11 listopada 2018

B jak Boguszów-Gorce – wysoki rynek, piękne góry (Turystyczny Alfabet bloga Welthellischt)

Boguszów-Gorce to niewielkie miasto na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. Dzięki tej lokalizacji ma bardzo ciekawe widoki i atrakcje. Można je podziwiać z rozmaitych punktów przygotowanych dla turystów. Miejsce to oferuje wypoczynek o każdej porze roku. Zimą stok narciarski, a w ciepłych porach trasy spacerowe i atrakcje kulturalne. 




W tym odcinku przegląd kilku atrakcji z tej miejscowości. Będziemy na górze Dzikowiec, poznamy wyjątkowy szlak na Chełmiec, odwiedzimy niepowtarzalny – bo rekordowy – rynek Boguszowa, dowiemy się, jak zagospodarowano dziedzictwo po motorze napędowym dawnej gospodarki zagłębia: kopalni. Wreszcie odwiedzimy przystanek na trasie, która była hitem letniego sezonu 2018: połączenie kolejowe z czeskim Adrspachem.


stok Dzikowca w zimowy wieczór 





Boguszów-Gorce powstał w 1973 z połączenia czterech odrębnych miejscowości. Były to: miasta Boguszów i Gorce oraz osiedle Kuźnice Świdnickie i wieś Stary Lesieniec. Dziś jest to największe miasto powiatu wałbrzyskiego (ziemskiego – z wyłączeniem Wałbrzycha – miasta na prawach powiatu).


naparstnica z masywu Chełmca 



Przyroda turystom 
Atrakcję miejscowości stanowi Dzikowiec Wielki (lub po prostu Dzikowiec) – szczyt o wysokości 836 m n.p.m.w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej. Jest on częściowo zagospodarowany na potrzeby Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego Góra Dzikowiec.





Działa tam wyciąg krzesełkowy, tor narciarski. Odbywają się rozmaite imprezy sportowe i integracyjne. Dodatkowo na kompleks składa się też wieża widokowa oraz bacówka. Widok obejmuje przy dobrej widzialności tereny od Śnieżnika po Śnieżkę. Szczyt położony jest na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Przez Dzikowiec przebiegają trasy szlaków m.in. na Lesistą Wielką, która stanowi ciekawą przyrodniczą atrakcję regionu.








Kolejną górą, o której trzeba wspomnieć, jest Chełmiec. Leży on już na terenie innego samorządu, ale z Boguszowa wiedzie jeden z popularniejszych (i łatwiejszych) szlaków na tę górę o wysokości 851 m n.p.m. Chełmiec zalicza się do Korony Gór Polski. Na jego szczycie znajduje się stara, murowana wieża widokowa stylizowana na ruiny, oraz krzyż milenijny. W drodze na szczyt mija się stacje kalwarii górskiej o nazwie Droga Krzyżowa Górniczego Trudu. Masyw Chełmca jest  objęty ochroną przyrody w ramach programu Natura 2000 oraz podlega pod Obszar Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry koło Strzegomia.





Wyjątkowa lokalizacja 
Górskie położenie starego miasteczka (prawa z 1499 roku) zapewniło mu ciekawą atrakcję. Niewielki rynek z barokowym ratuszem jest wyjątkowy w skali kraju. Miasto szczyci się najwyżej położonym rynkiem miejskim w Polsce (591,58 m n.p.m).




To jeszcze nie koniec. W mieście jest też najwyżej położony stadion (664 m n.p.m.) i najwyżej położona stacja kolejowa linii Wrocław – Jelenia Góra. W 1800 roku przez miasto przejechał w drodze z Kamiennej Góry do Wałbrzycha późniejszy 6. prezydent USA, John Q. Adams, odnotowując ten fakt w swoich listach.




parafia Trójcy Świętej

Od 2018 roku, po długiej przerwie, ze stacji Boguszów Gorce Wschód pociągiem D28 przez tunel pod górą Dzikowiec można było się dostać w sezonie letnim do malowniczej wsi Unisław Śląski w sąsiedniej gminie Mieroszów, a dalej na Adršpašskoteplické skály. Połączenie ma być wznowione w 2019 roku.


stacja Boguszów-Gorce Wschód - węzeł linii do Jeleniej Góry i Wrocławia (przez Wałbrzych) oraz Mieroszowa i Mezimesti 


Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Boguszowie-Gorcach, zdjęcie z szynobusu podczas przejazdu przez Kuźnice Świdnickie w drodze do tunelu pod Dzikowcem 



Tradycje górnicze miejscowości oraz kulturę poznamy dzięki Centrum Kulturalno-Kongresowemu Witold w Gorcach.




W mieście znajduje się szereg zabytków, z wspomnianym ratuszem, a także kościołami. W odbudowie jest świątynia ewangelicka, która ma być zagospodarowana również na cele turystyczne (być może powstanie wieża widokowa).

Na temat trasy kolejowej do Adrspachu puszę TUTAJ 
Pozostałe części cyklu Turystyczny Alfabet bloga Welthellsicht TUTAJ 
O wieży na Chełmcu TUTAJ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz