2 lipca 2019

Nikolaikirche w Görlitz - kościół i cmentarz (GALERIA)


Kościół-pomnik i historyczny cmentarz. 

Ciekawe miejsce w Goerlitz. 

Są tam pochowani m.in. mistyk Jakob Böhme, malarz Johannes Maximilian Avenarius, czy miłość Goethego - Wilhelmine Herzlieb. 










"Nikolaikirche to desakralizowany gotycki kościół halowy w Görlitz. Kościół halowy, pierwotnie pięcioprzęsłowy z chórem. Jest otoczony przez Nikolaikirchhof (cmentarz) i służy jako sala wystawowa i pamiątkowa.  Kamień węgielny pod dzisiejszą budowlę wmurowano 15 maja 1452 roku. W 1515 roku zamożni mieszczanie przejęli kościół i ofiarowali datki na jego budowę. Od 1517 roku rozbudowę w kierunku zachodnim przeprowadził Wendel Roskopf . Poświęcenie nastąpiło 8 maja 1520 roku. Jeszcze przed I wojną światową gotycka budowla była mocno zniszczona. Plan przekształcenia kościoła w pomnik poległych w I wojnie światowej zrealizowano w 1925 roku. Koloński architekt Martin Elsaesser przeprojektował wnętrze w stylu ekspresjonizmu . Wyburzono gotyckie filary i zastąpiono smukłymi rozpórkami o przekroju gwiaździstym, usunięto barokowy drewniany strop i w jego miejsce wstawiono sklepienie. W ołtarzu zachowała się część wyposażenia barokowego z okresu po 1717 roku, m.in. ołtarz z przedstawieniem Noli-me-tangere [...]" 








"[...] Nikolaikirchhof był głównym miejscem pochówku miasta Görlitz od jego założenia w XII wieku aż do otwarcia cmentarza miejskiego w 1847 roku.  Ze względu na bogatą kolekcję nagrobków i epitafiów z początku XVII w. do połowy XIX w. oraz krypt z XVII i XVIII w. uznawany jest za rzadki przykład nowożytnej protestanckiej kultury cmentarnej. Na Nikolaikirchhof zachował się zbiór około 850 nagrobków i epitafiów. Pochodzą one z okresu od początków XVII wieku do połowy XIX wieku. 
Z co najmniej 21 krypt zachowało się 17.  Pochowani są tam m.in.: Johannes Maximilian Avenarius -malarz ekspresjonista, Jakob Böhme - znany niemiecki mistyk , filozof czy Gregor Gobius - burmistrz Görlitz i alchemik" (za: Wikipedia) 








mapa/lokalizacja: 

polecam również:











niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz