Translate

6 czerwca 2021

Skarby Gór Kamiennych w Sudetach – przyroda i kultura (GALERIA + opis i mapa)

Nie są to najwyższe ani najpopularniejsze góry w Sudetach… ale nie powinno Was to zniechęcać! Góry Kamienne mają w sobie pewną dzikość, naturalność i wielki czar. To idealne miejsce na spokojną wędrówkę i podziwianie wspaniałych krajobrazów oraz skarbów przyrody. Nawet tam, z dala od zgiełku topowych górskich atrakcji, znaleźć można wyjątkowe zakątki, nie tylko przyrodnicze, ale i kulturowe. Jest szlak związany z Noblistką Olgą Tokarczuk, ruiny zamków, inne zabytki wysokiej klasy. Zapraszam! 


Dokonałem subiektywnego wyboru ciekawostek z szlaków na terenie Gór Kamiennych po polskiej stronie. Mam nadzieję, że kolekcja moich zdjęć i opisu zachęcą Was do poznawania tego wyjątkowego zakątka Sudetów. 


Kilka słów wstępu. Góry Kamienne to pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Przebiega wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Dzieli się je na cztery mniejsze pasma: Góry Krucze, Czarny Las, Pasmo Lesistej i Góry Suche. Gór Kamiennych charakteryzują się stromymi stokami, wąskimi grzbietami o silnie urozmaiconej linii grzbietowej. Często porastają je lasy. Przez Góry Kamienne przebiega m.in. Główny Szlak Sudecki. Do wielu miejscowości, które znajdują się w Górach Kamiennych lub w ich najbliższej okolicy, można dostać się koleją (np. Świerki, Bartnica, Głuszyca – na linii Wałbrzych – Kłodzko; Unisław Śląski, Boguszów-Gorce – na sezonowej linii Wałbrzych – Mieroszów; Boguszów-Gorce na linii Wrocław – Jelenia Góra; Kamienna Góra i Lubawka na linii Sędzisław – Lubawka). Część Gór Kamiennych leży na obszarze chronionym Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Góry Kamienne rozciągają się na terenie trzech polskich powiatów: kłodzkiego, wałbrzyskiego i kamiennogórskiego


mapka poglądowa – przybliżony przebieg trasy przez najciekawsze miejsca i atrakcje (mapy.cz

Góry Suche - to najwyższe, największe i najbardziej zróżnicowane pasmo górskie, południowo-wschodniej części Gór Kamiennych. Na obszarze najwyższych partii Gór Suchych rozciąga się teren Parku Krajobrazowego Sudety Wałbrzyskie. Fragment Gór Suchych wysunięty najbardziej na południowy-wschód znajduje się w powiecie kłodzkim niedaleko przygranicznego Tłumaczowa i Ścinawki Górnej. Najwyższym szczytem Gór Suchych jest Waligóra (936 m n.p.m.) – jednocześnie najwyższa góra w całych Górach Kamiennych. Co warto zobaczyć w tej części Gór Kamiennych? Niewątpliwie na uwagę zasługują najwyższe góry w okolicy Sokołowska, które nazywa się potocznie Koroną Sokołowska. Wiele z tych wzniesień stanowi naturalne punkty widokowe z cudownymi panoramami. Suchawa, Kostrzyna, Bukowiec, Włostowa, Garbatka, Stożek Wielki i kilka innych to prawdziwe perły pozwalające podziwiać z wierzchołków lub zboczy fantastyczne widoki o każdej porze roku. Na uwagę zasługuje również wyrobisko po dawnym nieczynnym kamieniołomie w Głuszycy, tak zwane Kamyki. Wiosną w Górach Suchych można znaleźć miejsca, które witają nadejście okresu wegetacji pięknymi zwiastunami. Latem niektóre z gór zaskakują połaciami łubinu i naparstnic. Warto zwrócić uwagę, że szlaki są tutaj wyjątkowo trudne – strome, kamieniste. Poszukiwaczom historii i zabytków mogę polecić ruiny średniowiecznych zamków Radosno oraz Rogowiec – ten drugi ro najwyżej położony zamek w Polsce (870 m n.p.m.). W Sokołowsku czaruje monumentalna architektura dawnego uzdrowiska w tym potężne neogotyckie sanatorium w odbudowie. Na uwagę zasługuje też schronisko Andrzejówka - jedno z najmłodszych w Sudetach i zarazem jeden z nielicznych tego typu obiektów w okolicy. Ciekawostką historyczną jest zabytkowy Trójpański Kamień – wyznacznik dawnej granicy Śląska, Czech i Hrabstwa Kłodzkiego. Jednym z najmłodszych szlaków jest ścieżka literacka, nawiązująca do twórczości Olgi Tokarczuk, laureatki nagrody Nobla. W Górach Suchych znajduje się również Szybowisko Mieroszów. 


panoramy z Suchawy 


panoramy z Stożka Wielkiego 


Włostowa - naparstnice 


Góry Suche - Sokołowsko 


kamieniołom Kamyki w Głuszycy 


widoki z Rogowca z fragmentem ruin zamku 


sanatorium w Sokołowsku 


widoki z Bukowca 


kamieniołom w Głuszycy 


sanatorium w Sokołowsku 


widoki z Bukowca 


schronisko Andrzejówka 


kamieniołom w Rybnicy Leśnej, Bukowiec 


widoki z Kostrzyny 


widoki z Kostrzyny 


sanatorium w Sokołowsku - wieża 


schronisko Andrzejówka 


widoki z Kostrzyny 


widoki z Garbatki 


Rogowiec - wiosenna kokorycz 


widoki z Rogowca 


ruiny zamku Radosno 


Szlak literacki - Z Domu Dziennego Do Domu Nocnego, okolice Trójpańskiego Kamienia 


widoki z Kostrzyny 


widoki z Rogowca 


zabytkowa cerkiew w Sokołowsku 


Góry Suche w Sokołowsku 


ruiny zamku Radosno 


widoki z Suchawej 


widoki z Waligóry 


Turzyna 


widoki z Suchawej 


widoki z Suchawej 


Trójpański kamień 


Włostowa - naparstnice 


Włostowa zimą 


Waligóra 


polany śnieżycowe w Sokołowsku 


łubin w Górach Suchych 


Ponadto w najbliższej okolicy:
- dwór Sarny (w Obniżeniu Nowej Rudy, tuż obok wzniesienia Gaj w Górach Kamiennych)
- podziemne miasto Osówka (w Górach Sowich, około 8 km od kamieniołomu Kamyki w Górach Kamiennych) 
- druga połowa Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich w części Gór Wałbrzyskich z Borową, na której znajduje się wieża widokowa (6 km od Rogowca w Górach Kamiennych) 

***


Pasmo Lesistej – to środkowa część Gór Kamiennych należących do Sudetów Środkowych. Najwyższym szczytem jest Lesista Wielka (851 m n.p.m.). Na szlaku w tej części znajduje się też Dzikowiec Wielki z wieżą widokową oraz wyciągiem krzesełkowym - popularny ośrodek sportów zimowych. Lesista to nie tylko wspaniałe widoki na Góry Suche, ale i przyrodniczy skarb w postaci wyjątkowych szczelin wiatrowych – ten pomnik przyrody demonstruje jak góry… oddychają! 


zachód słońca widziany z wieży na Dzikowcu 


Góry Suche widziane z Lesistej Wielkiej 


wyciąg na Dzikowiec 


Góry Suche widziane z Lesistej Wielkiej 


Stachoń - widoki z góry 


szczelina wiatrowa na Lesistej Wielkiej 


widoki z Lesistej Wielkiej 


widoki z Dzikowca Małego 


widoki z Dzikowca Wielkiego 


wieża na Dzikowcu 


Sokółka 


szlak na szczeliny wiatrowe 


widoki z Dzikowca 

***


Czarny Las – to mikroregion w Górach Kamiennych, położony najdalej na północ. Najwyższy szczyt to Czuba (660 m n.p.m.). To mało znany, ale piękny skrawek Sudetów. Na uwagę zasługują okolice Borówna z starym kamieniołomem oraz trasa biegnąca w kierunku sanatorium w Kamiennej Górze. Tutaj również naleźć można kilka urokliwych naturalnych punktów widokowych. Na uwagę zasługują choćby panoramy z Góry Zamkowej w Kamiennej Górze. Niedaleko Grząd w Czarnym Lesie można znaleźć wiosną fantastyczne stanowiska śnieżycy. 


widoki z okolic kapliczki Matki Bożej Częstochowskiej w Borównie 


zachód słońca w okolicach kamieniołomu w Borównie 


okolice szczytów Czuba / Jastrzębia Góra


kamieniołom w Borównie 


widok na zachód słońca z zbocza Bukowiny 


widok na Kamienną Górę i Karkonosze z Góry Zamkowej 


kamieniołom w Borównie 


okolice szczytów Czuba / Jastrzębia Góra


widok na Kamienną Górę i Karkonosze z Góry Zamkowej 



polana śnieżycowa w okolicach Grząd/Borówna 


Ponadto w najbliższej okolicy:
- Kamienna Góra w Kotlinie Kamiennogórskiej (miasto z takimi atrakcjami, jak: podziemia Arado, Muzeum Tkactwa czy jeden z Kościołów Łaski oraz ruinami dworu Kreppelhof) 
- Krzeszów w Kotlinie Kamiennogórskiej (z barokowym pocysterskim zespołem klasztornym ) 

***

Góry Krucze – to zachodnia część Gór Kamiennych. Od zachodu i północnego zachodu graniczą z Bramą Lubawską i Karkonoszami. Grzbietem południowej części Gór Kruczych biegnie granica polsko-czeska. Najwyższy szczyt - Královecký Špičák (881 m n.p.m.) – leży po czeskiej stronie, w Polsce na pierwszym miejscu jest Szeroka (844 m n.p.m.). Na uwagę zasługują Betlejem i Kalwaria Krzeszowska, a także Kalwaria na Świętej Górze w Lubawce, a przede wszystkim przepiękny rezerwat Kruczy Kamień i jego okolice z Doliną Miłości włącznie. Jedną z atrakcji tej części gór jest skocznia narciarska w Lubawce. 



kalwaria na Świętej Górze w Lubawce 



rezerwat Kruczy Kamień 



kalwaria w Krzeszowie 


Ponadto w najbliższej okolicy:
- Krzeszów z bazyliką (Pomnik Historii) w Kotlinie Kamiennogórskiej 
- Chełmsko Śląskie w Kotlinie Kamiennogórskiej (między Górami Kamiennymi a Górami Stołowymi)
- Jezioro Bukówka niedaleko Lubawki 


Niniejszy przegląd nie wyczerpuje tematu atrakcji Gór Kamiennych. Na szlakach można znaleźć wiele rozmaitych mniej znanych skałek, pomników przyrody, zabytków, punktów widokowych czy innych godnych odwiedzenia pięknych zakątków. Mam nadzieję, że ten wybiórczy zestaw skusi Was do odwiedzin. Jeżeli już byliście w Górach Kamiennych – podzielcie się swoimi refleksjami. Co najbardziej Wam się podobało?  

zachęcam do odkrywania zasobów bloga: 

oraz: #Sudety 

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz