Translate

18 lutego 2022

Krasińskiego dolnośląskie ślady: Szczawno-Zdrój, Książ, Wrocław (GALERIA + ciekawostki)

Jeden z romantycznych polskich wielkich pisarzy, wieszcz, Zygmunt Krasiński kilkukrotnie odwiedził Dolny Śląsk. We Wrocławiu wydał swoją powieść, a w Szczawnie-Zdroju zwiedzał i.... romansował! Opisy jego pobytu, w tym ciekawych miejsc, które odwiedził – znaleźć można w listach pisarza. 



Oto wybór rozmaitych ciekawostek związanych z autorem „Nie-Boskiej komedii”. 


Zygmunt Krasiński herbu Ślepowron urodził się 19 lutego 1812 roku w Paryżu. Tam zmarł 23 lutego 1859 roku. Był polskim hrabią i jednym z trójcy wieszczów, największych poetów polskiego romantyzmu (obok Słowackiego i Mickiewicza). Jego burzliwe życie przetykane było gorącymi romansami i skompilowanymi relacjami z ojcem. Był chorowity. Od 1831 nawiedzały go stale cierpienia fizyczne, rozmaite rozstroje nerwowe. Ratunku szukał w uzdrowiskach, odwiedzając m.in. słynne wody w Sudetach. Do najważniejszych dzieł pisarza zalicza się dramaty, „Irydion”, „Nie-Boska komedia”. Jego dzieła do dziś stanowią kanon literatury polskiej. 


tablica w Szczawnie-Zdroju 


portret Krasińskiego, wolne media, wikimedia.org 

Od 19 maja do 2 czerwca 1838 roku przebywał w Szczawnie-Zdroju (wówczas Salzbrunn), uzdrowisko było miejscem ostatniego spotkania pisarza z Joanną Bobrową (muza polskich twórców romantycznych: Zygmunta Krasińskiego, Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina). W czasie tego pobytu odbyła się wycieczka Krasińskiego do Książa 20 maja 1838 roku dokładnie opisana w listach Krasińskiego do Adama Sołtana

„Nagle stajesz nad głębokim jarem. W dole strumień huczy; boki spadziste, nastrzępione jodłami; pośrodku doliny – podobnej do naszej Ojcowskiej – wznosi się opoka, równie odległa od obu brzegów, a na niej gniazdo arystokratyczne grafów Hochbergów” […] 



Zamek Książ i Stary Książ w czasach pisarza - dawne grafiki za: https://www.sbc.org.pl/







Zamek Książ i Stary Książ współcześnie  

„O, daj mi kochankę w takim ustroniu, w takim zamku, niech choć jedną noc z nią przebędę w tych komnatach gotyckich, niech od wieczora do ranka marzę, iż jestem częścią przeszłości, a nie teraźniejszej doli poddanym” 

Pełna treść listów dostępna w publikacji: 


Listy Zygmunta Krasińskiego: do Adama Sołtana (Google Books) 



W październiku 1833 roku Krasiński we Wrocławiu wydał pod kryptonimem „A. K” książkę "Agaj-Han. Powieść historyczna". 


okładka wrocławskiego wydania powieści Krasińskiego, za: https://dbc.wroc.pl/


„Agaj - Han, utwór roznamiętnionéj wyobraźni, który tem większą stanowi sprzeczność z innemi jego utworami, że już wtedy po tylu bólach przecierpianych , zaprzątał myśl swoją pomysłami do wielkich utworów. Później téż niechętnie poeta wspominał o tej powieści i żałował jéj publikacyi” – tak opisał tę książkę w „Kursie literatury polskiej dla użytku szkół” prof. Władysław Nehring (1830 - 1909) z Uniwersytetu Wrocławskiego, polski badacz literatury związany z Wrocławiem w czasach niemieckich. 


We Wrocławiu Krasiński przebywał z różnych powodów w latach: 1836, 1845, 1851, 1852 i 1857.




Wrocław w czasach poety, dawne grafiki, za: https://www.sbc.org.pl/




Wrocław współcześnie 

Poeta przebywał też w uzdrowisku Gräfenberg, obecnie Jesionik – w Czechach, w Sudetach, na ziemiach historycznie związanych z Dolnym Śląskiem. W tym samym uzdrowisku leczył się też rosyjski romantyk – Nikołaj Gogol. Jako niezwykły zbieg okoliczności można podać, że z Szczawna listy pisał Krasiński (jak wyżej), a do Gogola wysłany został z Szczawna niezwykle ciekawy i słynny list autorstwa krytyka Wissariona Bielińskiego! 



Szczawno-Zdrój w czasach pisarza, dawne grafiki, za:  https://www.sbc.org.pl/




Szczawno-Zdrój współcześnie

Post opublikowany w 2022 roku z okazji 210. rocznicy urodzin pisarza 


Polecam również:
>>> Polscy Romantycy i Dolny Śląsk: odwiedziny, skandale, romanse, mistyfikacje, koncerty i publikacje (wybór kontekstów: Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Fredro, Chopin, Wieniawski i inni)

#literatura,    #ciekawostka    #historia 


#SzczawnoZdrój    #Książ    #Wrocław 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz