1 maja 2018

Krucza Skała i Dolina Miłości - górskie delicje w Lubawce (GALERIA)


Mniej "zadeptane" Sudety, czyli Rezerwat przyrody Kruczy Kamień w Lubawce oraz dolina potoku Miłość. 

Piękne widoki i niezwykła przyroda. 








"Góry Krucze (cz.  Vraní hory, niem. Rabengebirge) – zachodnia część Gór Kamiennych, należących do Sudetów Środkowych. Od zachodu i północnego zachodu graniczą z Bramą Lubawską i Karkonoszami, od północnego wschodu z pasmem Czarnego Lasu, od wschodu z Kotliną Krzeszowską i Zaworami, od południa z czeską częścią Gór Stołowych (Broumovská vrchovina). Grzbietem południowej części Gór Kruczych biegnie granica polsko-czeska. Pasmo ma przebieg północ-południe, co jest nietypowe dla Sudetów, a spowodowane jest ich budową geologiczną. Na północy rozpoczyna się Kościelną (513 m n.p.m.) w granicach administracyjnych miasta Kamiennej Góry a kończy się Jańskim Wierchem na południu [...]" 







"[...] Krucza Skała (681 m n.p.m., niem. Rabenstein) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w środkowej części pasma Gór Kruczych. Postrzępione efektowne urwisko skalne na zachodnim zboczu tworzą Krucze Skały. Krajobrazowe zachodnie zbocza wzniesienia znajdują się na terenie rezerwatu przyrody Kruczy Kamień. Skocznia narciarska na północnym stoku wzniesienia Krucza Skała została zbudowana w 1924 roku przez Niemców.  Skocznia narciarska na północnym stoku wzniesienia Krucza Skała została zbudowana w 1924 roku przez Niemców. Rezerwat został utworzony w 1954 roku. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 12,61 ha. Został utworzony w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i społecznych w stanie niezmienionym wzniesienia skalnego. Na obszarze rezerwatu występują, będące pod ochroną, rośliny. Na terenie rezerwatu entomolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego w 1995 r., po prawie 100 latach nieobecności w Sudetach, ponownie wprowadzili motyla niepylaka apollo (Parnassius apollo L.)" (za: Wikipedia) 












polecam również: 





******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz