Przegląd pięknych sudeckich (i nie tylko) zimowych widoków – śnieżne i lodowe cudowności w górach, w mieście i na wsi. Do tego zabytki i atrakcje związane z zimowymi atrakcjami. Niemal 100 zdjęć i inne media. Zapraszam!
Choć zima trwa w kalendarzu tyle, co inne pory roku – trzy miesiące – w rzeczywistości pora białego puchu potrafi w zależności od tego, na jakiej wysokości jesteśmy, czy też jaka akurat trafiła nam się pogoda w sezonie – wydłużyć się o kolejny miesiąc czy nawet dwa. Biała pora roku zaczyna się zwykle 22 grudnia a kończy 20 marca. W tym czasie w przyrodzie ożywionej nie dzieje się tak wiele, jak choćby latem, wiosną czy jesienią – większość roślin ma przerwę w okresie wegetacji, część zwierząt hibernuje, niektóre migrowały. Mamy natomiast świetne zjawiska meteorologiczne: mróz, szadź, śnieg. Woda w stałym stanie skupienia poniżej 0 stopni C potrafi stworzyć cuda, które cieszą oko, ale też mogą być źródłem aktywności fizycznej. Zachowując odpowiednie zasady bezpieczeństwa, można się nimi bawić w satysfakcjonujący nas sposób. Górskie panoramy, jakże inne od tych letnich czy jesiennych, jazda na nartach i sankach oraz lepienie bałwanów czy robienie igloo. Metod jest wiele.
zima pełna jest uroków - zimowe zdjęcia z ostatnich lat z zasobów bloga
Piękno gór
Zimą warto zasmakować w górskich urokach. Czapy śniegu na iglakach, pokryte szadzią gałęzie drzew, lodowe kwiaty, nacieki lodowe – sprawiają, że wypad w góry może nas oczarować spektakularnymi widokami. W Sudetach nie brakuje takich atrakcji. Nie tylko w wysokich Karkonoszach. Zimowych cudów możemy też szukać w niższych partiach gór i na pogórzu. Wystarczy odpowiednia pogoda i możemy przenieść się do tajemniczego lasu otulonego białym puchem, niczym w baśniowej Narnii (scena ekranizacji I części sagi była zresztą kręcona w czeskim sudeckim Skalnym Mieście! - na ten temat TUTAJ). Odpowiednia odzież i przygotowanie – i możemy ruszać w drogę. Punkty widokowe (lista TUTAJ) – na pewno będą dobrym celem.
zimowe Góry Suche
Szrenica i okolice
Szczeliniec Wielki
Wielka Sowa
Jawornik Wielki
Kalenica
Jezioro Bystrzyckie
Chełmiec
Dolina Bobru i Jezioro Modre
widok na Śnieżkę z Trójgarbu
widok na Karkonosze z Rudaw Janowickich
Rudawy Janowickie
panoramy z Trójgarbu
Trojak
widok na Karkonosze z Rudaw Janowickich
Lesista Wielka z rezerwatem Szczelin Wiatrowych
Hvězdy w Broumowskich Ścianach
Čáp - Adršpašsko-teplické skály
Zima w mieście i nie tylko
Także architektura potrafi się pięknie prezentować w zimowym anturażu. Zamki, kościoły, górskie schroniska, pomniki i inna mała architektura – z śniegiem im również dobrze. Mroźne i śnieżne dekoracje potrafią świetnie wydobyć rozmaite elementy konstrukcyjne, zaakcentować gzymsy, attyki, nadać budowli nowy szlif. Dlatego warto też odwiedzać zimą rozmaite atrakcje turystyczne.
Zamek Książ i Książański Park Krajobrazowy
Kamienna Góra
Sokołowsko
Stary Książ
zamek Świny
zalew w Kamiennej Górze
zapora na Jeziorze Bystrzyckim
park miniatur Dolnego Śląska w Kowarach
twierdza w Kłodzku
zamek Grodno
Nie tylko na szlaku
Zimą można korzystać nie tylko zmysłowo z estetycznych walorów opadów atmosferycznych. Śnieg i lód pozwalają uprawiać rozmaite sporty, co więcej – wielu osobom nie przeszkadzają w uprawianiu tych dyscyplin, które możemy raczej kojarzyć z ciepłymi częściami roku. W plenerze amatorzy ruchu ćwiczą jogę czy też pływają w zbiornikach wodnych! Oczywiście najbardziej zimowe sporty to te związane z łyżwami i nartami czy też saniami i innym sprzętem do ślizgania się.
okolice Andrzejówki
Zieleniec
joga na Jałowcu w Jedlinie-Zdroju
jogging - OWŚ Kamienna Góra
igloo na Przełęczy Kowarskiej
igloo w Sokołowsku
pokaźna bałwania rodzina w Zagórzu Śląskim
zimowe szaleństwa - okna zabytkowego ratusza w Nowej Rudzie
zabytkowe sprzęt do sportów zimowych - muzeum w Policach nad Metują
zimowe sprzęty - Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie - oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
Na spacery można też wyjść do miejskich parków czy też rezerwatów oraz parków krajobrazowych. Tam również zima potrafi wyczarować cuda.
OWŚ Zalew w Kamiennej Górze
Książański Park Krajobrazowy
Zima to oczywiście temat artystyczny. Przykłady dzieł sztuki inspirowanych zimowymi krajobrazami i sceneriami znajdziemy w dolnośląskich muzeach.
wystawa w Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie - oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze (m.in.: Georg Trautmann "Karkonosze zimą", Max Wislicenus "Trzy Świnki", Paul Weimann "Zimowy pejzaż")
dzieła F.Iwana, zwanego Śniegowym Iwanem
*****
Zimowa muzyka
Zima ma też swoje świetne muzyczne portrety. Muzyka klasyczna oferuje nam wiele słynnych i mniej znanych, ale znakomitych melodii, które oddają mroźny, śnieżny klimat - jego grozę, surowe piękno, migotliwość, ulotność i zarazem moc. Wybór od baroku po muzykę XX wieku.
Vivaldi: 4 Pory Roku: Zima (YouTube)
Purcell: King Arthur, aria "What power art thou" zwana Cold Song (YouTube)
Debussy: Children's Corner: The Snow Is Dancing (tańczący śnieg) (YouTube)
Debussy: Preludes, Book 1: No. 6. Des pas sur la neige (Ślady na śniegu) (arr. Clytus Gottwald, do słów: Rainer Maria Rilke i Stéphane Mallarmé) (YouTube)
Czajkowski: Symfonia "Zimowe marzenia" cz. 2 (YouTube)
Korngold: Der Schneemann - Serenade (YouTube) (YouTube)
Vaughan Williams - Sinfonia antartica : II. Scherzo: Moderato (YouTube)
Zachęcam do zdrowego bezpiecznego, przyjemnego korzystania z zimy!
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz