15 marca 2019

Dom Hauptmanna w Jagniątkowie: Hala Rajska i komnaty mistrza (GALERIA + mapa i ciekawostki)


Willa noblisty Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie w Karkonoszach to jeden z najwspanialszych domów rodzinnych na Dolnym Śląsku! Zabytek jest udostępniony zwiedzającym - działa w nim jeleniogórskie muzeum miejskie. 

Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko z uwagi na dziedzictwo wielkiego śląskiego pisarza - literackiego noblisty - ale i wysokie walory artystyczne budowli! Ściany parteru i piętra ozdobione są cenną polichromią z początku XX wieku! 

W tym niezwykłym domu większość swojego dorosłego życia spędził jeden z najważniejszych literatów przełomu XIX i XX wieku. Gościło tam wielu wybitnych artystów i wpływowych osób. 












"Gerhart Johann Robert Hauptmann (ur. 15 listopada 1862 w Bad Salzbrunn/Szczawno-Zdrój, zm. 6 czerwca 1946 w Jagniątkowie) – niemiecki dramaturg i powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1912, przedstawiciel nurtu naturalistycznego w teatrze. Jego brat Carl Hauptmann także był znanym niemieckim pisarzem. Uczęszczał do Gimnazjum Realnego Zwinger we Wrocławiu. Po krótkich, przerwanych studiach w zakresie rzeźbiarstwa, Hauptmann zwrócił się ku literaturze. Od 1901 mieszkał w Agnetendorf (obecnie Jagniątków). W swej twórczości często przedstawiał środowiska nizin, biedę, wyzysk i niesprawiedliwość społeczną. Obnażał ponadto upadek moralny mieszczańskiej klasy średniej. W późniejszej twórczości poszukiwał nowego stylu, wynikiem czego była eklektyczna mieszanka środków naturalistycznych z motywami baśniowymi, np. w dramacie Zatopiony dzwon (1896). Na podstawie utworów Hauptmanna powstało wiele filmów fabularnych – pierwszy już w 1913" (za: Wikipedia) 

polecam również: 











"Jagniątków (do 1945 niem. Agnetendorf; 1945–1946 Agnieszków) – część miasta Jelenia Góra (do 1954 wieś, 1954–1976 część osiedla typu miejskiego, a następnie miasta Sobieszów, 1976–1997 część miasta Piechowice) o zabudowie typowej dla podgórskich pensjonatów. Prowadzi stąd wiele szlaków w Karkonosze. Od 1901 r. aż do śmierci w 1946 r. w Jagniątkowie mieszkał niemiecki noblista w dziedzinie literatury – Gerhart Hauptmann. W jego domu (Villa Wiesenstein) zbudowanym w 1901 r. według projektu berlińskiego architekta Hansa Grisebacha urządzono Muzeum Miejskie" (za: Wikipedia) 

strona oficjalna muzeum: 













mapa/lokalizacja:
(obok willi znajduje się przystanek  "Dom Hauptmanna" PKS komunikacji miejskiej z Jeleniej Góry. Muzeum znajduje się 6 km od przystanku PKP "Sobieszów" na linii Jelenia Góra - Szklarska Poręba i  7 km od przystanku PKP "Piechowiece" na tej samej linii). 














Pisarz zamieszkał w willi 10 sierpnia 1901 roku i mieszkał w niej do śmierci w 1946 roku. 

Autorem polichromii w Hali Rajskiej (hol willi Hauptmanna) był Johannes Maximilian Avenarius (urodził się 7 stycznia 1887 w Greiffenberg/Gryfowie Śląskim - zmarł 21 sierpnia 1954 w Berlinie, został pochowany w Goerlitz) był ekspresjonistycznym malarzem, grafikiem i ilustratorem.


więcej:


















a w okolicy:




*****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz