Kilka ciekawostek z okazji Dnia Drzewa i na każdy dzień roku.
Święto drzew obchodzone jest na świecie w różnym czasie. W Polsce data tego wydarzenia przypada na 10 października, ale już w Czechach na 20 października, a na przykład w Niemczech na 25 kwietnia.
pomnik przyrody - potężny dąb w Bożkowie
Dzień Drzewa ma za zadanie promowanie ochrony środowiska i upowszechnianie ekologicznych postaw. Zwykle opiera się na akcjach sadzenia drzewa. Warto z tej okazji przypomnieć również o rozmaitych ciekawych drzewach.
kwitnący tulipanowiec, Kamienna Góra
Na Dolnym Śląsku rośnie wiele interesujących drzew, o których już pisałem. To na przykład cenne pomniki przyrody. Znajdziemy też inne ciekawostki.
kwitnąca lipa, Kamienna Góra
Wspomnieć można choćby o pięknych lipach. Poświęciłem im cały tekst na blogu (TUTAJ). Na uwagę zasługują potężne lipy sądowe związane z historią wielu zamków czy miejscowości. Znane są też lipy powiązane z historycznymi postaciami. Są też takie, które samym wyglądem, potęgą wprawiają nas w osłupienie.
lipa sądowa w zamku Grodno w Zagórzu Śląskim
lipa w Unisławiu Śląskim - pomnik przyrody
lipa Mollera na cmentarzu Mikołaja w Goerlitz ("europamiasto" wspólnie z Zgorzelcem w województwie dolnośląskim, kiedyś jedno miasto w prowincji Śląskiej)
Długowiecznym gatunkiem jest też cis. Ciekawym pomnikowym przykładem tego drzewa jest Bolko w dolinie Pełcznicy pod Książem.
cis Bolko, Książąński Park Krajobrazowy, rezerwat Przełomy pod Książem
W Książańskim Parku Krajobrazowym znajdziemy też dość tajemnicze…. Drzewa magiczne. Te martwe pnie ktoś ozdobił pogańskimi symbolami.
niezwykłe drzewa (rytualne?) w okolicach Starego Książa
W powiecie wałbrzyskim na uwagę zasługuje jeszcze… pomnik postawiony drzewu. To żelazna lipa w Podlesiu niedaleko Walimia. Upamiętnia prawdziwą lipę, która dała schronienie królowi Fryderykowi II.
żelazna lipa Fryderyka z Podlesia
Innym pomnikiem drzewa, dziełem XX wieku, jest dawna fontanna z kamiennogórskiego rynku, obecnie instalacja artystyczna na terenie OWŚ Zalew w Kamiennej Górze. Jest to metalowa konstrukcja inspirowana dębem z wałbrzyskiego herbu. Pierwotnie miał być to wodotrysk w Wałbrzychu. Ostatecznie dzieło zostało w Kamiennej Górze.
metalowy dąb w Kamiennej Górze
Z kolei przy zamkowym gmachu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu znajdziemy… skamieniałe drzewo sprzed 300 milionów lat! To znalezisko odkryte w jednej z dolnośląskich kopalń.
skamieniałe drzewo sprzed 300 mln lat koło zamku Czettritzów w Wałbrzychu
Pięknie prezentują się aleje obsadzone starymi drzewami. Na takie natrafić możemy np. w okolicach starych zamków i pałaców oraz przy dawnych bardziej lub mniej znaczących traktach.
aleje lipowa i dębowa przy zamku Kreppelhof w Kamiennej Górze
aleja dębowa w Antonówce w Kamiennej Górze
aleja lipowa przy parku Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju
aleja lipowa w drodze na Ostrzycę Proboszczowicką
Na osobne miejsce zasługuje przypomnienie parków oraz ogrodów dendrologicznych, czyli arboretów. Ciekawe gatunki drzew możemy np. podziwiać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w oddziale tej placówki, czyli w Arboretum w Wojsławicach.
Arboretum w Wojsławicach
Arboretum w Lądku-Zdroju
Z kolei na egzotyczne drzewa natkniemy się w palmiarniach. Tutaj widok bananowców czy palm daktylowych nie jest niczym zaskakującym. W wałbrzyskiej palmiarni znajdziemy też wspaniałą kolekcję urokliwych miniaturek, czyli bonsai.
palmiarnia w Wałbrzychu
palmiarnia w Legnicy
bonsai z palmiarni w Wałbrzychu
Drzewa pojawiają się też jako symbole na nagrobkach i epitafiach oraz wizerunkach drzew genealogicznych.
katedra Marii Magdaleny we Wrocławiu
kaplice grobowe w Jeleniej Górze
lapidarium w Dzierżoniowie
epitafia w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu
2200 post na blogu.
polecam również:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz