18 maja 2024

Muzeum a Galerie Orlických Hor (GALERIA)


Muzeum upamiętnia bogactwo historyczne i kulturowe Gór Orlickich i Pogórza Orlickiego. 

Na wystawach podziwiać można dzieła sztuki, fotografię, pamiątki i eksponaty przyrodnicze i archeologiczne. 








"Muzeum i Galeria Gór Orlickich (wcześniej min. Muzeum Pelcla, Muzeum Okręgowe) z siedzibą w Rychnowie nad Kněžnou to muzeum regionalne, które zajmuje się głównie ochroną obiektów historycznych i badaniem historii regionu. Zajmuje się także archeologią i botaniką. Pierwsze wystawy odbyły się w latach 1893 i 1894. Pierwsza wspomniana wystawa odbyła się w pomieszczeniach kolegium pijarów w 100. rocznicę mianowania Františka Martina Pelcla na profesora języka i literatury czeskiej na uniwersytecie. W drugiej połowie XX w. instytucja przejęła do użytku znacjonalizowany zamek Kolowratów w Rychnovie. W 1953 roku zmieniono nazwę, muzeum nie nosiło już nazwiska wybitnego rodaka Rychowa, Františka Martina Pelcla , ale stało się Muzeum Okręgowym. Muzeum i Galeria Gór Orlickich przechowuje ponad 70 000 obiektów. Stałą ekspozycją muzeum jest Rychnovsko na fotografiach historycznych. Najstarsze fotografie pochodzą z XIX wieku, najnowsze z lat 60. XX wieku" (za: Wikipedia) 









upamiętnienie wybitnych postaci związanych z Rychnowem: 

"František Martin Pelcl, również Pelzel (ur. 11 listopada 1734 w Rychnovie nad Kněžnou – zm. 24 lutego 1801 w Pradze) – czeski filolog, historyk i pisarz. Od 1773 roku nauczał w Wiedniu języka czeskiego i historii. W 1793 roku został pierwszym profesorem nowo utworzonej katedry języka i literatury czeskiej na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jego praprawnukiem był Carl Ferdinand Cori,  biochemik, laureat narody Nobla w 1947 roku" (za: Wikipedia) 



"Magdalena Dobromila Rettigová z domu Artmannová (31 stycznia 1785  – 5 sierpnia 1845), była czeską działaczką i pisarką, autorką książek kucharskich, wierszy, sztuk teatralnych i prozy. Do dziś jest najbardziej znana jako autorka książki "Domácí kučářka". Mieszkała m.in. w  Rychnovie nad Kněžnou. W 1901 roku, Alois Jirásek, czeski pisarz z Sudetów (4. razy nominowany do nagrody Nobla) napisał sztukę "Magdalena Dobromila Rettigová" "  (za: Wikipedia) 





mapa/lokalizacja: 


****

wystawy czasowe, na które trafiłem w 2024 roku: 

 Jan Trampota / Orlické hory baladické
(27. 4. 2024 - 9. 6. 2024)

Jan Trampota (21 maja 1889 – 19 października 1942) - malarz modernistyczny












Z Potštejna do Orlických hor. Náš kraj v díle bratří Liebscherů
(27. 4. 2024 - 9. 6. 2024)

Karel Liebscher (24 lutego 1851 – 20 kwietnia 1906), malarz i grafik 
Adolf Liebscher (11 marca 1857 – 11 czerwca 1919) malarz i grafik 



















niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz