10 października 2019

Drzewa - ciekawostki z Dolnego Śląska i okolic: swojskie, tropikalne, żelazne, skamieniałe, rytualne, miniaturowe i inne! (GALERIA)

Drzewa to wieloletnie rośliny o zdrewniałym pniu. Na ziemi pojawiły się setki milionów lat temu. Rośnie ich na naszej planecie wiele miliardów.  Są cennym skarbem przyrody. Już mity różnych kultur podkreślały doniosłe znaczenie tych organizmów. Tworzą lasy, które dają nam tlen. Drzewa pojedyncze i w grupie są też pięknym widokiem. 



Kilka ciekawostek z okazji Dnia Drzewa i na każdy dzień roku. 


Święto drzew obchodzone jest na świecie w różnym czasie. W Polsce data tego wydarzenia przypada na 10 października, ale już w Czechach na 20 października, a na przykład w Niemczech na 25 kwietnia.



pomnik przyrody - potężny dąb w Bożkowie 



wiekowy kasztanowiec na dziedzińcu Ossolineum we Wrocławiu 


Dzień Drzewa ma za zadanie promowanie ochrony środowiska i upowszechnianie ekologicznych postaw. Zwykle opiera się na akcjach sadzenia drzewa. Warto z tej okazji przypomnieć również o rozmaitych ciekawych drzewach.


kwitnący tulipanowiec, Kamienna Góra 


Na Dolnym Śląsku rośnie wiele interesujących drzew, o których już pisałem. To na przykład cenne pomniki przyrody. Znajdziemy też inne ciekawostki.


kwitnąca lipa, Kamienna Góra 

Wspomnieć można choćby o pięknych lipach. Poświęciłem im cały tekst na blogu (TUTAJ). Na uwagę zasługują potężne lipy sądowe związane z historią wielu zamków czy miejscowości. Znane są też lipy powiązane z historycznymi postaciami. Są też takie, które samym wyglądem, potęgą wprawiają nas w osłupienie.




lipa sądowa w zamku Grodno w Zagórzu Śląskim



lipa w Unisławiu Śląskim - pomnik przyrody 


lipa Mollera na cmentarzu Mikołaja w Goerlitz ("europamiasto" wspólnie z Zgorzelcem w województwie dolnośląskim, kiedyś jedno miasto w prowincji Śląskiej)

Długowiecznym gatunkiem jest też cis. Ciekawym pomnikowym przykładem tego drzewa jest Bolko w dolinie Pełcznicy pod Książem.


cis Bolko, Książąński Park Krajobrazowy, rezerwat Przełomy pod Książem 

W Książańskim Parku Krajobrazowym znajdziemy też dość tajemnicze…. Drzewa magiczne. Te martwe pnie ktoś ozdobił pogańskimi symbolami.



niezwykłe drzewa (rytualne?) w okolicach Starego Książa 

W powiecie wałbrzyskim na uwagę zasługuje jeszcze… pomnik postawiony drzewu. To żelazna lipa w Podlesiu niedaleko Walimia. Upamiętnia prawdziwą lipę, która dała schronienie królowi Fryderykowi II.


żelazna lipa Fryderyka z Podlesia 

Innym pomnikiem drzewa, dziełem XX wieku, jest dawna fontanna z kamiennogórskiego rynku, obecnie instalacja artystyczna na terenie OWŚ Zalew w Kamiennej Górze. Jest to metalowa konstrukcja inspirowana dębem z wałbrzyskiego herbu. Pierwotnie miał być to wodotrysk w Wałbrzychu. Ostatecznie dzieło zostało w Kamiennej Górze.


metalowy dąb w Kamiennej Górze 


Z kolei przy zamkowym gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu znajdziemy… skamieniałe drzewo sprzed 300 milionów lat! To znalezisko odkryte w jednej z dolnośląskich kopalń.


skamieniałe drzewo sprzed 300 mln lat koło zamku Czettritzów w Wałbrzychu 

Pięknie prezentują się aleje obsadzone starymi drzewami. Na takie natrafić możemy np. w okolicach starych zamków i pałaców oraz przy dawnych bardziej lub mniej znaczących traktach.



aleje lipowa i dębowa przy zamku Kreppelhof w Kamiennej Górze 



aleja dębowa w Antonówce w Kamiennej Górze 


aleja lipowa przy parku Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju 


aleja lipowa w drodze na Ostrzycę Proboszczowicką 

Na osobne miejsce zasługuje przypomnienie parków oraz ogrodów dendrologicznych, czyli arboretów. Ciekawe gatunki drzew możemy np. podziwiać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w oddziale tej placówki, czyli w Arboretum w Wojsławicach.




Arboretum w Wojsławicach 



Arboretum w Lądku-Zdroju 

Z kolei na egzotyczne drzewa natkniemy się w palmiarniach. Tutaj widok bananowców czy palm daktylowych nie jest niczym zaskakującym. W wałbrzyskiej palmiarni znajdziemy też wspaniałą kolekcję urokliwych miniaturek, czyli bonsai.




palmiarnia w Wałbrzychu 



palmiarnia w Legnicy 




bonsai z palmiarni w Wałbrzychu 

Drzewa pojawiają się też jako symbole na nagrobkach i epitafiach oraz wizerunkach drzew genealogicznych. 


katedra Marii Magdaleny we Wrocławiu 


kaplice grobowe w Jeleniej Górze


lapidarium w Dzierżoniowie 



epitafia w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu 


cmentarz żydowski we Wrocławiu 


2200 post na blogu. 

polecam również:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz