Na liście fikcyjnych dat, które nie wypadają w kalendarzu, znajduje się 30 lutego. Nieprawdziwy dzień najkrótszego miesiąca w roku, który jedynie raz na 4 lata ma 29 dni. Wymyślone daty jednak pojawiają się jako elementy pomyłek czy też satyry. Właśnie 30 lutego jest dniem, który znalazł się na kartach dzieła związanego ze Śląskiem! Jego autorem był wybitny człowiek teatru pochodzący z Głogowa. Inspiracją zaś było antyczne dzieło wyśmiewające fanfaronadę rzekomych bohaterów wojennych oraz inne przywary ludzi obłudnych, narcystycznych.
Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
Translate
27 lutego 2022
Średniowieczna wieża z barokowym dworem w Siedlęcinie – mieszkalna wieża z wyjątkowymi polichromiami! (GALERIA)
25 lutego 2022
Karl May – autor „Winnetou” na Dolnym Śląsku (pobyt w Szczawnie-Zdroju, wycieczki do Książa i na Śnieżkę, wiersz pamiątkowy + dolnośląscy poeci o powieściopisarzu i aktor z Jeleniej Góry w pierwszej dźwiękowej ekranizacji powieści Maya!)
Jeden z najpoczytniejszych niemieckich pisarzy wszech czasów gościł na Dolnym Śląsku i w Sudetach! 5 lat przed śmiercią przybył na kurację do Szczawna-Zdroju. Zwiedzał okolicę. Zatrzymał się też na kilka dni w Szklarskiej Porębie, Vrchlabí i karkonoskim kurorcie Janské Lázně. Pobyt na Śląsku pisarz upamiętnił wierszem! Co ciekawe jego osobę i twórczość upamiętnili w poezji twórcy i wielbiciele z Dolnego Śląska. Co więcej, aktor z Jeleniej Góry zagrał główną rolę w pierwszej dźwiękowej ekranizacji powieści pisarza! Bohaterem książki jest alter ego samego Karla Maya. Z kolei autor z Głogowa stworzył słuchowisko radiowe oparte na powieści „Der Schatz im Silbersee”.
Kilka ciekawostek dotyczących znanego na całym świecie pisarza.
24 lutego 2022
Jüdische Friedhof Görlitz - symbole, historie, języki w krainie umarłych (GALERIA)
Szczurołap z Hameln – dolnośląskie konteksty (od kamienicy w Jeleniej Górze, przez wrocławski wiersz, aktorkę, pisarza i inne ciekawostki związane z Środą Śląską i okolicą Bolesławca)
Flecista lub Szczurołap z Hameln to niezwykle popularne, stare niemieckie podanie ludowe. Zostało spopularyzowane między innymi przez braci Grimm. Rzekomo opowiada o prawdziwych wydarzeniach, które miały zajść 26 czerwca 1284 w mieście Hameln, oddalonym ponad 500 km na zachód od Wrocławia. Fascynująca i niepokojąca opowieść szybko stała się owocnym źródłem dla autorów książek, pieśni, obrazów, witraży, rzeźb, a nawet sztuk teatralnych i oper. Szczurołap zawitał także na Dolny Śląsk! W tym wpisie kilka ciekawostek na ten temat.
Bohatera średniowiecznej, dolnosaksońskiej sagi znaleźć można na fasadzie jeleniogórskiej kamienicy, ale też w twórczości dolnośląskich artystów oraz literatów. Jako dodatek pieśń z muzyką Schuberta, który był synem Ślązaków, mieszkańców Sudetów, a także intrygujący wycinek z książki o Wagnerze, napisanej przez pisarza z Tomaszowa Bolesławieckiego.
22 lutego 2022
3 x Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu: ul. Świdnicka/Piłsudskiego, Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Miejskie we Wrocławiu (GALERIA)
Schopenhauer(owie) w Jeleniej Górze i jeleniogórska poetka do Schopenhauera (filozof znany z memów w Karkonoszach i inne konteksty)
Arthur Schopenhauer jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych filozofów. Jego wizerunek i myśl przeżywają wręcz drugą młodość za sprawą popularnych sarkastycznych i pesymistycznych memów. Wielki myśliciel i pośmiertny influencer gościł w 1804 roku w Jeleniej Górze i w innych sudeckich miejscowościach! Wszedł nawet na Śnieżkę! Co ciekawe, duchowy ślad po wędrującym pesymiście musiał się unosić w dolinie Bobru długo. Ponad 50 lat po jego wizycie na Śląsku, początkująca jeleniogórska pisarka wysłała do myśliciela list z dedykowanym mu wierszem. Ta publikacja znalazła się w 1860 roku w czasopiśmie w Lipsku, upamiętniając zmarłego filozofa. Przedruki listu z Jeleniej Góry wraz z wierszem wydrukowano też w XX wieku w kilku wydaniach dzieł dotyczących Schopenhauera.
21 lutego 2022
Projekt Riese: Rzeczka - tragiczne i tajemnicze oblicze Sudetów (GALERIA)
Są w Sudetach i na Dolnym Śląsku miejsca tragiczne i tajemnicze. Uczące historii, wprawiające w zadumę. Dokumentujące zbrodnię i ukazujące, jak bardzo człowiek może zapomnieć o człowieczeństwie i zostać go pozbawionym.
18 lutego 2022
Krasińskiego dolnośląskie ślady: Szczawno-Zdrój, Książ, Wrocław (GALERIA + ciekawostki)
Jeden z romantycznych polskich wielkich pisarzy, wieszcz, Zygmunt Krasiński kilkukrotnie odwiedził Dolny Śląsk. We Wrocławiu wydał swoją powieść, a w Szczawnie-Zdroju zwiedzał i.... romansował! Opisy jego pobytu, w tym ciekawych miejsc, które odwiedził – znaleźć można w listach pisarza.
17 lutego 2022
Muzeum Regionalne w Jaworze - wśród skarbów historii i myśli technicznej (GALERIA)
Śnieżne dzwoneczki: czyli śnieżyczki i śnieżyce w sudeckiej naturze i wielkiej kulturze (z śląskim kontekstem!) (GALERIA + poezja + muzyka i nauka!)
Już w lutym zapowiadają nadejście wiosny! Są śnieżnobiałe, z nazwy i barwy "zimowe", ale symbolizują odrodzenie życia i bujnej zieleni. Zdarza się, że przebijają się przez warstwę śniegu lub lodu, czasami ich kwiaty pokrywa nowy opad…. Śnieżyczka przebiśnieg i śnieżyca wiosenna są niezwykłymi ozdobami lasów i polan. Ich obecność da się również zauważyć w sztuce, literaturze oraz muzyce! Inspirują nie tylko do radosnych spacerów, ale i do tworzenia!
W tym wpisie zaproszę do poznania miejsc, w których spotkać można wspaniałe łany kwitnących śnieżyczek i śnieżyc, ale też do poznania utworów i dzieł, w których pojawiają się te wczesnowiosenne kwiaty. Wybrałem kilka pieśni, które napisane zostały przez poetów i kompozytorów związanych z Dolnym Śląskiem – mieszkańców tego regionu! To piękne perełki wykonywane wciąż przez wspaniałych artystów na całym świecie. Przejrzałem też stare zielniki i książki botaniczne dotyczące przyrody Śląska i Sudetów. Tam również znaleźć można rozmaite ciekawostki!
15 lutego 2022
Słynni i… wolni – znani „single” i dolnośląskie konteksty (Chopin, Brahms, Schopenhauer i Humboldt)
Sława nie zawsze wiąże się z partnerstwem i bujnym życiem osobistym. Wielu znanych nigdy nie znalazło swojej „drugiej połowy” i nie miało potomstwa. Dziś znamy ich dzieła: książki, odkrycia, muzykę. Wybrałem kilka niezwykle interesujących i wpływowych postaci kultury i nauki europejskiej, które Dolny Śląsk odwiedziły, a region ten stanowił ważną bądź osobistą i interesującą część ich życia i twórczości. Wielu z nich zostało tam upamiętnionych w różny sposób.
W tym artykule o tych, którzy walentynki spędzali by zapewne samotnie.
14 lutego 2022
Śnieżnik - biała magia! - jak Sudety czarują zimą (GALERIA + opis + mapa)
11 lutego 2022
IV Olimpiada Zimowa a Lubawka – o skoczni i członku komitetu organizacyjnego Igrzysk w 1936 roku, który… ożenił się w Lubawce i tam mieszkał! (#ciekawostka historyczna z Gór Kruczych + wątek związany z Szklarską Porębą)
Rok 1936 był ostatnim, w którym igrzyska letnie i zimowe odbyły się tego samego roku w tym samym kraju. Gospodarzem Olimpiady były nazistowskie Niemcy. Międzynarodowy sport został użyty w celach propagandowych. Jednym z organizatorów zawodów w bawarskim Garmisch-Partenkirchen był minister Pfundtner, członek Narodowego Komitetu Olimpijskiego, który w młodości mieszkał w Lubawce w Sudetach i tam poznał swoją żonę! 10 lat po jego wyjeździe z przygranicznego miasteczka, w 1924 roku, wybudowano tam skocznię – dziś jest to najstarszy tego typu obiekt sportowy istniejący w granicach Polski! Rozmaite opracowania podają, że niemiecka kadra olimpijska ćwiczyła na Kruczej Skale skoki przed Olimpiadą. Sportowcy odwiedzali też Szklarską Porębę, która konkurowała z Garmisch o bycie miastem olimpijskim!
Wpis na temat niezwykłego obiektu oraz o dawnych i współczesnych olimpijczykach, którzy związani byli z Sudetami.
9 lutego 2022
Nocne zwiedzanie Palmiarni Wałbrzyskiej - egzotyka i blask! (GALERIA + opis)
Drewniany kościółek nieopodal sudeckiego wodospadu! - sacrum w Międzygórzu (GALERIA + mapa i informacje)
Twórca lniarskiej potęgi w Kamiennej Górze i popularyzator… hamaków! – jak rzemieślnik z Górnego Śląska zbudował na Dolnym Śląsku fabrykę, której produkty trafiały na dwór cesarski i na półki domu handlowego w Berlinie (Falk Valentin Grünfeld, kariera śląskiego milionera)
Grünfeld może być symbolem zawrotnej kariery. Współczesne losy jego dziedzictwa są za to... obrazem zmarnowanego potencjału. Pochodzący z Górnego Śląska żydowski kupiec i rzemieślnik, zbudował w Sudetach w XIX wieku prężnie działającą rodzinną firmę. Jego nowatorskie myślenie o handlu zmieniło rynek! Polityka cenowa, dystrybucja za pomocą sprzedaży wysyłkowej, modne wzornictwo i ciekawe produkty. Przede wszystkim wielka przedsiębiorczość, innowacyjne spojrzenie na działalność gospodarczą. To wszystko sprawiło, że Falk Valentin Grünfeld wspiął się na szczyty przemysłowej drabiny, stając się jednym z najbardziej znanych i wpływowych wschodnioniemieckich Żydów w XIX wieku. Dziś w wspaniałym, pałacowym budynku jego zakładów hula wiatr…
Znakomity przemysłowiec jest obok architekta Langhansa bodaj najbardziej utytułowanym „Synem Kamiennej Góry”.
8 lutego 2022
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu - rękopis narodowej epopei i polskość w zabytkach (GALERIA + opis)
7 lutego 2022
Time Gates - Bramy Czasu, trasa podziemna w Jeleniej Górze (GALERIA)
4 lutego 2022
Burzliwy, wojenny rok 1760 na Dolnym Śląsku w… sonecie weneckiego komediopisarza! (przełomowy rok III wojny śląskiej w twórczości Goldoniego, librecisty Mozarta i Haydna!) + wątek Oleśnicki
Rozpętana w 1756 roku przez Fryderyka II Wielkiego kolejna wojna śląska nie szła zgodnie z planem wojowniczemu pruskiemu władcy. Kolejne klęski sprawiały, że siły koalicji skierowanej przeciwko zdobywcy Śląska zagrażały poważnie jego władzy. Konfliktem żyła cała Europa! Na niezwykły literacki ślad śląskich wątków w bojach między Austrią a Niemcami w XVIII wieku można natrafić w twórczości pisarza kojarzonego z komediami dell’arte i librettami Klasyków Wiedeńskich. Wenecki pisarz związany z Paryżem - Carlo Goldoni – napisał nie tylko sonet bezpośrednio odnoszący się do walk na Śląsku, związany z bitwą pod Legnicą, ale i komedię, która pośrednio odnosiła się do militarnego nastroju 1760 roku.
3 lutego 2022
„Głos Śląska” - czyli odbudowane organy Englera w kościele św. Elżbiety we Wrocławiu (GALERIA)
1 lutego 2022
Liryka zielonogórskiego poety z muzyką monachijskiego symfonika! czyli spotkanie Bierbauma z Straussem (muzyczne i poetyckie ciekawostki o śląskim kontekście)
Richard Strauss był wybitnym przedstawicielem schyłkowego romantyzmu. Jego symfonie, opery oraz pieśni są do dziś ważną częścią repertuarów scen operowych, filharmonii i solistów. Kompozytor nie tylko bywał na Dolnym Śląsku oraz przyjaźnił się z Dolnoślązakami, ale też pisał muzykę do słów poetów związanych z tym regionem. Przykładem może być Otto Julius Bierbaum, zielonogórski pisarz, którego wiersze Strauss adaptował na głos jako popularne do dziś pieśni wykonywane przez gwiazdy opery!
Takie pieśniarskie brylanty, jak „Freundliche Vision” błyszczą na płytach największych sław wokalistyki!
Zamek Sarny w Sudetach - kompleks pałacowo-folwarczny z kaplicą i parkiem (GALERIA + MAPA + opis)
Podnoszona z ruiny renesansowa rezydencja jest malowniczo położona w sercu Sudetów, na ziemi kłodzkiej na Dolnym Śląsku. Pałac, nazywany też zamkiem, powstał w efekcie przebudowy starszego dworu obronnego z fortyfikacjami. Oprócz części mieszkalnej, składa się też z kaplicy dworskiej oraz zabudowań gospodarczych i urokliwego parku w dolinie nad rzeką. Brzmi zachęcająco? To nie wszystko! Dziś jest nie tylko atrakcją turystyczną z zapleczem noclegowym i gastronomicznym, ale i ośrodkiem działań artystycznych i kulturowych związanych z muzyką dawną oraz sztuką ogrodnictwa i architektury krajobrazu.
Zapraszam do galerii i opisu!