28 października 2024

Stawy w Bukowcu - jesienią malowane (GALERIA)


Sezon na złote liście w Dolinie Pałaców i Ogrodów! 

Jeden najpiękniejszych rezydencjonalnych parków krajobrazowych Dolnego Śląska zachwyca jesienią.  

Spacer wśród stawów i starych drew. 




"Bukowiec (niem. Buchwald, czes. Bukovník) – wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, położona na wysokości 400–490 m n.p.m., w Rudawach Janowickich (Sudety Zachodnie). Znajduje się tu zespół pałacowo-parkowy. W roku 1795 (inne źródła podają rok 1785) Bukowiec zostaje zakupiony przez Fryderyka Wilhelma hrabiego Redena. On, a następnie po jego śmierci w roku 1815 jego żona Fryderyka Karolina z domu von Riedesel gruntownie przebudowują pałac i park. Pod władaniem wdowy po hrabim von Redenie Bukowiec staje się znaczącym ośrodkiem kulturalnym ówczesnych Prus, posiada także status oficjalnego letniska.
Park krajobrazowy w Bukowcu (niem. Landschaftspark Buchwald)  to około 125-hektarowy zespół parkowy wraz z zabudową. Poprzez swoje podróże do Anglii von Reden sprowadził na Śląsk ideę angielskiego parku krajobrazowego [...]" 








"[...] Park krajobrazowy w śląskim Bukowcu stanowi obok Krainy Ogrodów Dessau-Wörlitz, jedną z najwcześniejszych adaptacji tego nurtu na kontynencie europejskim. Pałac i park odwiedzały ważne osobistości, które rozsławiły zespół daleko poza granicami Śląska. Przedstawiciele europejskiej szlachty, tacy jak Fryderyk Wilhelm III. i jego następca Fryderyk Wilhelm IV, a także caryca rosyjska Aleksandra Fiodorowna i polska księżna Izabela Czartoryska gościli tu kilkakrotnie. Bukowiec wywarł także wpływ na przedstawicieli elity intelektualnej, politycznej i artystycznej. Gościł tam m.in. Caspar David Friedrich w 1810, a w w 1790 roku prawdopodobnie także Johann Wolfgang von Goethe. Starannie utrzymane łąki, pola, stawy rybne, gospodarstwo rolne i przeplatające się z nimi budynki sztafażowe stanowią klamrę projektu. Elementem parku jest również otaczający górski krajobraz Karkonoszy, widoczny z osi ścieżek i punktów widokowych" (za: Wikipedia) 








spacer nad: Staw Kąpielnik, Staw Łabędzi, Staw Kamienisty 


strona oficjalna: 








polecam również:

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz