3 czerwca 2024

Mauzoleum Güttlerów w Złotym Stoku (GALERIA)


Miejsce spoczynku jednego z najbardziej zasłużonych rodów przemysłowców z Dolnego Śląska.

Zabytek, który w ostatnich latach przeszedł wzorcową modernizację i konserwację.  




"Mauzoleum Güttlerów w Złotym Stoku. Znajduje się na XVI-wiecznym cmentarzu przy ul. 3 Maja. Jest to budynek przypominający wyglądem klasyczną grecką świątynię. We wnętrzu znajduje się ołtarz, ławy oraz ośmiu pochowanych członków rodziny Güttlerów. Rodzina Güttlerów miała duży wpływ na rozwój miasta. Rozwinęli miasto szczególnie pod kątem przemysłu. Zakładali fabryki i hutę arszeniku, dając tym pracę tysiącom osób. Güttlerowie postawili pierwszą elektrownię i osiedle robotnicze w Złotym Stoku. Po śmierci Wilhelma Güttlera jego żona zainicjowała budowę grobowca. Grobowiec wybudowano w 1874 roku i pochowany został tam Wilhelm Güttler [...]" 





"[...] Z czasem liczba pochowanych tam osób rosła, a finalnie w 1938 roku liczba zatrzymała się na ośmiu członkach rodziny. Budynek w stylu architektury palladiańskiej o układzie centralnym. Składa się z podziemnej krypty i kaplicy na górnym poziomie. Elewacja z okładziną z płyt piaskowca, część cokołowa wyróżniona granitem łamanym. Wejście do kaplicy z kolumną w porządku doryckim zwieńczone tympanonem. Na belkowaniu napis REQIESCANT IN PACE (łac. Niech spoczywają w pokoju). Kaplica przesklepiona kopułą na tamburze, zdobiona kasetonami. Po obu stronach portalu kamienne tablice z biblijnymi inskrypcjami" (za: Wikipedia) 




Budowla została poddana kompleksowej renowacji. 
Prace zostały docenione przez jury wiodących konkursów z tego zakresu. Kaplica grobowa po remoncie została nominowana w konkursie Modernizacja Roku XXIV 2019 (organizowany przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego). Mauzoleum zwyciężyło w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu” w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany 2022 (konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków).






zabytek udostępniony do zwiedzenia w ramach Miejskiej Trasy Turystycznej. Więcej informacji: 
https://www.facebook.com/infozlotystok






niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz