11 sierpnia 2024

Ratusz w Jaworze - piękne witraże świeckie! (GALERIA)


Siedziba jaworskiego magistratu zalicza się do najpiękniejszych historycznych ratuszy Śląska! 

Wnętrza sali rajców zdobią cenne witraże! 












"Jawor (niem. Jauer) – miasto w Polsce, w województwie dolnośląskim, siedziba władz powiatu jaworskiego. Leży historycznie na Dolnym Śląsku. Jawor uzyskał lokację miejską w 1242 roku. Miejscowość wzięła swoją nazwę od polskiej nazwy drzewa jawor (łac. Acer pseudoplatanus), które jest drzewem rozpowszechnionym w Sudetach. Niemiecka forma nazwy miasta Jauer była zgermanizowaną formą słowiańskiej pierwotnej nazwy. Należał do rodu Piastów świdnicko-jaworsko-ziębickich – bocznej linii śląskiej gałęzi dynastii Piastów. Jawor stał się stolicą Księstwa jaworskiego, które zostało utworzone ok. 1274 r. przez Bolesława II Rogatkę. W mieście znajduje się ewangelicki Kościół Pokoju - szachulcowy, z lat 1654–1656, 1709 r., wpisany w 2001 na listę światowego dziedzictwa UNESCO" (za: Wikipedia) 











"Ratusz w Jaworze (niem. Rathaus von Jawor) - budowla została wzniesiona w latach 1895–1897 w stylu neorenesansowym, przy wykorzystaniu gotyckiej wieży, pochodzącej z poprzedniego ratusza. Obecnie budowla jest siedzibą władz miejskich Jawora.  Po pożarach w 1846 i 1895 roku budowla została rozebrana, a na jej miejscu w roku 1897 został postawiona nowa siedziba władz miasta. Projekt w stylu neorenesansu niderlandzkiego wykonał berliński architekt Hermann Guth (1851–1924). Wewnątrz znajduje się sala rajców z największymi witrażami w budynku świeckim na Dolnym Śląsku, wykonanymi w 1897 roku w Berlińskim Instytucie Witraży według projektu Juliusa Jürsa. Obecnie ratusz jest siedzibą władz samorządowych i administracyjnych Jawora" (za: Wikipedia) 











jako ciekawostkę można dodać, że bliźniaczy ratusz, projekt tego samego architekta, znajduje się w Tarnowskich Górach

mapa/lokalizacja: 






inne posty z Jawora na blogu 
(zabytki i ciekawostki) 



polecam również: 



******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz