Translate

28 listopada 2023

Drewniany kościół św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim we Wrocławiu (GALERIA)


Około 300 metrów od Hali Stulecia, wśród drzew Parku Szczytnickiego, znajduje się intrygujący drewniany zabytek! 

Mały kościółek funkcjonuje jako otwarta przestrzeń kultury. Został przeniesiony do parku, jako atrakcja. Powstał w śląskiej wiosce, oddalonej od Wrocławia około 120 km na wschód. 




"Kościół w parku Szczytnickim − drewniany kościół znajdujący się w parku Szczytnickim we Wrocławiu. Kościół został zbudowany w Starym Koźlu na Górnym Śląsku pod koniec XV lub na początku XVI wieku. Jako data konsekracji zapisana jest data 9 maja 1499 roku, początkowo nosił nazwę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Według części źródeł należał do parafii św. Jana Nepomucena. Według niektórych źródeł świątynię rozebrano pod koniec XVIII wieku i przewieziono na chłopskich furmankach do Kędzierzyna, gdzie funkcjonowała do lat 40. XIX w. pod wezwaniem św. Mikołaja, po czym jej funkcje sakralne przejął wybudowany obok nowy kościół [...]"





"[...] Ponieważ kościół niszczał, podjęto próby jego zachowania. Pierwsze plany konserwacji i ratowania budynku powstały w roku 1908 w urzędzie konserwatora zabytków prowincji śląskiej. Ostatecznie kościół rozebrano i w częściach przewieziono do Wrocławia, gdzie został ponownie złożony i w ramach Wystawy Stulecia (1913) zaaranżowano go na wzorcowy wiejski cmentarz z kościołem pośrodku. W czerwcu 1966 roku budynek przekazano Muzeum Śląskiemu we Wrocławiu, które zaczęło jego remont, a w 1970 roku kościół przejął administrator parku Szczytnickiego" (za: Wikipedia) 




więcej:






w okolicy kościoła: 

Hala Stulecia, Ogród Japoński, Pergola i fontanna multimedialna, Pawilon Czterech Kopuł, ZOO 

polecam również: 


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz