18 września 2024

Kościół św. Jacka w Legnicy (GALERIA)


Ciekawy przykład neogotyku. 

Zabytek sakralny nad rzeką. Sanktuarium jest zdecydowanie rzadziej odwiedzaną atrakcją turystyczną Legnicy. 








"Kościół św. Jacka w Legnicy (niem. Kaiser-Friedrich-Gedachtniskirche - Kościół Pamięci Cesarza Fryderyka) – oddana do użytku w 1908 świątynia (budowa trwała od 1904 lub 1905) jako kościół ewangelicki zadedykowany pamięci cesarza Fryderyka III. Wzniesiono ją w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego według projektu architekta Friedricha Oskara Hossfelda. Budynek powstał w miejscu dawnego kościoła i klasztoru kartuzów. Środki na budowę zostały zebrane ze zbiórek publicznych, dołożyła się też legnicka rada parafialna, zarząd miasta i cesarz Wilhelm II, który wraz ze swoim synem Oskarem zaszczycił swoją obecnością uroczystość poświęcenia świątyni 9 czerwca 1908. Wieża kościelna ma wysokość 73 metrów, a krzyż, znajdujący się na jej szczycie, 4,5 metra. Zwieńczony jest metalowym, pozłacanym kogutem. Oficjalnie parafia św. Jacka Odrowąża w Legnicy powstała w 1972 roku, a kościół św. Jacka został jej kościołem parafialnym. W 2002 został ogłoszony lokalnym sanktuarium św. Jacka w diecezji legnickiej. We wnętrzu sklepienia gwiaździste i sieciowe. Płaskorzeźbę portalową z błogosławieństwami chrześcijaństwa i ukrzyżowanym Chrystusem w tympanonie wykonał rzeźbiarz Ferdynand Riedel ze Strasburga. Organy firmy Schlag & Söhne ze Świdnicy." (za: Wikipedia) 








mapa/lokalizacja: 


polecam również: 








******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz