5 kwietnia 2024

Spójrz w górę! Kamienica Pod Złotym Słońcem we Wrocławiu (GALERIA)


Niezwykłe sufity i sklepienia w zabytkowej kamienicy w rynku Wrocławia. 


Zapraszam na nietypowe zwiedzanie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Nie będziemy zaglądać na ekspozycje i do gablot. Przyjrzymy się pięknym elementom zabytkowych wnętrz! 











"Kamienica Pod Złotym Słońcem (niem.: Haus Zur Goldenen Sonne) – kamienica na wrocławskim rynku, wybudowana w stylu barokowym. Kamienica powstała na miejscu dwóch domów z XIII wieku, z których zachowały się wnęki okienne z tego okresu. Następnie była wielokrotnie przebudowywana i powiększana, ostateczny wygląd uzyskała po przebudowie i nadaniu jej stylu barokowego w latach 1694-1695 oraz remontach w latach 1727 i 1740. Fasadę ozdobił wiedeński architekt Johann Lucas von Hildebrandt. Zamieszkiwana przez bogatą rodzinę Bonerów, którzy posiadali w niej zamontowany w XV wieku sejf [...]"










"[...] Kamienica była miejscem kwaterowania najważniejszych gości, razem z kamienicami Pod Błękitnym Słońcem i Pod Siedmioma Elektorami, z którymi była połączona przejściami, stanowiła rezydencję dla króla Czech Władysława Jagiellończyka, cesarza Rudolfa II oraz Ferdynanda II. Koniec I wojny śląskiej ogłoszono mieszkańcom Wrocławia w 1742 roku z balkonu kamienicy. W sali na I piętrze budynku podpisano traktat pokojowy pomiędzy Prusami a Austrią. Wewnątrz domu znajdują się artystycznie zaprojektowane drewniane stropy [...]" 










"[...] W czasie II wojny światowej zachodnia pierzeja rynku, przy której znajduje się kamienica została uszkodzona w niewielkim stopniu. Od roku 1965 do grudnia 2004 w Kamienicy Pod Złotym Słońcem mieściły się sale ekspozycyjne Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu. Od 2010 roku, po zakończeniu remontu generalnego, kamienica zaczęła ona pełnić funkcję Muzeum „Pana Tadeusza”: miejsca przechowywania i ekspozycji rękopisu Pana Tadeusza" (za: Wikipedia) 











W galerii m.in. sufity i sklepienia kamienicy, zdobione ciekawymi dekoracjami malarskimi i sztukateriami. W salonie zobaczyć można plafon przedstawiający boginię Junonę na rydwanie (jest to domniemany kryptoportret cesarzowej Marii Teresy). Są też komnaty z drewnianymi, siedemnastowiecznymi stropami, na których można zobaczyć miniatury z frywolnymi, fantastycznymi i rodzajowymi scenkami. 















polecam również:













polecam również: 








*** 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz