Podróż w czasie wśród starych artefaktów!
Muzeum w dawnym arsenale pozwala zagłębić się w dziejach dzięki niezwykłym pamiątkom z różnych okresów historycznych.
"Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu – jeden z siedmiu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wraz z Muzeum Militariów mieści się w zespole budynków średniowiecznego Arsenału Miejskiego (budowla o gotyckim rodowodzie, jedna z niewielu średniowiecznych budowli wrocławskich, zachowana w całości). W przeszłości muzeum miało inne lokalizacje, m.in. u schyłku XX w. mieściło się w Pałacu Królewskim. Specjalizuje się w archeologii Śląska. Misją Muzeum Archeologicznego jest pozyskiwanie, opracowywanie i udostępnianie zabytków archeologicznych z terenu Śląska [...]"
"[...] Jest to jedna z najstarszych tego typu placówek w Europie. Muzeum założono w 1815 r. i jako samodzielna instytucja lub oddział innych muzeów istnieje w sposób ciągły do dziś. W XXI w. kolekcje i wystawy obejmują interwał od paleolitu po średniowiecze na Śląsku. Na trzech piętrach arsenału rozciąga się stała wystawa prezentowana pod ogólną nazwą „Archeologia Śląska”. Wystawa dzięki zgromadzonym przedmiotom oraz rekonstrukcji fragmentów dawnych osad i miejsc pochówków, prezentuje początki osadnictwa na Śląsku, po rozwój średniowiecznych miast [...]"
"[...] Muzeum przechowuje, opracowuje i udostępnia zabytki od epoki kamienia (500 tys. lat temu) aż po czasy nowożytne (XIX w.). Do najważniejszych zabytków z muzealnej kolekcji, prezentowanych na wystawie „Archeologia Śląska” należą m.in.: fragment skarbu kotowickiego, fragment bursztynowego depozytu z Partynic, części oraz kopie skarbu zakrzowskiego, części skarbu kotowickiego, kultowa figurka barana z Jordanowa Śląskiego, diadem z Sichowa, wyposażenie grobu z Gosławic, pochówek z Ługów" (wikipedia)
mapa/lokalizacja:
strona oficjalna - więcej informacji:
polecam również:
Siedziba muzeum, czyli dawny arsenał, ma bardzo ciekawą architekturę. Obiekt jest duży, ma dziedziniec i przypomina dawny zamek lub twierdzę. Na dziedzińcu znajduje się m.in. studnia.
Sporą część powierzchni wystawienniczej wypełniają ekspozycje poświęcone militariom i wojskowości oraz historii polskich walk.
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
galeria na FB:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz