Translate

26 lutego 2020

Barwne zwiastuny wiosny (GALERIA - przegląd wczesnych kwiatów – Dolny Śląsk i Sudety)

Cieszą nas często zanim na drzewach pojawią się liście: zwiastuny wiosny – urocze kwiaty, które swoim pojawieniem się obwieszczają powrót ciepła i życia po zimie. 


Białe – niczym śnieg, który już odchodzi – ale i słonecznie żółte, soczyście różowe, fioletowe, niebieskie, czerwone. Niezwykłe gatunki, które kwitną już od stycznia, lutego do marca, kwietnia – zwiastując nadejście kolejnej wiosny. 


Podczas moich spacerów, podróży po Dolnym Śląsku (różnych miastach, ogrodach i parkach), a także pod Sudetach (parki, rezerwaty) napotkałem w ostatnich latach wiele wspaniałych i ciekawych wczesnowiosennych roślin. Jedne rosły na uboczu, ukryte, nieśmiałe, samotne – inne wręcz przeciwnie, tworzyły całe łany, połacie barwnych kobierców. Każda z tych roślin w cudowny sposób oddawała klimat przyrody budzącej się do życia.

Szczególne wspomnienia wiążą mnie z wspaniałymi kwiatowymi rajami w rezerwatach w Górach Kaczawskich, a także z polanami śnieżycowymi w Sokołowsku i w paśmie Czarnego Lasu w gminie Czarny Bór, łanami przebiśniegów w parku w Dolnie Bystrzycy koło Mietkowa oraz krokusami z Szczawna-Zdroju.

Zapraszam na mój wiosenny kwiatowy przegląd. Kilkadziesiąt zdjęć z różnych miejsc! Fotografie zostały wykonane w miesiącach II - IV na Dolnym Śląsku i w polskich Sudetach, w latach 2015-2022.








krokusy - deptak przy Parku Zdrojowym i Hali Spacerowej w Szczawnie-Zdroju 

Na podstawie atlasów i poradników rozróżniłem (nie jestem botanikiem, więc mam nadzieję, że poprawnie - w razie uwag - proszę o kontakt!) kilkanaście gatunków kwiatów, które pojawiają się końcem zimy i początkiem wiosny. Jest to mój subiektywny wybór, stanowiący podsumowanie kilkuletniej obserwacji natury – post ma charakter refleksyjny i nie aspiruje do bycia źródłem naukowych informacji na temat Flory regionu.




wawrzynek - Bukowa Góra, Góry Kaczawskie 







zawilce - Kotlina Kamiennogórska 



przylaszczki - Unisław Śląski 



przylaszczki - Wąwóz Lipy w Górach Kaczawskich 


Wśród sfotografowanych roślin udało mi się wyszczególnić takie, jak: łuskiewnik, krokus (szafran), miodunka, kokorycz, barwinek, pierwiosnek, ciemiernik, przylaszczka, przebiśnieg, śnieżyca, wawrzynek, zawilec, fiołek, magnolia, forsycja, cebulica, rannik, azalia.
Niektóre rosły zupełnie dziko, w naturze. Inne były uprawiane w parkach i ogrodach. Są to zarówno rośliny rodzime, jak i gatunki sprowadzone. Wiele z tych gatunków znajduje się pod ochroną. Są to również zioła, a zarazem rośliny trujące. Na temat kilku z nich (m.in. zawilec, wawrzynek, magnolia, narcyz) piszę szerzej w moim cyklu "Z lasów, pól i ogrodów" (ZAPRASZAM).



kalina wonna - park w Jedlinie-Zdroju









polany śnieżycowe - pasmo Czarnego Lasu w Górach Kamiennych 


czosnek niedźwiedzi, Góry Stołowe 


kokorycz na zboczu Rogowca



kokorycz - Wąwóz Lipy 




szafran - Ogród Botaniczny we Wrocławiu 






polana przebiśniegów - Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy 

Szczególnie polecam moje wpisy:




magnolie: Wojsławice - arboretum oraz Szczawno-Zdrój - park zdrojowy 


barwinek - Rudawy Janowickie 


forsycja - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego 





polany śnieżycowe - Sokołowsko w Górach Suchych 


fiołek - Legnica 



ciemiernik - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego 



cebulica - Unisław Śląski i Ogród Botaniczny 


wawrzynek - Ogród Botaniczny 



krokusy - rodzinne ogrody działkowe - Kamienna Góra 




pierwiosnek: Rudawy Janowickie i Góry Suche 


łuskiewnik - okolice rezerwatu przyrody Góra Choina


łuskiewnik - Wąwóz Lipy 



rannik - Park Słowackiego we Wrocławiu 


miodunka - Góry Suche 


 różanecznik dahurski (luty 2020!) - Ogród Botaniczny we Wrocławiu 


polecam również:



****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz