Muzeum Domu Śląskiego - dawniej Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego - fantastyczne zbiory w pięknym ratuszu.
"Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach, do końca 2022 roku Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, istnieje od 1931 r. i do lat 70. XX w. było to muzeum o charakterze regionalnym. Obok bogatych zbiorów związanych z dawną specjalizacją muzeum m.in.: żelazka XVII–XX w., chłodziarki, pralki XIX–XX w., naczynia mosiężne i miedziane XVIII–XX w., można tu obejrzeć zbiory śląskiego rzemiosła artystycznego: meble XVII–XX w., naczynia i sztućce XVIII–XX w. oraz bogate zbiory sztuki - głównie śląskiej: śląska rzeźba sakralna XV–XIX w., malarstwo XVII–XX w., a także zbiory o charakterze regionalnym. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja śląskiego malarza pochodzącego z Ziębic – Josepha Langera (1865–1918). Muzeum posiada następujące ekspozycje stałe: kolekcja śląskiej rzeźby sakralnej od XV do XIX w., kolekcja broni wojskowej i myśliwskiej, białej i palnej od XVIII do XIX w., kolekcja obrazów autorstwa Josepha Langera (1865-1918); kuchnia mieszczańska z przełomu XIX i XX w.; sala etnograficzna; kolekcja żelazek z czterech stuleci od XVII do XX w.; salonik barokowy (XVII–XVIII w.); salonik mieszczański w stylu biedermeier (I poł. XIX w.); Sambice-Munsterberg-Ziębice - historia Ziębic; sypialnia pani domu" (za: Wikipedia)
"Siedzibą ziębickiego muzeum jest zabytkowy Ratusz w Ziębicach. Eklektyczna budowla wzniesiona w latach 1887–1890 na miejscu wcześniejszego budynku ratusza renesansowego. Wzniesiony w latach 1887–1890 według projektu K. Muelhkego i E. Poetscha. Z dawnego ratusza zachowała się renesansowa wieża, pochodząca z roku 1561. Bryła jest dwuskrzydłowa, trójtraktowa i nakryta dachami dwuspadowymi, ujęte szczytami posiadającymi neorenesansowe i neobarokowe kamienne detale rzeźbiarskie. Od strony południowej jest narożny wykusz. Główne wejście do ratusza prowadzi przez loggię z kolumnadą, poprzedzoną schodami" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
strona:
polecam również:
polecam również inne posty oznaczone tagami:
wybrane eksponaty z muzeum w moich tekstach:
na zdjęciach:
wnętrza ratusza, ratusz, sale wstawiennicze i eksponaty
a w okolicy:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz