzcielnica z 1594 r. i drewnianą pokrywą z II poł. XVIII w., ołtarz boczny i drewniany prospekt organowy, obrazy olejne z XVII w. W murach kościoła zespół renesansowych całopostaciowych nagrobków z XVI–XVII w. przedstawiający członków rodu von Zedlitzów" (za: wikipedia) 













Kraina Wygasłych Wulkanów obejmuje teren Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego (między Złotoryją i Jelenią Górą). To niezwykle ciekawe miejsce z uwagi na geologię, a także zachowaną kulturę materialną - wspaniałe zabytki. 

polecam również:









*****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz