Translate

28 lutego 2020

Luty 2020 - podsumowanie

Czas podsumować kolejny miesiąc w 2020 roku. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie... Tak było!



Dużo zdjęć z pięknych miejsc, muzyka... ponad 30 nowych postów i aktualizacje archiwalnych wpisów - taki był luty. A jak Wam się podobał kolejny miesiąc z blogiem?

Skały Puchacza


Skały Puchacza, Sowie Skały (niem. Uhustein, 730 m n.p.m.)
"Skały piaskowcowe odsłonięte robotami eksploatacyjnymi kamieniołomu w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych na północny wschód od Łężyc, na południowej krawędzi środkowego piętra Gór Stołowych, między Narożnikiem a Urwiskiem Batorowskim" (wikipedia)

punk widokowy

Niezwykłe opery związane z Dolnym Śląskiem (wybór ciekawostek)

Akcja niektórych dzieł teatru muzycznego rozgrywa się na Dolnym Śląsku. W zestawieniu znajdują się też opery, których autorzy byli Dolnoślązakami. Wybrałem kilka kompozycji, które mają interesujący związek z Dolnym Śląskiem.


Kolejna porcja operowych ciekawostek dla miłośników muzyki, kultury i historii Dolnego Śląska. Pojawią się takie nazwiska, jak: Weber,  Meyerbeer, Hindemith, Respighi, Berg, Schütz, Schönberg, Ravel, Puccini czy Penderecki.

Chopin i dolnośląskie ciekawostki (pobyt w Dusznikach i Wrocławiu + Elsner, pianista i aktor z Lubawki)

Fryderyk Chopin zalicza się do czołówki kompozytorów muzyki poważnej. Jest nie tylko niewątpliwie najbardziej znanym polskim twórcą muzyki, ale i autorem skarbów kultury całej ludzkości. Kolekcja dzieł wielkiego romantycznego pianisty znajduje się na liście UNESCO Pamięć Świata.



W młodości Chopin wraz z rodziną – matką i siostrami – odwiedził Dolny Śląsk. Przebywał i koncertował m.in. w Dusznikach-Zdroju i Wrocławiu. W jego wspomnieniach pojawiają się też nazwy innych miejscowości. Z regionem związany był jego mistrz – Józef Elsner. Nazwisko innego Dolnoślązaka wymienia się też w kontekście pierwszych nagrań muzyki genialnego wirtuoza oraz filmu biograficznego. 

26 lutego 2020

Muzeum Architektury we Wrocławiu (GALERIA)


Wyjątkowa instytucja zajmująca się dziedzictwem i znaczeniem architektury oraz kształtowania przestrzeni. Muzeum Znajduje się w starym klasztorze i ma intrygujące zbiory! 

Barwne zwiastuny wiosny (GALERIA - przegląd wczesnych kwiatów – Dolny Śląsk i Sudety)

Cieszą nas często zanim na drzewach pojawią się liście: zwiastuny wiosny – urocze kwiaty, które swoim pojawieniem się obwieszczają powrót ciepła i życia po zimie. 


Białe – niczym śnieg, który już odchodzi – ale i słonecznie żółte, soczyście różowe, fioletowe, niebieskie, czerwone. Niezwykłe gatunki, które kwitną już od stycznia, lutego do marca, kwietnia – zwiastując nadejście kolejnej wiosny. 

24 lutego 2020

Zimowy Ogród Botaniczny we Wrocławiu, cz. I: oznaki wiosny



"Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – ogród botaniczny założony we Wrocławiu w roku 1811 na terenie częściowo Ostrowa Tumskiego, częściowo odzyskanym po zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacjach miejskich i po zasypanej północnej odnodze Odry (po tej odnodze rzeki pozostał w ogrodzie zbiornik wodny)" (Wikipedia)

oficjalna strona:

zimowe spacery po ogrodzie
na zdjęciach: zwiastuny wiosny, krokusy, szafrany, przylaszczki, wawrzynek (na ten temat TUTAJ), śnieżyca, przebiśnieg, forsycja, ciemiernik

Karkonosz, czyli Liczyrzepa – Duch Gór z szlaku, literatury, muzyki, sztuki i filmu (GALERIA, ciekawostki - wybór)

Mityczny władca Sudetów jest obecny w kulturze od wieków. Stał się z czasem wręcz lokalnym produktem, który świetnie reklamuje klimat tajemniczości Karkonoszy i innych sudeckich pasm górskich. Znany jest w swojej własnej małej ojczyźnie, ale i przeniknął do kultury popularnej. Ma rozmaite oblicza – każde skrywa w sobie ogromną dawkę inspiracji i znaczeń. 



Mój subiektywny przegląd ciekawych atrakcji, zabytków, dzieł sztuki i pamiątek związanych z Liczyrzepą. Literatura, muzyka, film, sztuki plastyczne, turystyka górska, zielarstwo... numerologia i nie tylko. Zapraszam. 

21 lutego 2020

IQ – wynalazek z Wrocławia! (Stern i jego praca na Dolnym Śląsku)

Próbowaliście już robić test na inteligencję? Liczyć swój iloraz? W internecie roi się (wynik wyszukiwań to miliony stron poświęconych temu zagadnieniu!) od tego typu testów. Są też liczne publikacje. Tuż po II wojnie światowej zostało nawet założone specjalne stowarzyszenie ludzi o wysokim ilorazie inteligencji: Mensa International. Kiedy i gdzie narodził się pomysł, by mierzyć zdolności rozumu? Okazuje się, że stało się to ponad 100 lat temu... we Wrocławiu!


Dolny Śląsk słynie z wielu interesujący miejsc, osób i wydarzeń. Na blogu opisuję wybrane przykłady niezwykłych ciekawostek z rozmaitych dziedzin: kultury, sztuki czy nauki. Oto kolejna.

20 lutego 2020

Willmann. Opus Magnum - Muzeum Narodowe we Wrocławiu cz. II



Wyjątkowa wystawa "Willmann. Opus Magnum" - Muzeum Narodowe we Wrocławiu
22 grudnia 2019 – 26 kwietnia 2020

na zdjęciach dzieła Willmanna z muzeów i kościołów głównie na Dolnym Śląsku i w Warszawie, wnętrza i aranżacja wystawy w Pawilonie Czterech Kopuł

cz. I: TUTAJ

Oficjalna strona muzeum z informacjami o wystawie:

O Willmannie na blogu:

o Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Pączkowy dwór z Kamiennej Góry - o zamku Kreppelhof (językowa i historyczna ciekawostka z Dolnego Śląska)

Czy nazwa dolnośląskiego zabytku wiąże się z kultowym przysmakiem? Tak twierdził XIX-wieczny geograf! Prekursor śląskiej onomastyki w swoim podręczniku zapisał ciekawą etymologię dawnej nazwy zamku i dzielnicy Kamiennej Góry. 




Badacz pochodzący z Kamiennej Góry, związany z Poznaniem i Wrocławiem, skojarzył nazwę pięknego dworu i okolic z pączkami! Szkoda, że w niezwykłym obiekcie nie ma dziś kawiarenki... 

19 lutego 2020

Dzień Nauki Polskiej - ciekawostki historyczne z Dolnego Śląska: GALERIA + wybór kontekstów

W 2020 roku po raz pierwszy w kalendarzu pojawił się Dzień Nauki Polskiej.



Z tej okazji przypominam o wybranych naukowcach, których można było „spotkać” na blogu.

Polskie językowe zabytki i Dolny Śląsk (śladem Księgi Henrykowskiej, Zdań Legnickich, Psałterza Floriańskiego, Biblii królowej Zofii i druku Elyana + wydawnictwa uniwersytetu i Korna)

Wybór ciekawostek. Kilka słów o Księdze Henrykowskiej, Zdaniach Legnickich , Psałterzu Floriańskim, niezwykłej biblii i druku polskich modlitw. Do tego polonika z czasów Habsburgów i pruskiego Wrocławia. 


Kilka wieków obecności polskiej mowy na Dolnym Śląsku. 

18 lutego 2020

Cuda z wody, światła i nie tylko – czyli niezwykłości na niebie i ziemi (przykłady z Dolnego Śląska i Sudetów)

There are more things in heaven and earth, Horatio, than are dreamt of in your philosophy” - ten cytat z „Hamleta” Szekspira jest często parafrazowany tak, by podkreślał naszą ludzką słabość, bezbronność wobec cudów i tajemnic natury. Dziś, choć wiele zjawisk jest zbadanych i poznanych dzięki rozwojowi nauki, ich występowanie, objawianie się, nadal wzbudza w nas zachwyt mieszany z doznaniem grozy i metafizycznej siły, magii. Zjawiska meteorologiczne i optyczne w atmosferze, ale i rozmaite opady na pewno nie pozostawiają nas obojętnym na swoją niezwykłą naturę, potęgę i estetykę. 



Czy to mgły, szadź, a także inne opady, ale i tęcza czy tęczowe wieńce oraz pioruny i rozmaite formy rozpraszania światła w chmurach. Niezwykłe cuda na niebie i ziemi wzbogacają podziwiane przez nas krajobrazy. 

Biblioteczka Welthellsicht: Historia - wydarzenia, ciekawostki, wynalazki

Na blogu znajduje się już kilkaset tekstów w formie artykułów wzbogaconych o moje zdjęcia oraz grafiki i fotografie archiwalne z domeny publicznej czy też filmy z YouTube i książki z Google Books. 

Każdego miesiąca od 2018 roku liczba wpisów tego typu sukcesywnie rośnie. Moja „Biblioteczka Welthellsicht” ma za zadanie ułatwić Wam lekturę tych tekstów poprzez selekcję i wybór tematów w jednym miejscu. 

17 lutego 2020

Koty! - od kotów z Książa, przez koty kłodzkie po kocie języki, kocie łby, koty z gór i kotki z drzew i łąk (Dolny Śląsk i Sudety) (GALERIA i #ciekawostki)

Koty towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Konkurują z psami o miano najlepszego przyjaciela człowieka. Obecne są nie tylko w życiu, jako towarzysze, ale i w sztuce. Ich nazwa została też skojarzona z wieloma innymi rzeczami naturalnymi i stworzonymi przez człowieka.


Zapraszam na koci przegląd. Ciekawostki związane z kotami i kotowatymi. Towarzyszyć nam będą znane koty z Dolnego Śląska i Sudetów oraz rozmaite zabytki, atrakcje i ciekawostki! 

Biblioteczka Welthellsicht: teksty biograficzne, ciekawe osoby

Na blogu znajduje się już kilkaset tekstów w formie artykułów wzbogaconych o moje zdjęcia oraz grafiki i fotografie archiwalne z domeny publicznej czy też filmy z YouTube i książki z Google Books. 

Każdego miesiąca od 2018 roku liczba wpisów tego typu sukcesywnie rośnie. Moja „Biblioteczka Welthellsicht” ma za zadanie ułatwić Wam lekturę tych tekstów poprzez selekcję i wybór tematów w jednym miejscu. 

16 lutego 2020

Już ponad 290 000 odsłon bloga!

W połowie lutego 2020 roku licznik odwiedzin Welthellsicht zanotował ogółem ponad 290 tys. wejść na bloga!



Bardzo dziękuję za oglądanie moich zdjęć i czytanie postów. Zapraszam ponownie.

Niemal codziennie na blogu ukazują się nowe materiały. Warto też śledzić Facebooka - tam przypominam archiwalne posty z moich odwiedzin różnych miejsc i atrakcji oraz informuję o ciekawych rocznicach czy świętach. Zapraszam!

Strona główna 

13 lutego 2020

Dźwięki miłości – zakochani w muzyce (z dolnośląskimi i sudeckimi akcentami z życia twórców i ich dzieł)

10 kompozycji 8 kompozytorów od baroku do połowy XX wieku. Różne oblicza – odcienie miłości: liryzm, czułość, bohaterstwo i wzniosłość, radość, tragizm, dramat i ukojenie. Mniej i bardziej znane dzieła wielkich twórców od Schütza (XVII wiek) po Straussa (XX wiek). Opery, pieśni, symfonie i... marsz weselny. Niezwykłe inspiracje i ciekawe okoliczności powstania i prezentacji pięknej muzyki.


Miłość stanowi jeden z filarów muzyki. Jest siłą, która inspiruje i wypełnia świat dźwięku. Nie bez powodu Wagner, jeden z piewców miłości, a zarazem „filozof muzyki”, kierując się schopenhauerowską estetyką, twierdził, że melodia - czyli język "wieczny, nieskończony i idealny" - "nie wyraża pasji, miłości, tęsknoty za tą czy inną osobą w tej czy innej sytuacji, ale raczej pasję, miłość, tęsknotę samą w sobie, i to w nieskończenie różnorodnych konfiguracjach". Poeta-kompozytor dobitnie wyraził uniwersalizm języka dźwięków. Można mieć lepsze tworzywo dla dzieł o miłości?

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu (GALERIA)


Niezwykły świat teatru i kolekcje wybitnych ludzi teatru! 

12 lutego 2020

Miłość jak się patrzy! Zakochani i zakochanie w sztuce – Dolny Śląsk i okolice (GALERIA)

Miłość – uczucie, które ma w kulturze wyjątkowe miejsce. Jest przecież jednym z fundamentów życia człowieka. Wyróżnia się rozmaite odmiany miłości jak i jej stopnie czy etapy. Nic dziwnego, że sztuka jest przesiąknięta tematyką miłosną. Poezja, muzyka oraz dzieła plastyczne ukazują rozmaite miłosne historie czy też ich bohaterów - zakochanych. 



Także na Dolnym Śląsku spotkamy ciekawe dzieła sztuki, które odwołują się do takich uczuciowych wątków. To przedstawienia par zakochanych, romansujących ze sobą, czy też małżonków - wiernych sobie aż po grób. Możemy też zobaczyć przykłady miłości rodzicielskiej, miłości własnej – egoistycznej, albo też wręcz lubieżnej, gwałtownej. 

Darwin i Sokołowsko - listy doktora Brehmera i twórcy teorii ewolucji! (historyczno-naukowa ciekawostka z Sudetów)

Słynny przyrodnik, twórca teorii ewolucji, jeden z symboli XIX wieku i nauki, Karol Darwin. Co sprawiło, że zainteresował się małą wioską w Sudetach?



II połowa XIX stulecia była w nauce epoką wstrząsów, odkryć i zmian. Darwin wydał w latach 1859-1872 swoje podstawowe dzieła z zakresu ewolucji. Spotkały się one z jednej strony z uznaniem i zainteresowaniem, z drugiej nawet z atakami. W tym czasie w odległym Śląsku, w Sudetach doktor Brehmer prowadził swoje pionierskie sanatorium dla gruźlików. Także jego teorie i praktyka miały wrogów. Szukając odpowiedzi na ważne pytania, śląski lekarz postanowił napisać list prosto do brytyjskiego geniusza.

10 lutego 2020

Wałbrzyska palmiarnia - z lemurami! cz. II


Palmiarnia Wałbrzych - część kompleksu Zamek Książ w Wałbrzychu.

"Palmiarnia Wałbrzych, część kompleksu Zamek Książ w Wałbrzychu - jest to palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m², znajdująca się na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa. Jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce" (wikipedia)

oficjalna strona:

na zdjęciach:
roślinność palmiarni, dekoracje świąteczne, lemury

o egzotycznych atrakcjach:

9 lutego 2020

Historyczne Oscary i Dolny Śląsk (wybór ciekawostek: Waxman, Jannings, Grzimek, Schüfftan, Kamińska)

Od ponad 90 lat Academy Awards, czyli popularne Oscary, przyciągają uwagę kinomanów na całym świecie. Rozdanie nagród Academy of Motion Picture Arts and Sciences jest ważnym wydarzeniem artystycznym, towarzyskim, a nawet politycznym. W gronie nagrodzonych i nominowanych znaleźć możemy również osoby związane z historyczny Dolnym Śląskiem. Mój wybór ciekawych podopiecznych X Muzy, którzy otrzymali Oscara bądź byli do niego nominowani co najmniej pół wieku temu.



Twórcy, których nazwiska wiążą się z wielką i uznaną sztuką filmową mieszkali, kształcili się, występowali i odnosili pierwsze sukcesy również na Dolnym Śląsku.

7 lutego 2020

Już ponad 1200 galerii na Facebooku!



(foto: Facebook)

Już ponad 1200 galerii na Facebooku!

Niemal od samego początku blog jest związany z Facebookiem. Na moim fanpage magazynuję zdjęcia i promuję wpisy. Z dnia na dzień postów przybywa. I tych na blogu, i na fanpage. Na początku lutego 2020 roku na społecznościowej stronie było już 1200 różnorakich galerii. To relacje z moich wizyt w ciekawych i pięknych miejscach na mapie Dolnego Śląska i nie tylko (są również z Małopolski, ale i z Czech, Niemiec czy Francji). Są to zdjęcia z gór, parków, rezerwatów, zamków, kościołów, muzeów, miast i wsi.

Zachęcam do polubienia fanpage Welthellsicht i dodania strony do obserwowanych (zmiana sposobu obserwowania w zakładce na FB: wyświetl najpierw). Mam nadzieję, że moje archiwalne i kolejne nowe wpisy oraz kolekcje zdjęć przypadną Wam do gusty i zachęcą do własnych wypraw i poszukiwań.

Dziękuję za wspólne wirtualne podróże! Do zobaczenia!

 => link do galerii TUTAJ

Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (odcinek XII)

Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (notowanie 12.)

Najpopularniejsze artykuły na blogu w ostatnich 30 dniach:


Jedno bawarskie miasto, dwa niezwykłe teatry oraz śląskie i polskie konteksty z nimi związane (Bayreuth: Festspielhaus i Markgräfliches Opernhaus)

Bayreuth to malowniczo położone miasto w Bawarii, siedziba rejencji Górna Frankonia. Znane jest z piwa, własnego – pełnego przepychu baroku - oraz muzyki. W XVIII wieku zbudowany tam został jeden z najwspanialszych teatrów operowych świata – dziś zabytek na liście dziedzictwa UNESCO. Z kolei w XIX wieku na Zielonym Wzgórzu w Bayreuth Wagner zbudował kolejny, nowatorski teatr. Od ponad 140 lat odbywa się w tym gmachu jeden z najważniejszych festiwali w Europie.


Z historią obu gmachów, ich autorów oraz zleceniodawców, a także z życiem kulturalnym i wykonawstwem wiążą się sylwetki osób pochodzących m.in. z Dolnego Śląska. 

6 lutego 2020

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu (GALERIA)


Sztuka ludowa jest piękna i ciekawa! 

Sokołowsko – zaczarowana wieś w Górach Suchych (GALERIA, ciekawostki)

Magiczna i urokliwa miejscowość od wieków przyciąga swoimi walorami. W warunkach wyjątkowego klimatu leczono w Sokołowsku, ale i chętnie zaglądali tam artyści. Dziś miejscowość wciąż znajduje się na trasie popularnych szlaków turystycznych. Odbywają się tam również ciekawe wydarzenia artystyczne. Mała, ale niezwykle bogata w atrakcje i pełna tajemnic przeszłości wieś kusi niebanalną lokalizacją oraz równie interesującym dziedzictwem. 



W Sokołowsku niczym w bursztynie można oglądać przeszłość: tu mieszkał noblista Hauptmann, tam pracował malarz Avenarius, obok dorastał Kieślowski. To miejsce, w którym powstało pierwsze sanatorium leczące gruźlicę – stąd moje nawiązanie do „Czarodziejskiej Góry” Manna. Jednak nie tylko przeszłość w aspekcie kulturowym jest tu namacalna. Cuda przyrody, szczególnie górskie krajobrazy – stanowią fantastyczny walor okolic. 

3 lutego 2020

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku cz. II


Muzeum Kolejnictwa na Śląsku – muzeum w Jaworzynie Śląskiej

"Muzeum mieści się na terenie zespołu historycznej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej. Podstawę kolekcji Muzeum stanowi zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy z lat 1890 do 1972. Zbiór tworzy 50 lokomotyw trakcji parowej, spalinowej i elektrycznej, a także 100 wagonów oraz kolejowych pojazdów specjalistycznych" (wikipedia)

na zdjęciach: zbiory muzeum (pojazdy, narzędzia, makiety, pamiątki)

cz. I:

strona oficjalna:

o moich podróżach związanych z koleją:

Piernikowy Dzierżoniów



Piernikowe miasteczko w Młynie Hilberta w Dzierżoniowie (II edycja - sezon 2019/2020)

na zdjęciach: wystawa w Młynie Hilberta - piernikowe miasteczko - budowle Dzierżoniowa (w tym ratusz, kościoły św. Jerzego i Maryi Matki Kościoła, inne zabytki)

oficjalna strona:

pierniki na blogu: