Czas podsumować pierwszy miesiąc w 2021 roku. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie... Tak było!
Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
Translate
31 stycznia 2021
STYCZEŃ 2021 - podsumowanie
Lodowe cuda (z Kamiennej Góry) (GALERIA)
30 stycznia 2021
Cieplicka Marysieńka - latem się opala, zimą morsuje! (rzeźba z uzdrowiska + ciekawostki z kart XVII-wiecznego pamiętnika i XIX-wiecznej powieści!)
29 stycznia 2021
Kościół św. Marii Magdaleny w Gorzanowie (GALERIA)
28 stycznia 2021
Dzikowiec Wielki - Góry Kamienne zimą (GALERIA)
26 stycznia 2021
Wrocławianin, jeniec spod Kamiennej Góry napisał z Mozartem dwie opery! (muzyczna ciekawostka z Dolnego Śląska)
Opery Wolfganga Amadeusza Mozarta stanowią jeden z fundamentów repertuarów teatrów muzycznych na całym świecie. Autorem librett do dwóch z nich był Ślązak, weteran wojny siedmioletniej! Geniusz z Salzburga i wrocławianin stworzyli perły. Ich „Uprowadzenie z seraju” cenili zarówno cesarz Józef II, jak i Goethe!
Zapraszam do lektury wpisu o genialnym kompozytorze i o jego starszym współpracowniku: urodzonym we Wrocławiu aktorze i pisarzu, który walczył w krwawej bitwie pod Kamienną Górą. „Pruskie Termopile” przeżył, ale dostał się do cesarskiej niewoli. W Austrii już pozostał, związał się z wiedeńskim życiem kulturalnym. Tam natrafił na Mozarta. Wspólnie stworzyli dwie opery. Jedna z nich była hitem za życia twórców. Do dziś jest często inscenizowana. Kuszący jest sam temat – osmański harem generujący sceny humorystyczne i wątki dotyczące seksualnej wolności!
25 stycznia 2021
Świdnica nocą (GALERIA)
24 stycznia 2021
4 Pory Roku: parki i deptak w Szczawnie-Zdroju (GALERIA)
Nie ukrywam, że podwałbrzyski kurort jest jedną z moich ulubionych miejscowości uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku i w Sudetach. Korzystam od lat, wiele razy w roku, z piękna, oferty i klimatu tego miasta. Szczawno lubię zwiedzać, spacerować tam i wypoczywać. Jadę tam, by wybrać się w okoliczne góry, by latem zjeść pyszne lody, napić się leczniczej wody, obcować ze sztuką, kulturą i historią, by posłuchać szmeru fontann... O każdej porze roku jest tam niesamowicie!
Wiosną witają tam krokusy, magnolie i rododendrony (prawdziwa symfonia kwiatów!), latem róże, lawenda, kwitnące lipy, jesienią niezwykłe barwne liście drzew, cis, a zimą wciąż zielony różanecznik i kontrastujący z nim śnieg!
22 stycznia 2021
Zimowy spacer brzegiem Jeziora Bystrzyckiego: od kładki do zapory (GALERIA)
21 stycznia 2021
Jezioro Pilchowickie - zapora i słynny most kolejowy (zima) (GALERIA)
"Jezioro Pilchowickie (Pilchowicki Zbiornik Wodny) (niem. Bobertalsperre) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na Dolnym Śląsku. Powstało przez przegrodzenie w latach 1902–1912 rzeki Bóbr zaporą o wysokości 62 m i długości 290 m w koronie. W uroczystości oddania zapory do użytku w dniu 16 listopada 1912 roku uczestniczył cesarz Wilhelm II.
Najwyższa zapora kamienna i łukowa oraz druga co do wysokości (po Solinie) i druga co do czasu powstania (po zaporze w Leśnej) zapora wodna w Polsce.
Most został zbudowany w latach 1905–1906. Przez most przebiega obecnie nieczynna linia kolejowa nr 283. W 2020 roku pojawiły się informacje o planach wykorzystania mostu w filmie Mission: Impossible 7. Producent potwierdził plany dotyczące realizacji zdjęć na moście, plan jego zniszczenia i budowy nowego obiektu. Dolnośląska Wojewódzka Konserwator Zabytków decyzją z 18 sierpnia wpisała most do rejestru zabytków" (wikipedia)
na zdjęciach: zapora, most kolejowy i jezioro oraz okolice
Jezioro Pilchowickie na blogu: TUTAJ
zapory na blogu: TUTAJ
zabytki i ciekawostki kolejowe na blogu: TUTAJ
a w okolicy:
#Siedlęcin, #JeleniaGóra, #LwówekŚląski
Liczby, za którymi kryje się pasja, praca i satysfakcja :)
20 stycznia 2021
Święty Sebastian i wybrane dzieła sztuki z Dolnego Śląska (GALERIA)
Sebastian (urodzony prawdopodobnie w Mediolanie lub Narbonne, zmarł około 288 roku w Rzymie) był rzymskim żołnierzem. Od IV wieku czczony jest jako męczennik i święty w kościołach katolickich i prawosławnych. Dzieła sztuki, w tym rzeźby plenerowe, przedstawiające tego patrona, znaleźć można w wielu miejscach na Dolnym Śląsku.
19 stycznia 2021
Lord Byron na Śląsku – czyli teatralne przenikanie światów (literacka ciekawostka)
Jeden z największych angielskich poetów i dramaturgów, zmarły w wieku 36 lat mistrz, autor takich nieśmiertelnych dzieł, jak: „Wędrówki Childe Harolda”, „Giaur”, „Korsarz”, „Manfred” - napisał też dramat związany z Śląskiem! Jedno z ostatnich dzieł Byrona wydane zostało rok przed jego tragiczną śmiercią. Jego premiera sceniczna odbyła się w Nowym Jorku kilka lat po odejściu utalentowanego pisarza. Dziś mniej się słyszy o "Wernerze", a niewątpliwie zasługuje na uwagę.
Kamienna Góra zimową nocą (GALERIA)
18 stycznia 2021
Punkt widokowy nad Jeziorem Bystrzyckim - zima (GALERIA)
Majowy bałwan - czyli anomalia i wybuchowa historia z Dolnego Śląska i Sudetów! (#ciekawostka)
W "Chronik der Stadt Greiffenberg in Schlesien", czyli kronice Gryfowa Śląskiego (na Pogórzu Izerskim), z 1861 roku, znajdujemy ciekawą notatkę z 1836 roku: prawie dwa wieki temu w tym mieście z "25 na 26 maja białego puchu spadło na ponad 1/4 łokcia wysokości - gildia strzelców musiała wymaszerować w śniegu". Strzelcy wykorzystali anomalię, by zabawić się i.... ulepili "dużego bałwana, który został wieczorem wysadzony w powietrze przy użyciu prochu strzelniczego"!
Tak się kończy "życie" bałwanów, które wpraszają się w maju...
PS. Gildia strzelecka była rodzajem związku strzeleckiego (jak bractwo kurkowe). Ta w Gryfowie powstała już w XVI wieku (w 1527 roku)!
Ta sama kronika podaje inne przykłady śnieżnych anomalii w środku wiosny, choćby w połowie maja 1825 roku.
Majowy śnieg z 1836 roku odnotował również kamiennogórski historyk Wilhelm Carl Adolph Perschke w "Alte und neue Nachrichten des Thurmknopfes der evangelischen Kirche zu Landeshut von 1717 bis 1837" - wspominając o wysokim śniegu na zielonych drzewach.
17 stycznia 2021
Śnieżna bajka - Jezioro Modre i Perła Zachodu zimą (GALERIA)
15 stycznia 2021
Grupa Laokoona i Wrocław! - dolnośląskie smaczki związane z słynną antyczną rzeźbą
Niezwykła rzeźba została odkryta przypadkowo 14 stycznia 1506 roku w Rzymie. Znalezienie niesamowitego dzieła sztuki stało się sensacją. Pierwszym badaczem skarbu był Michał Anioł, wówczas młody, 31-letni artysta z dorobkiem (miał już na koncie słynną Pietę i Dawida). Grupa Laokoona wywarła ogromny wpływ na sztukę. Zainspirowała też 250 lat po odkryciu poetę Lessinga, który napisał traktat „Laokoon, czyli o granicach malarstwa i poezji”. Dzieło powstało w czasie pobytu autora we Wrocławiu! Ważną i wpływową pozycję w dziejach teorii literatury i sztuki na język polski przetłumaczył Kazimierz Oppeln-Bronikowski, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego.
14 stycznia 2021
Magiczne, zimowe... Ogrody Światła - Zamek Książ (2021) (GALERIA)
Wy pytacie – ja odpowiadam: Q & A z blogiem Welthellsicht (I)
Pod koniec 2020 roku zaprosiłem Was do integracyjnego projektu. Oto jego efekty:
Na czym to polega? Q and A (question and answer) to po prostu pytania i odpowiedzi. Jest to format pozwalający na komunikację między blogerem a obserwatorami. Umożliwia zacieśnianie więzów i wyjście poza standardowe ramy danego profilu. Wy zadajecie pytania, ja odpowiadam.
13 stycznia 2021
Świąteczna Jelenia Góra (GALERIA)
Orlica - zimowa wyprawa na wieżę (GALERIA)
Jak z obrazów Caspara Friedricha... Książański Park Krajobrazowy!
11 stycznia 2021
Zimowe uroki Sudetów - Jawornik Wielki (GALERIA)
10 stycznia 2021
Ogrody Światła w wałbrzyskiej Palmiarni (GALERIA)
Zima w uzdrowisku - białe Szczawno-Zdrój
7 stycznia 2021
Zimowa Szrenica - od schroniska na Hali Szrenickiej do Twarożnika (GALERIA)
Muzeum Współczesne Wrocław (GALERIA)
5 stycznia 2021
Ambona z...wielorybem! - Kościół Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju (GALERIA)
4 stycznia 2021
Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (odcinek XXIII) - przegląd najpopularniejszych artykułów
Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (notowanie 23.)
Najpopularniejsze artykuły na blogu w ostatnich 30 dniach.
Grimmowie... oraz Wrocław, Śnieżka, Wałbrzych, Lwówek Śląski i inne śląskie konteksty
Baśnie Braci Grimm to od około 200 lat kultowe dzieło literackie tłumaczone na wiele języków, ekranizowane i opracowywane na mnóstwo sposobów. Budzące fascynację, jak i kontrowersje. Rodzeństwo pisarzy i naukowców zasłynęło też badaniami języka niemieckiego oraz równie ważną antologią niemieckich legend. W ich zbiorze kilkuset sag znaleźć można opowieści związane z Dolnym Śląskiem!
3 stycznia 2021
Parkowe zmierzchanie i świąteczny Książ
1 stycznia 2021
2021 rok - subiektywny zestaw ciekawych rocznic: Dolny Śląsk, Sudety i nie tylko (PRZEGLĄD)
Z setek rocznic dotyczących niezwykłych postaci oraz wydarzeń wybrałem kilkadziesiąt takich, które według mnie zasługują na szczególną uwagę. To głównie rocznice związane z Dolnym Śląskiem, Dolnoślązakami i Sudetami, lub też takie, które mają ciekawy regionalny kontekst.
Są to też rocznice dotyczące postaci i wydarzeń, które opisałem już na blogu i można o nich przeczytać w moich artykułach. Przedstawiam je w kolejności, z datami dziennymi – jeżeli takie da się sprecyzować.
Blogowe kalendarium: STYCZEŃ
Codziennie, każdego miesiąca w kalendarzu trafiamy na rozmaite ciekawe święta, rocznice czy wydarzenia. Część z nich jest związana z tym, co publikuję na moim blogu.