Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
Translate
30 października 2022
„Śpiąca Sybilla” z Kamiennej Góry - piękne epitafium dziewczynki, której brat został wielkim poetą (a Bach wykorzystał melodię z jego piosenki!)
Na starym cmentarzu w Kamiennej Górze, w murze otaczającym nekropolię, tuż obok starego kościółka, znajduje się nadszarpnięte zębem czasu, ale wciąż piękne epitafium. Przedstawia śpiące na boku dziecko – dziewczynkę, która trzyma w dłoni kwiat (różę) i księgę (Biblię). Dzieło stworzył Matthäus Knote, artysta, którego rzeźby zdobią kościoły w Lubiążu, Krzeszowie, Jaworze, Chojnowie, Lubawce, Broumovie. „Śpiącą” jest Sybilla Gläser, córka kamiennogórskiego kupca, Caspara. Zmarła w 1662 roku, dwa lata później zmarł jej ojciec, a 6 lat później jej słynny starszy przyrodni brat - Enoch Gläser, prawnik, profesor, poeta. Właśnie w śpiewniku tego twórcy znaleźć można piosenkę, której melodia brzmi do dziś w ciekawym chorale luterańskim!
29 października 2022
MILION odwiedzin bloga WELTHELLSICHT! – DZIĘKUJĘ! (komentarz + galeria)
27 października 2022 roku stał się ważną datą w historii mojego blogowania! Licznik odwiedzin strony pokazał pierwszy milion wejść na Welthellsicht! Dziękuję Wam za to, bo to głownie Wasze odwiedziny – dla mnie wielka satysfakcja, motywacja, ale i zobowiązanie!
Z okazji tego wydarzenia kilka słów komentarza ode mnie i specjalna galeria!
26 października 2022
Schmalspurbahn Zittau–Kurort Oybin (Żytawska Kolej Wąskotorowa) (GALERIA)
25 października 2022
OPERY ZWIĄZANE Z KARKONOSZAMI! Jak Góry Olbrzymie i ich folklor inspirowały twórców teatru muzycznego (Liczyrzepa, zamek Chojnik, karkonoskie schroniska i miejscowości w operach od XVIII do XX wieku)
Znalazłem ponad 20 dzieł teatru muzycznego, których akcja dzieje się w okolicach Śnieżki, Łaby, Chojnika czy Jeleniej Góry! Są to opery, które powstały w ciągu około stu lat, od końca XVIII wieku do początku XX wieku wieku. Muzykę do tych kompozycji scenicznych napisali m.in. twórcy niemieccy i czescy. Prapremiery karkonoskich oper odbywały się m.in. we Wrocławiu, Berlinie, Pradze, Dreźnie, Królewcu – czyli na najlepszych scenach muzycznych Europy w tamtych czasach!
Mój autorski wybór dzieł, które mają w sobie Ducha Gór i echa sudeckiego klimatu romantycznego!
24 października 2022
Zamek Cisy jesienią - średniowieczne ruiny w Książańskim Parku Krajobrazowym (GALERIA)
Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju - wiekowy zabytek z sudeckiego kurortu (GALERIA)
23 października 2022
21 października 2022
Kreuzfriedhof Zittau - łużycka skarbnica sztuki sepulkralnej (GALERIA)
20 października 2022
Muzeum Sentymentów w Kowarach - czar "tamtych lat" zaklęty w przedmiotach! (GALERIA)
Jesienne Góry Krucze: Královecký Špičák - Krucza Skała - Święta Góra (GALERIA, opis, MAPA)
Transgraniczny szlak górski przez mniej znaną część Sudetów. Nie ma tutaj tłumów, a jest tak pięknie!
Podziwianie jesieni w Górach Kruczych, czyli wędrówka na trasie Královec - Lubawka.
18 października 2022
KARKONOSZE – jesienne rozkosze: Z Harrachova do Szklarskiej Poręby (Mumlavský vodopád, Pančavský vodopád, Labský vodopád, Śnieżne Kotły, Śnieżne Stawki) (GALERIA + opis i MAPA)
Opowiem Wam o pięknym dniu w pięknym miejscu! Oto relacja z mojej wycieczki w jesienne Karkonosze. Około 32-kilometrowa wędrówka na wspaniałym, górskim polsko-czeskim pograniczu. Przejście pomiędzy miastami znanymi ze sportów zimowych i szkła!
Od mglistych początków, olśniewającej śreżogi, przez trzy wodospady, fantastyczne widoki, po legendarne Śnieżne Kotły i klimatyczne stawki. Wędrówka kamienistymi ścieżkami, od stacji kolejowej w Harrachovie do stacji Szklarska Poręba Górna, przez górski skrawek Piechowic, schroniska po obu stronach granicy.
14 października 2022
Wałbrzyska Harcówka z wybornym widokiem na góry i Wałbrzych (GALERIA)
Wang – o kościele, który „przewędrował” ponad 1000 km i został ocalony przez malarza, króla i hrabinę (galeria i niezwykła historia perły Karkonoszy)
Ma kilkaset lat, pachnie drewnem, pochodzi z krainy Wikingów, jego niezwykły widok cieszy turystów w Karkonoszach oraz na obrazkach, filiżankach czy kubkach już od XIX wieku. Kościół Wang to niezwykły zabytek, który wpisał się w krajobraz Sudetów i Dolnego Śląska. Jest częścią dziedzictwa północy, która zupełnie nieoczekiwanie znalazła się ponad 1000 km od miejsca powstania!
Najstarsze części drewnianej świątyni pamiętają jeszcze XIII wiek. Misterne zdobienia, cudem ocalone, do dziś zaskakują niezwykłą i wyrazistą ornamentyką. Wnętrze kościoła – surowe niczym klimat północy – ma w sobie prostotę sacrum. Z zewnątrz kościół przeszedł w czasie „przeprowadzki” metamorfozę!
13 października 2022
Stary cmentarz żydowski w Kamiennej Górze (GALERIA)
12 października 2022
11 października 2022
Wrocławska Pergola w kolorach jesieni (GALERIA)
Szlak Ginących Zawodów - wieś jak dawniej w sudeckim uzdrowisku na pograniczu! (GALERIA)
10 października 2022
7 października 2022
Kostel svatého Jana Křtitele - Rtyně v Podkrkonoší (GALERIA)
6 października 2022
Dolnośląskie grzybobranie – od historycznych badaczy, przez skalne grzyby po sławne ofiary grzybów, a po drodze m.in. spotkanie poety ze świecącym grzybem, wierszowa zagadka i grzybowe kulinaria noblistki! (GALERIA + ciekawostki)
Oczekiwanie na wysyp grzybów i emocje grzybobrania to stałe tematy towarzyskie, a nawet prasowe późnego lata i jesieni. Grzyby to nie tylko kulinarny skarb lasów, ale i setki lat badań, odkrycia, a także fascynująca sfera wpływu grzybów na naszą kulturę. Grzyby goszczą w literaturze, są też inspiracją do nazywania miejsc i przedmiotów kojarzonych z tymi tajemniczymi organizmami. Grzyby to także zagrożenie: niszczenie upraw, choroby i śmierć!
Oto przegląd wybranych ciekawostek związanych z grzybami i Dolnym Śląskiem oraz Sudetami.