Translate

28 listopada 2023

Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego (GALERIA)


Potężny barokowy gmach jest niewątpliwie dumą i wizytówką Wrocławia. 

Drewniany kościół św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim we Wrocławiu (GALERIA)


Około 300 metrów od Hali Stulecia, wśród drzew Parku Szczytnickiego, znajduje się intrygujący drewniany zabytek! 

Art Cafe Kalambur we Wrocławiu (GALERIA)


Kultowe miejsce na mapie Wrocławia. 

Średniowieczne więzienie miejskie we Wrocławiu (GALERIA)

Średniowieczny zabytek związany z prawem karnym. 

Pawilon Czterech Kopuł: Muzeum Narodowe we Wrocławiu (GALERIA)


Modernistyczny zabytek z salami wystawienniczymi. Sztuka współczesna czuje się tutaj jak w domu! 

Kościół św. Maurycego we Wrocławiu - polskie akcenty! (GALERIA)


Ciekawy kościół z polskimi akcentami. Zachowała się tablica nagrobna prof. Cybulskiego*, który wykładał w XIX wieku. Jest też epitafium upamiętniające Aleksandra Fredrę! 

Kościół Bożego Ciała we Wrocławiu (GALERIA)


Gotycki kościół z cennym wyposażeniem. 

21 listopada 2023

Ukryte przesłanie? – czy kryminalista na gmachu komendy w Dreźnie to... młody Wagner?

Monumentalny, historyzujący gmach komendy policji stoi w historycznym centrum Drezna. Został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Ozdobny portal budowli udekorowany jest trzema płaskorzeźbami z wizerunkami. To policjant, bogini sprawiedliwości i przestępca. W rysach tego ostatniego niektórzy doszukują się twarzy słynnego kompozytora, Richarda Wagnera! Nie bez powodu. W 1849 roku policja w Dreźnie wydała za nim list gończy! Przez kilkanaście lat były kapelmistrz opery drezdeńskiej był poszukiwanym przestępcą, który ukrywał się na emigracji!


Na podobieństwo wskazywać mogą m.in. charakterystyczne bokobrody Wagnera i jego biografia! 

16 listopada 2023

"Polskie akcenty z Niederschlesien” – wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Czarnym Borze

W Dniu Seniora, 14 listopada 2023 roku, miałem przyjemność po raz drugi gościć w pięknym gmachu instytucji Biblioteka+ Centrum Kultury w Czarnym Borze. Słuchaczom i Słuchaczkom UTW w tej gminie zaprezentowałem moją autorską prezentację "Polskie akcenty z Niederschlesien”, dotyczącą aktywności osób pochodzenia polskiego lub krzewiących polską kulturę i dziedzictwo na Dolnym Śląsku między XVII wiekiem a 1945 rokiem. Wybrałem 22 osoby, które mieszkały, studiowały, pracowały lub urodziły się np. we Wrocławiu, Oławie, Trzebnicy, Sokołowsku, Kamiennej Górze, Lądku-Zdroju, Cieplicach-Zdroju. 


Wykład był kontynuacją opowieści o ciekawych osobach, które przed II wojną światową związane były z naszymi okolicami. Mój pierwszy wykład dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czarnym Borze dotyczył >> gości dolnośląskich (sudeckich) uzdrowisk, w tym Polaków

13 listopada 2023

Skarby w gotyckim ratuszu, czyli Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej (GALERIA)


Ciekawa siedziba muzeum skrywa w sobie niezwykle cenne i interesujące eksponaty, w tym Skarb Średzki - jeden z najważniejszych skarbów archeologicznych odkrytych w Europie w XX wieku! 

Cegła - matka chrzestna architektury - wybór budowli (GALERIA)


Nie można sobie wyobrazić architektury bez cegły! Od tysięcy lat ludzkość wykorzystuje ten niezwykły budulec - własnoręcznie tworzony i układany w różne sposoby. Dzięki cegłom ludzie zaczęli znacznie sprawniej wznosić potężne gmachy i wieże. Już kilkaset lat temu ich wysokość wynosiła ponad 100 metrów! Z cegły powstały zamki, katedry, kamienice, a w epoce przemysłowej m.in. fabryki, dworce, wieże ciśnień, a nawet potężne domy handlowe, biurowce i wieżowce.