2 lipca 2019

Ratusz w Nowej Rudzie (GALERIA)


Gmach magistratu w Nowej Rudzie uchodzi za jeden z najpiękniejszych zabytków tego typu w województwie dolnośląskim! 

Zabytkowy ratusz czaruje swoją bryłą architektoniczną, ale i interesującym wyposażeniem! 








"Nowa Ruda (niem. Neurode, w gwarze kłodzkiej Noiroode, cz. Nová Ruda) – miasto w województwie dolnośląskim, siedziba miasta i gminy Nowa Ruda, w powiecie kłodzkim nad Włodzicą; wchodzi w skład aglomeracji wałbrzyskiej. Nowa Ruda uzyskała lokację miejską przed 1360 rokiem. Nowa Ruda położona jest w Sudetach Środkowych. Pod względem historycznym Nowa Ruda leży w ziemi kłodzkiej.
Pierwszy drewniany ratusz w Nowej Rudzie pochodził z roku 1445, obiekt ten spłonął w roku 1622. W połowie XVII wieku został odbudowany, w roku 1844 znowu spłonął w pożarze, który strawił śródmieście miasta [...]" 










"[...] W latach 1844–1845 został odbudowany, a w okresie od 1892 do 1894 przeprowadzono ostatnią rozbudowę, podczas której podniesiono dach oraz ozdobiono portal, wykusze i okienne szczyty. Przeróbki te nadały budowli obecny kształt. Obecnie jest siedzibą władz miejskich Nowej Rudy. Neorenesansowa budowla została wzniesiona na planie czworoboku, posiada dwie kondygnacje, bogato zdobiony ryzalit, wiele traktów i jest nakryta dachami wielospadowymi. Ratusz posiada wieżę zegarową z widokową galeryjką i czterospadowym hełmem z iglicą. Wewnątrz są interesujące pomieszczenia, z których najciekawsza jest sala posiedzeń z witrażami z trawionego szkła. W narożniku ratusza stoi figura świętego Floriana z 1756, a obok fontanna z figurą przedstawiającą chrzest Chrystusa" (za: Wikipedia) 


















inne wpisy z tego miasta: 









******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz