21 czerwca 2024

Dwór w Sieniawce - perełka koło Dzierżoniowa (GALERIA)


Unikatowy zabytek z XVII wieku. 

Budowla została wzniesiona przez jezuitów, ale już od XVIII wieku była świeckim dworem z folwarkiem. Architektura zabytku przypomina położone w pobliżu >> Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze





"Dwór w Sieniawce (niem. Herrenhaus Lauterbach) – zabytkowy dwór w miejscowości Sieniawka – wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Łagiewniki, w dolinie Krzywuli, u stóp Wzgórz Krzyżowych (część Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich). Obecny budynek dworu w Sieniawce powstał w 1678 roku. Budynek był restaurowany w XIX wieku i remontowany na początku XX wieku. Obecnie własność prywatna, służy jako dom mieszkalny. Dwór jest budynkiem piętrowym (kondygnacja parteru częściowo murowana, piętro mur pruski), wzniesionym na planie wydłużonego prostokąta, dwutraktowym, nakrytym wysokim, dwuspadowym, gontowym dachem z lukarnami. W drewnianym portalu znajduje się data budowy, monogram IHS i inicjały fundatora (MRA IPH), powyżej portalu widnieje zegar słoneczny.  Za dworem rozciąga się niewielki park, po przeciwnej stronie – zespół budynków dawnego folwarku z obszernym dziedzińcem. Gospodarkę dworską przypomina też ciąg pięciu stawów rybnych na potoku na południowy zachód od dworu" (za: Wikipedia) 





więcej informacji: 





**** 

******


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz