Translate

31 lipca 2020

LIPIEC 2020 - podsumowanie

Czas podsumować kolejny miesiąc w 2020 roku. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie... Tak było!




Dużo zdjęć z pięknych miejsc, muzyka... 30 nowych postów i aktualizacje archiwalnych wpisów - taki był lipiec. A jak Wam się podobał kolejny miesiąc z blogiem?

30 lipca 2020

Neogotycka perła: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie (GALERIA)


 "Świątynia została wybudowana w latach 1868-1876 w stylu neogotyckim według projektu architekta Alexisa Langera z Wrocławia. . Jest to budowla trójnawowa, na planie krzyża, o wysokości wieży 101 metrów. Wyposażenie wnętrza zostało wykonane w stylu neogotyckim." (wikipedia)

Bukowiec - lato w Górach Suchych


"Bukowiec (898 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w północno-zachodniej części pasma Gór Suchych. " (wikipedia)

podejście z Sokołowska (można również szlakiem z Unisławia - obok ruin kościoła) oraz z Rybnicy Leśnej (Andrzejówka) 

na zdjęciach: widoki, niebo tuż przed zachodem, fauna i flora 

polecam również:



28 lipca 2020

Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie cz I (1 z 2)


"Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie – prywatne muzeum, położone we wsi Ślęza k. Wrocławia. Placówka jest prowadzona przez Towarzystwo Automobilowe Topacz, a jej siedzibą są pomieszczenia hotelu Zamek Topacz Hotel & Spa, działającego na terenie tutejszego zespołu dworskiego. W ramach muzealnej ekspozycji prezentowanych jest ok. 130 pojazdów - samochodów i motocykli" (wikipedia)

zdjęcia z zamku w osobnej galerii na blogu 

oficjalna strona:

samochody na blogu: TUTAJ
muzea na blogu: TUTAJ 
zabytki techniki: TUTAJ

27 lipca 2020

Skarb Wałbrzycha i Dolnego Śląska: Zamek Książ, cz. I (1 z 3)


"Książ (niem. Fürstenstein) – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego na Pogórzu Wałbrzyskim. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu)" (Wikipedia)

oficjalna strona:

na zdjęciach: wnętrza (sale, wystawy, makiety, dzieła sztuki)

O zamku na blogu:

polecam również:



Zachód z Włodzickiej Góry


Włodzicka Góra (niem. Königswalder Spitzberg) – szczyt (757 m n.p.m.), w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, na Wzgórzach Włodzickich. Z widokiem na Góry Sowie i Góry Kamienne oraz inne pasma sudeckie. Punkt widokowy z krzyżem oraz odnowiona wieża widokowa.
Wzniesienie zaliczane jest do Korony Sudetów Polskich. 

start: Świerki 

polecam również:


24 lipca 2020

Giselle – czyli jak słowiańska rusałka i śląski książę znaleźli się w francuskim balecie i angielskiej operze

Na afiszu jest teraz niemiecki balet; akcja jest grana, a raczej tańczona na Śląsku, niedaleko Wrocławia, na ten pomysł wpadł niemiecki poeta Heinrich Heine” - donosił z Paryża latem 1841 roku młody Ryszard Wagner. Chodzi o „Giselle ou Les Willis” – balet romantyczny w 2 aktach – do dziś uznawany za arcydzieło w klasycznym kanonie spektaklu baletowego. 


Teatralna ciekawostka dotycząca Śląska. 

Park w Bukowcu - woda, góry, romantyczna sielanka (GALERIA + mapa)


"Bukowiec (niem. Buchwald) – wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Mysłakowice, położona na wysokości 400–490 m n.p.m., w Rudawach Janowickich (Sudety Zachodnie). Znajduje się tu zespół pałacowo-parkowy. " (Wikipedia)

na zdjęciach: park romantyczny w Bukowcu - zabudowania (m.im. romantyczne ruiny "Opactwo") oraz stawy (Kąpielnik), w tle Karkonosze ze Śnieżką

Misterium w Sudetach: Góra Kalwaria w Wambierzycach, cz. I


"Wambierzyce (niem. Albendorf, czes. Vambeřice) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. Ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem. " (wikipedia)

na zdjęciach: zespół kalwarii i kaplice

polecam też:

Pałac w Cierniach (nieukończone dzieło Hochbergów związane z Goethem) (GALERIA)


"Pałac w Cierniach – nieukończony pałac w stanie ruiny w Cierniach, dzielnicy Świebodzic, który budowano w latach 1755–1758. W budynku oddalonym o kilka metrów od nieukończonej budowli w 1790 roku zatrzymał się Johann Wolfgang von Goethe" (wikipedia)

podobnie jak pobliski Książ czy Stary Książ, ale i Roztoka - związany z rodem Hochbergów (zabytki i ciekawostki powiązane z tą rodziną TUTAJ). 

23 lipca 2020

Dom mistrza i Świątynia jego sztuki – wagnerowskie gmachy i dolnośląskie konteksty (z wizytą w Bayreuth w poszukiwaniu związku z Śląskiem) (GALERIA + ciekawostki)

Festspielhaus i Haus Wahnfried – to dwie budowle z bawarskiego Bayreuth, które powstały z inicjatywy Ryszarda Wagnera i do dziś są z nim i jego twórczością nierozłącznie związane. Znajdują się w Bawarii, jednak mają też związek z twórcami z Dolnego Śląska. Kilka ciekawostek na ten temat. 



Uczestniczyli w projektowaniu, promowaniu, gościli, występowali i odnosili się do nich w swoich dziełach. 

22 lipca 2020

Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu, cz. I (GALERIA)


"Bazylika kolegiacka Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu – gotycki kościół znajdujący się w dekanacie strzegomskim w diecezji świdnickiej na Dolnym Śląsku. Początkowo kościół należał do zakonu rycerskiego joannitów, zaś parafia przy tym kościele została erygowana w XVI w. Od 2002 świątynia jest bazyliką mniejszą a od 13 kwietnia 2017 podniesiona do rangi kolegiaty 22 października 2012 roku obiekt został wpisany na listę pomników historii. Bogaty w cenne dzieła rzeźby architektonicznej oraz rzemiosła artystycznego głównie z XIV-XV w. " (wikipedia)

na zdjęciach: bazylika z zewnątrz + detale (tympanon), wnętrza + detale (ołtarz, ambona, sakramentarium, epitafia)

Muzeum Karkonoskie: Zauroczeni Karkonoszami (GALERIA)


Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze: Zauroczeni Karkonoszami: Malarstwo pejzażowe do 1945 roku.

"zbiory malarstwa Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze o tematyce pejzażu liczą około 200 prac, głównie są to obrazy pejzażystów śląskich. Jest wśród nich m.in. kilka wysoko cenionych, często eksponowanych i publikowanych dzieł z XIX i 1 poł. XX w." (www.muzeumkarkonoskie.pl)

wystawa czasowa: 10 lipca - 13 września 2020

21 lipca 2020

Kościół Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Grzmiącej


"Grzmiąca (niem. Donnerau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Głuszyca, w Górach Suchych w Sudetach Środkowych. Były kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, należący do parafii Chrystusa Króla w Głuszycy; unikatowo drewniany, jednonawowy, przebudowany w 1588 r. - XVI wiek, następnie przebudowany w 1649 r. w i 1754 r" (wikipedia)

Kościoły na blogu: TUTAJ 

ciekawostki powiatu wałbrzyskiego:

Jezioro Modre i Perła Zachodu w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry (GALERIA + mapa)


"Jezioro Modre – jezioro zaporowe na rzece Bóbr w Borowym Jarze na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Schronisko PTTK „Perła Zachodu” (do 1945 Turmsteinbaude) – górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, występujące obecnie jako gościniec, położone na Pogórzu Izerskim, na terenie wsi Siedlęcin nad Jeziorem Modrym" (wikipedia)

wymarsz z Jeleniej Góry (jedna z opcji) przez Borowy Jar 

17 lipca 2020

Ulewa w Szczawnie i Hala Spacerowa


Szczawno-Zdrój - uzdrowisko w czasie ulewy: Hala Spacerowa - dekoracje oraz widoki na deptak w deszczu

O atrakcjach Szczawna:

O urokach deszczu:

Magiczny krzew kuszący kwiatem i owocem: bez czarny – dolnośląskie, łużyckie oraz sudeckie ciekawostki i inne niezwykłości (GALERIA + opisy)

Bez czarny nazywany też dzikim jest niezwykłą rośliną. Kojarzoną z jednej strony magią, ale też z wzmacnianiem odporności organizmu. Ten trujący krzew dostarcza od wieków swoich niezwykłych właściwości człowiekowi: jest pokarmem i ziołem oraz budulcem. Także na Dolnym Śląsku i Łużycach można znaleźć kilka ciekawych śladów dotyczących bzu. 



Niezwykłe przepisy, nazwy miejscowości, a nawet muzyka. Bez jest niezwykle inspirującym gatunkiem. 

„Vivat, kawo! Moja przyjaciółko!” - dolnośląskie (i nie tylko) kawowe smaczki (GALERIA + wybór ciekawostek)

„Żółtobrązowa czerń” kawy skradła serce poecie z Jeleniej Góry, który na cześć napoju napisał kantatę. Dzieło wydane w 1735 roku jest jednym z ciekawszych artystycznych dowodów na kulinarny romans Dolnoślązaków z kawą. W tym samym czasie kantatę o kawie napisał też Bach! Napojem, który stawia na nogi, delektowali się bardzo wcześnie wrocławianie, ale i mieszkańcy sudeckich miejscowości. 




O kawie i kawiarniach, sztuce , literaturze i muzyce, a także miłośnikach „małej czarnej”. 

16 lipca 2020

Jelenia Góra z Wieży Bramy Zamkowej (GALERIA)


Wieża jest jedynym zachowanym elementem dawnej bramy miejskiej od strony zamku. Została wzniesiona w 1584 roku w miejscu poprzedniej budowli. Obecnie wieża służy za ciekawy punkt widokowy.

spacer po Jeleniej Górze: TUTAJ 

Wrocławski ratusz


"Stary Ratusz we Wrocławiu – późnogotycki budynek na wrocławskim Rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia" (Wikipedia)

wnętrza (muzeum): TUTAJ 

wrocławski rynek: TUTAJ 

dolnośląskie ratusze: TUTAJ 

13 lipca 2020

Stary Książ - klimatyczna ruina w pięknym parku


"Zamek Stary Książ – ruiny zamku położone w Wałbrzychu, w północno-wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach w województwie dolnośląskim. Nieopodal ruin znajduje się zamek Książ. Położony jest na lewym wzgórzu nad przełomem Pełcznicy w południowo-wschodniej części Książańskiego Parku Krajobrazowego" (wikipedia)

4 Pory Roku w zamku: TUTAJ

O turnieju rycerskim na zamku: TUTAJ

O zamkach Wałbrzycha i okolic: TUTAJ 

spacer po parku (rezerwat Przełomy pod Książem): TUTAJ 

polecam też:

12 lipca 2020

Letni Ogród Botaniczny we Wrocławiu


"Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – ogród botaniczny założony we Wrocławiu w roku 1811 na terenie częściowo Ostrowa Tumskiego, częściowo odzyskanym po zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacjach miejskich i po zasypanej północnej odnodze Odry (po tej odnodze rzeki pozostał w ogrodzie zbiornik wodny)" (Wikipedia)

oficjalna strona:

inne posty z tego miejsca: TUTAJ

polecam też:

Wrocławianin ojcem międzynarodowego sukcesu gwiazd nowojorskiej opery i hollywoodzkiej sławy! (Hermann Weigert, Kirsten Flagstad i Astrid Varnay – ciekawostki)

Wielokrotnie pisałem, że Wrocław był miastem z niezwykle prężnie działającą operą. Jako ważny na mapie Europy ośrodek teatru muzycznego stolica Dolnego Śląska była ceniona już od XVIII wieku. W połowie XIX wieku Wrocław oszalał na punkcie Wagnera. Kompozytor gościł tam nawet dwukrotnie, w tym raz podczas tournée. W 1890 roku we Wrocławiu urodził się Hermann Weigert – właśnie on odpowiedzialny był za amerykański sukces największej gwiazdy dramatu muzycznego I połowy XX wieku! Jej głos znamy dziś z nagrań, nazwisko widnieje na gwieździe Hollywood Walk of Fame, a jej twarz znaleźć można było w latach 1995−2017 na norweskim banknocie stukoronowym i na stateczniku jednego z samolotów linii Norwegian.




Musical Courier” w nekrologu z 1955 roku nazwał wrocławianina „internationally known Wagnerian coach”. O jego współpracy z gwiazdą - Kirsten Flagstad – pisali autorzy biografii śpiewaczki oraz dziennikarze rozmaitych pism muzycznych i amerykańskich poczytnych magazynów. Co ciekawe sopranistka zaśpiewała też w prapremierowym wykonaniu pieśń „Im Abendrot” Straussa do słów Eichendorffa, śląskiego poety, który uczył się we Wrocławiu. Weigert pokierował również karierą innej wielkiej sopranistki, Astrid Varnay.

Liczniki pędzą! - kilka słów od "naczelnego" :)


Moi Drodzy!

ostatnie dni to czas przekraczania kolejnych progów:

350 000 odwiedzin bloga
1300 galerii na FB (znajdziecie je TUTAJ)

Przy okazji przypominam o mojej wciąż aktualnej prośbie: zachęcam Was do zmiany sposobu obserwowania strony. Facebook majstruje przy wyświetlaniach fanpage'ów, ograniczając ich zasięg. Można to łatwo zmienić. Dzięki temu nie ominą Was posty. To nic nie kosztuje, a może zrobić wiele dobrego. Jak to zrobić? 


Polubienia, komentarze i udostępnienia też są dla mnie bardzo miłym gestem! :)

Dziękuję bardzo! 


kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 





Letni mglisty poranek w Kotlinie Kamiennogórskiej (GALERIA)


Lipcowy pogodny poranek z mgłą. Kotlina Kamiennogórska. Widoki na miasto i otaczające góry - w tle Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie.

polecam też:


Rezerwat przyrody Przełomy pod Książem


"Rezerwat przyrody Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha – leśno-krajobrazowy rezerwat przyrody położony w województwie dolnośląskim, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, w granicach administracyjnych Wałbrzycha (miasto na prawach powiatu) i gminy miejskiej Świebodzice (powiat świdnicki). Utworzono go w 2000 roku" (wikipedia)

na zdjęciach: Pełcznica, ścieżka, cis Bolko

polecam też:



10 lipca 2020

Pociągiem w polskie i czeskie Sudety! - malownicza pętla: Wałbrzych - Adršpach – Trutnov - Kamienna Góra (GALERIA, ROZKŁADY + ciekawostki)

Wałbrzych – Boguszów-Gorce – Unisław Śląski – Mieroszów – Meziměstí - Teplice nad Metují - Adršpach – Trutnov – Lubawka - Błażkowa - Kamienna Góra. Przewodnik subiektywny z atrakcjami sezonowych, transgranicznych tras kolejowych w Sudetach. 


Koleje Dolnośląskie oraz czescy przewoźnicy od kilku lat publikują rozkłady jazdy połączeń wznowionych lub sezonowych, dzięki którym można zwiedzić piękne polsko-czeskie górskie pogranicze. Obfituje ono nie tylko w atrakcje dla miłośników turystyki pieszej i górskich widoków. To również miejsca o ciekawej historii, bogactwie kulturowym i propozycjach na letnią rekreację.

8 lipca 2020

Narożnik (Góry Stołowe) - widoki z tragiczną historią


"Narożnik (niem. Eckstein) – szczyt w Górach Stołowych, o wysokości 851 m n.p.m. Ku zachodowi i południu Narożnik opada pionowymi ścianami, dzięki czemu stanowi popularne miejsce do wspinaczki – znajduje się tu ponad 100 dróg. Wierzchołek stanowi punkt widokowy na Góry Stołowe, Obniżenie Dusznickie, Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie. 17 sierpnia 1997 około godziny 17 przy szlaku wiodącym przez Narożnik zastrzelono dwoje turystów, studentów wrocławskiej Akademii Rolniczej. O zdarzeniu przypomina wmurowana na szczycie tablica" (wikipedia)

na zdjęciach: widoki z góry, miejsce pamięci zabitych studentów

inne posty z Gór Stołowych: TUTAJ 

Polecam też:

6 lipca 2020

Piękne zmarszczki wieczornego nieba


Niebo w Sudetach w lipcu. Obłoki srebrzyste (noctilucent clouds – NLC)??? Widziane z Kamiennej Góry

ciekawe zjawiska:

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Sokołowsko: Włostowa - letnia kraina naparstnicy (GALERIA + mapa)



Włostowa - (903 m n.p.m.)
"Wzniesienie położone w północno-zachodniej części pasma Gór Suchych, około 3,7 km na południowy zachód od miejscowości Rybnica Leśna. Jest to góra w kształcie stożka, o stromych zboczach, z kopulastą częścią szczytową w kształcie małego grzbietu, z wyraźnie zaznaczonymi dwoma małymi wzniesieniami szczytowymi." (Wikipedia)

Spacer po Jedlinie-Zdroju


"Jedlina-Zdrój (niem. Bad Charlottenbrunn) – miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, historycznie na Dolnym Śląsku. " (wikipedia)

na zdjęciach: park, deptak, dom zdrojowy, kompleks rekreacyjny Czarodziejska Góra, makieta tunelu kolejowego, budowa linii kolejowej Świdnica - Jedlina przez dolinę Bystrzycy, pomniki i mała architektura i inne

inne posty z Jedliny (w tym pałac): TUTAJ 
uzdrowiska na blogu: TUTAJ 

polecam też:

Duszniki-Zdrój: centrum


"Duszniki-Zdrój (niem. Bad Reinerz, cz. Dušníky) – miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, graniczące z Czechami. Historycznie miejscowość znajdowała się w hrabstwie kłodzkim. Położone w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, oddzielającej Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich." (Wikipedia)

na zdjęciach: rynek, kolumna maryjna, pręgierz, pomnik Nepomucena, kościół ( barokowa ambona w kształcie wieloryba z rozwartą paszczą w kościele św. Piotra i Pawła)

inne posty z Dusznik (w tym deptak i Dworek Chopina, Muzeum Papiernictwa w starym młynie, Zieleniec): TUTAJ 
uzdrowiska na blogu: TUTAJ 

polecam:
teksty o ciekawych gościach Dusznik: 

2 lipca 2020

Kwitnąca Palmiarnia Hochbergów w Wałbrzychu


Palmiarnia Wałbrzych - część kompleksu Zamek Książ w Wałbrzychu.

"Palmiarnia Wałbrzych, część kompleksu Zamek Książ w Wałbrzychu - jest to palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m², znajdująca się na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa. Jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce" (wikipedia)

oficjalna strona:

na zdjęciach:
roślinność palmiarni, lemury, żółwie, mała architektura

palmiarnie, szklarnie (Wrocław, Legnica, Wałbrzych i inne): TUTAJ 


polecam też:

1 lipca 2020

Dzień Architektury: Hala Stulecia i kościół w Parku Szczytnickim


1 lipca – Światowy Dzień Architektury: z tej okazji kontrasty z stolicy Dolnego Śląska:

Kościół w Parku Szczytnickim we Wrocławiu:
"Kościół został zbudowany w Starym Koźlu na Górnym Śląsku pod koniec XV lub na początku XVI wieku. Jako data konsekracji zapisana jest data 9 maja 1499 roku. Kościół rozebrano i w częściach przewieziono do Wrocławia, gdzie został ponownie złożony i w ramach Wystawy Stulecia (1913) zaaranżowano go na wzorcowy wiejski cmentarz z kościołem pośrodku" (wikipedia)

Hala Stulecia we Wrocławiu:
"hala widowiskowo-sportowa we Wrocławiu, na Zalesiu, w Parku Szczytnickim, ekspresjonistyczna, wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga. W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisana do rejestru zabytków w 1962 oraz ponownie w 1977, wraz z zespołem architektonicznym obejmującym m.in. Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę i Iglicę. Otwarcie hali nastąpiło 20 maja 1913" (wikipedia)

o architekcie i Hali: TUTAJ 

inne posty z Wrocławia TUTAJ 

architektura na blogu: TUTAJ 

Blogowe kalendarium: LIPIEC

Codziennie, każdego miesiąca w kalendarzu trafiamy na rozmaite ciekawe święta, rocznice czy wydarzenia. Część z nich jest związana z tym, co publikuję na moim blogu. 



Rocznice historyczne i regionalne, święta państwowe i kościelne oraz międzynarodowe, a także święta i okoliczności nietypowe + propozycje na lipcowe weekendy. Zapraszam!