Translate

30 października 2021

Baśniowe Góry Kamienne – chwytając uroki schyłku złotej sudeckiej jesieni! – z Boguszowa do Sokołowska przez Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej oraz Masyw Stożka (GALERIA)

Nie mogłem oprzeć się – zresztą nie po raz pierwszy - pokusie zaznania pięknych krajobrazów moich ukochanych Gór Kamiennych w jesiennym wydaniu. Postanowiłem udać się w kolejną wędrówkę w poszukiwaniu cudownych plenerów. Nie zawiodłem się! Trasa licząca ponad 20 km pozwoliła mi nacieszyć się ostatnimi przebłyskami złotej jesieni. Panoramy lśniły w blasku słońca i mieniły się fantastycznymi barwami. Kolorytu dodawały rude buki, złote modrzewie, brązowe dęby, słomkowo-siwe trawy i resztki złotawych klonów. Wszystkie te barwy schyłkowej październikowej palety niezwykle komponowały się pod błękitem nieba i w kontraście z zielenią świerków. Ach, te Sudety! 



Zapraszam na relację z mojej pieszej wędrówki przez wyjątkowo urokliwy zakątek Dolnego Śląska. To Góry Kamienne, część dawnej krainy wałbrzyskich Sudetów. 

25 października 2021

Złoty Widok w Szklarskiej Porębie - złoto sudeckiej jesieni (GALERIA)


Szklarska Poręba - taras widokowy "Złoty Widok" w sąsiedztwie "Grobu Karkonosza" i Chybotka oraz domu Wlastimila Hofmana czy wodospadu Szklarki. Góry Izerskie z widokiem na Karkonosze. Piękne jesienne widoki! 

Góra Świętej Anny w Nowej Rudzie - jesienne widoki z inwersją! (GALERIA)


Piękne górskie widoki, cudowne jesienne barwy, a do tego fantastyczne zjawisko!

Radosno w Górach Suchych - ruiny zamku rycerzy-rabusi (GALERIA)


Ukryty wśród drzew i gór. 

24 października 2021

Baśniowa jesień nad Jeziorem Bystrzyckim w Zagórzu Śląskim (GALERIA)


Lokalizacja jak z bajki! Góry, jezioro, do tego zamek, hotel nad wodą, zapora i wspaniała sudecka złota jesień! Spacery tam to czysta przyjemność i możliwość podziwiania spektaklu natury...

Zamek Chojnik w Sudetach i wspaniałe jesienne widoki z jego wieży (GALERIA)


Jedna z najbardziej malowniczych ruin na Dolnym Śląsku! Położenie, historia, legendy - sprawiają, że zamek Chojnik to wielka atrakcja turystyczna w Sudetach. Dodatkowo wieża tego wiekowego zamku jest jednym z najwspanialszych punktów widokowych - z cudownymi panoramami Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej i okolic. Jesień dodatkowo nadaje temu wszystkiemu niesamowitego uroku. 

22 października 2021

Lisztomania – wielki wirtuoz i Dolny Śląsk (Liszt i jego związki z Wrocławiem, Lwówkiem Śląskim, Legnicą, Głogowem czy Lubawką, Nysa, Brzeg, Krzyżanowice i inne śląskie ciekawostki)

Ferenc Liszt jest postacią wręcz kultową! Za życia wywoływał wielkie emocje, jako wirtuoz – pianista. Po śmierci stał się bohaterem nie tylko dla melomanów, ale i popkultury. Świadczyć może o tym choćby „Lisztomania” – brytyjski film z 1975 roku w reżyserii Kena Russella. Sam termin lisztomiania znany był już w połowie XIX wieku! Określano tak masową euforię, która ogarniała widownię podczas koncertów Liszta. Może to przypominać dzisiejsze sceny z występów gwiazd muzyki POP. Wielki muzyk koncertował także na Dolnym Śląsku. Tutaj odbyła się nawet prapremiera jednej z jego kompozycji. Liszt sięgał jako pieśniarz po lirykę poetów związanych z Śląskiem. Również jego uczniowie mieli związek z omawianym regionem. 



Ciekawostki na temat Liszta oraz Dolnego Śląska (i nie tylko). Zapraszam! 

21 października 2021

Ratusz w Wałbrzychu - niczym neogotycki zamek + ciekawy związek z... Berlinem! (GALERIA)


Nie, to nie gotycki zamek... to ratusz. Tak niezwykłym urzędem miejskim może pochwalić się sudeckie miasto Wałbrzych. Co ciekawe ratusz nie znajduje się w rynku, choć historycznie siedziba burmistrza i rajców była właśnie na tym centralnym placu. Inną ciekawostką jest to, że architekt wałbrzyskiego ratusza zaprojektował również siedzibę władz Berlina, gdzie do dziś urzęduje burmistrz stolicy Niemiec. 

Sudeckie perły złotej jesieni – moja izersko-karkonoska pętla 2021 (GALERIA)

Wspaniały dzień w górach! Takie sudeckie wyprawy kocham. Przeszedłem 26 km, wchodząc na 7 punktów widokowych, zwiedzając sztolnie, wodospad i zamek (zahaczając o park narodowy), rynek „stolicy” powiatu karkonoskiego. To były cudowne godziny z pejzażami zapierającymi dech w piersiach. 


Zapraszam do obejrzenia mojej relacji. GALERIA zdjęć plus opis. 

19 października 2021

Pałac Albertich: Muzeum Porcelany w Wałbrzychu - wśród skarbów z "białego złota"! (GALERIA)


Wałbrzych to nie tylko "czarne złoto" - węgiel wydobywany w kopalniach. Miasto w Sudetach zasłynęło również jako dostawca wspaniałej porcelany  - "białego złota"! Dziś o tej wspaniałej historii i tradycji przypomina Muzeum Porcelany z niezwykłą kolekcją porcelany śląskiej i europejskiej oraz współczesnej ceramiki. Wnętrza dawnego pałacu rodu Albertich mają również zaaranżowane stylowe wnętrza mieszczańskie. Miłośnicy sztuki mogą się tam poczuć jak w domu! 

Jiráskova chata s rozhlednou na Dobrošově (GALERIA)


Schronisko upamiętniające "czeskiego Sienkiewicza" i piękne widoki wokół! Zamek w Nachodzie na tle Karkonoszy oraz Pogórze Orlickie z Górami Orlickimi! 

15 października 2021

Panorama Racławicka - kościuszkowski zabytek we Wrocławiu (GALERIA)


Lekcja historii zaklęta w wyjątkowym obrazie! Dzieło sztuki przetrwało wojny i trafiło na Dolny Śląsk z Lwowa. 

Na straży zgody i harmonii – Pokojowa Nagroda Nobla i związki jej laureatów oraz nominowanych z Dolnym Śląskiem (#ciekawostki i mało znane konteksty!)

Pokój jest stanem ładu, harmonii i zgody, który pozwala ludziom na rozwój, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Jest to stan pożądany i upragniony, a zarazem niestety bardzo chwiejny, uzależniony od wielu czynników. Od dawna ludzkości towarzyszą naprzemienne okresy konfliktów i pokoju. Zawierane były traktaty pokojowe. W XIX wieku zaczęły się rodzić zinstytucjonalizowane ruchy pacyfistyczne, których zadaniem jest zmienianie świata - działanie na rzecz pojednania i braterstwa. Pod wrażeniem tego aktywizmu był Alfred Nobel, fundator słynnej nagrody.




Jego przyjaźń z znaną pacyfistką była genezą ustanowienia Pokojowej Narody Nobla, która przyznawana jest od 1901 roku osobom oraz organizacjom zaangażowanym w hamowanie konfliktów i pomoc humanitarną. Niektórzy laureaci i nominowani do tej prestiżowej (a zarazem często kontrowersyjnej) nagrody mieli związek z Dolnym Śląskiem!

12 października 2021

Rozhledna Šibeník - czyli górska atrakcja turystyczna na bazie nieczynnej infrastruktury energetycznej! (GALERIA)


Rozhledna Šibeník u Nového Hrádku - tak to się robi w Czechach! 

Z Rudnej i Chobieni do Bacha! Pastor Heermann i muzyka Jana Sebastiana – o poezji śląskiego mistrza w kompozycjach geniusza baroku na wybranych przykładach (#ciekawostki)

Rudna i Chobienia to obecnie wioski na północy Dolnego Śląska, między Lubinem, Głogowem a Rawiczem. Dawniej były to miasta, które po II wojnie światowej zdegradowano. Związany z tymi miejscowościami był niezwykły człowiek - Johann Heermann, pastor, utalentowany śląski poeta, autor hymnów, które do dziś są śpiewane w kościołach luterańskich. Twórczość Heermanna podobała się Janowi Sebastianowi Bachowi, który do słów śląskiego liryka religijnego napisał wiele pięknych utworów muzycznych! 



Pieśni pastora żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku, związanego z Dolnym Śląskiem, odnaleźć można w librettach kantat i pasji Jana Sebastiana Bacha. Są to bezcenne dzieła sakralne, do dziś wykonywane przez najlepszych muzyków na całym świecie, nagrywane i podziwiane przez melomanów. 

8 października 2021

Zamek Królewski na Wawelu: zbrojownia (GALERIA)


militarne zabytki na wystawie w zamku królewskim! 

Paranormalne historie z kamiennogórskim szpitalem w tle! (leczenie nawiedzonej i polowanie na ducha w Sudetach na Dolnym Śląsku!)

Kamienna Góra to sudeckie miasto kojarzone z tkackim dziedzictwem. Interesujące są też medyczne dzieje tej miejscowości – szpital założony z fundacji przedwcześnie zmarłej hrabianki oraz sanatorium. W Kamiennej Górze w 1857 roku urodził się Bernhard Nocht, w 1933 roku nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, patron światowej sławy Instytutu Medycyny Tropikalnej w Hamburgu. Co ciekawe w prasie niemieckiej i amerykańskiej w XIX i XX wieku w odstępie równo 60 lat pojawiła się seria artykułów dotycząca medycznych i paranormalnych wydarzeń związanych z miastem i szpitalem! Jedna z historii dotyczy dziewczyny, którą miał opętać poltergeist i była w szpitalu leczona, druga relacja zawiera doniesienia o polowaniu na ducha, który szwendał się w okolicach lecznicy! Opowieści z dreszczykiem powtarzane były na łamach prasy popularnej i paranaukowej od Lipska, Berlina aż po Nowy Jork!


1 października 2021

10 lat z blogiem welthellsicht! (GALERIA + podsumowanie)

10 lat to ponad 3650 dni… w tym czasie na blogu ukazało się prawie 3200 postów (w tym około 1000 artykułów na temat ciekawostek historycznych, przyrodniczych i turystycznych), a na blogowym Facebooku bez mała 1700 galerii! Dziękuję za Waszą obecność i czytanie moich postów oraz oglądanie zdjęć. Cieszę się, że moją pracę obserwuje na Facebooku 5000 użytkowników, a odsłony bloga sięgają ponad 600 000. Zapraszam na jubileuszowe podsumowanie moich podróży i relacji! 


Około 300 zdjęć (kilka porcji z Dolnego Śląska i Sudetów + migawki z innych miejsc w Polsce oraz za granicą - wybór bardzo subiektywny, ograniczony i trudny!!!!) do tego kilka refleksji.