To nieczynna świątynia, będąca częścią dawnego klasztoru. Obecnie znajduje się tam muzeum. W kościele można podziwiać cenny cykl gotycko-renesansowych polichromii o tematyce pasyjnej.
W tym miejscu odbywają się wystawy, koncerty i spotkania.
" Jawor (niem. Jauer) – miasto w Polsce, w województwie dolnośląskim, siedziba władz powiatu jaworskiego. Leży historycznie na Dolnym Śląsku. Muzeum Regionalne w Jaworze – placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą są pomieszczenia pobernardyńskiego zespołu klasztornego pochodzącego z XV w. „Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej” - wystawa prezentowana we wnętrzu kościoła. W jej skład wchodzi malarstwo o tematyce religijnej, pochodzące z okresu XV do XVIII wieku. Integralną część wystawy stanowią pochodzące z XVI i XVII wieku polichromie na ścianach świątyni" (za: Wikipedia)
"Prezentowana w gotyckich wnętrzach kościoła poklasztornego sztuka sakralna słynie z unikatowych w Polsce transferów malowideł ściennych oraz cyklu gotycko-renesansowych polichromii o tematyce pasyjnej. Muzeum położone jest na szlakach turystycznych: Euroregionu NYSA, Szlaku Cysterskim w Polsce, Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna, czy Via Regia" (za: www.muzeumjawor.pl)
więcej informacji:
mapa/lokalizacja:
polecam również:
inne zabytki i ciekawostki
polecam również inne posty oznaczone tagiem
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz