Historyczne tereny zielone w centrum górniczego miasteczka w Sudetach.
Pięknie zrewitalizowany park jest pamiątką po ogrodach obok rezydencji majętnej rodziny Güttlerów, która zapisała się na kartach historii Złotego Stoku.
28 kwietnia 2024 r. odbyło się uroczyste otwarcie parku miejskiego w Złotym Stoku po kompleksowej rewitalizacji. Roboty kosztowały około 11 mln zł (pozyskanych z funduszy zewnętrznych). Historyczny ogród Güttlerów (na tyle ich willi-pałacu, na rogu ulic Wojska Polskiego i 3 Maja).
W parku wybudowano muszkę koncertową z amfiteatralną widownią, fontannę, plac zabaw, alejki, małą architekturę (ławy kamienne, poidełko).
"Rodzina Güttlerów miała duży wpływ na rozwój miasta. Rozwinęli miasto szczególnie pod kątem przemysłu. Zakładali fabryki i hutę arszeniku, dając tym pracę tysiącom osób. Güttlerowie postawili pierwszą elektrownię i osiedle robotnicze w Złotym Stoku" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz