10 lipca 2018

Brama Brandenburska w Berlinie - dzieło architekta z Dolnego Śląska (GALERIA)


Symbol Berlina, Niemiec, arcydzieło klasycyzmu. 

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych obiektów Europy zaprojektował architekt z Dolnego Śląska. 





"Brama Brandenburska (niem. Brandenburger Tor) – zabytkowa budowla w Berlinie, zaprojektowana przez niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa. Budowano ją w latach 1788–1791. Jest jednym z charakterystycznych punktów miasta. Budowana po wojnie siedmioletniej, w czasach umacniania się Królestwa Prus. W 1793 roku została wzbogacona kwadrygą. Brama Brandenburska ma wysokość 26 m, szerokość 65,5 m i głębokość na 11 m. Zbudowano ją w stylu wczesnoklasycystycznym z piaskowca łabskiego (który wydobywała berlińska firma kamieniarska Zeidler & Wimmel) i piaskowca z okolic Lwówka Śląskiego [...]" 




"[...] Została ukształtowana na wzór propylei akropolu ateńskiego. Bazy kolumn mają średnice 1,75 m. Attyka i filary dzielące przejazdy są pokryte reliefami, które przedstawiają m.in. czyny Herkulesa. W obu przybudówkach stoją wielkie posągi przedstawiające Marsa, chowającego miecz do pochwy i boginię Minerwę z lancą. Brama Brandenburska jest często używana jako symbol niemieckiej jedności" (wikipedia) 

Carl Gotthard Langhans (ur. 15 grudnia 1732 w Kamiennej Górze, zm. 1 października 1808 w Dąbiu koło Wrocławia) – niemiecki architekt i budowniczy, jeden z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus. Więcej o architekcie i jego dziełach: TUTAJ 

model Bramy Brandenburskiej w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze 

mapa/lokalozacja:
https://goo.gl/maps/diF5UA5wRacQWkCQ8


polecam również inne posty oznaczone tagiem:
#BERLIN 


galeria zdjęć: 

 ***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz