22 listopada 2024

"COMMON THREADS" - wystawa tkaniny artystycznej/ Galeria OP ENHEIM Wrocław (GALERIA)



Tkanina to ważne medium twórcze sztuki współczesnej. 


Prezentacja XX-wiecznych tkanin unikatowych we wrocławskiej galerii udowadnia, jak niezwykłym i nośnym środkiem twórczym są włókno i tkanina. 

Na czasowej prezentacji wyeksponowano dzieła takich artystów i artystek, jak: Zofia Butrymowicz, Ritzi i Peter Jacobi, Klara Biro Jecza, Christa Jeitner, Jolanta Owidzka, Wojciech Sadley, Magda Ziman i Małgorzata Żerwe. 

Galeria znajduje się w samym sercu miasta w barokowej kamienicy Oppenheimów. 










COMMON THREADS
Butrymowicz / Jacobi / Jecza / Jeitner / Owidzka / Sadley / Ziman / Żerwe

Galeria OP ENHEIM
Wrocław 
[23.10.2024 – 24.11.2024]










"W 1998 roku historyczka sztuki Catherine S. Amidon przedstawiła istotny argument  umożliwiający lepsze zrozumienie kontekstu, w jakim powstawała sztuka włókna w Europie Wschodniej. Pisząc o tzw. polskiej szkole tkaniny, na czele z jej najwybitniejszą przedstawicielką Magdaleną Abakanowicz, dostrzegła wspólne punkty łączące ją z innymi, mniej znanymi przedstawicielkami i przedstawicielami tej dziedziny sztuki – Jolantą Owidzką (1927–2020), Zofią Butrymowicz (1904–1987) i Wojciechem Sadleyem (1932–2023). Analogiczne podejście można zastosować  w przypadku twórczości artystów i artystek takich jak Ritzi i Peter Jacobi (1941–2022; 1935–), Klara Biro Jecza (1937–2011), Magda Ziman (1942–2003) czy Christa Jeitner (1935–), która tworzyła w byłej NRD poza oficjalnym obiegiem sztuki" (z opisu wystawy, openheim.org)

więcej o wystawie:










więcej o instytucji:
https://openheim.org/pl/odwiedz-nas/


mapa/lokalizacja: 

Dom Oppenheimów we Wrocławiu









polecam również na blogu: 








******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz