Translate

29 lipca 2021

Kraków nocą - spacer wśród zabytków i niezwykłych widoków! (GALERIA)


"Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau, jid. ‏קראָקע Kroke‎) – miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce nad Wisłą, drugie co do liczby mieszkańców i powierzchni miasto kraju, formalna stolica Polski do 1795 r. i miasto koronacyjne oraz nekropolia królów Polski. Lokowany przed 1228 rokiem, ponownie w 1257 r. W 2018 r. Kraków został zamieszczony przez portal podróżniczy TripAdvisor na liście dziesięciu „najwspanialszych miast świata” " (wikipedia) 

Stare Miasto – od 1978 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 

21 lipca 2021

Szczawno-Zdrój – za dnia i w nocy – spacer po sudeckim uzdrowisku (GALERIA + mapa)

Szczawno-Zdrój jest jednym z kilku sudeckich uzdrowisk związanych z historycznymi tradycjami wodolecznictwa. Już przed wiekami w tym urokliwym kurorcie pod Wałbrzychem wypoczywali znamienici goście, w tym znani pisarze, muzycy, politycy. Co krok natrafić można na zabytki związane z uzdrowiskowym charakterem miejscowości, ale i piękne przyrodnicze zakątki. Nie brakuje też śladów po kuracjuszach i ich upamiętnieniu. To świetne miejsce na spacery i wypoczynek, a także obcowanie z kulturą i historią! 

Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy (GALERIA). Oblicza piękna i niezwykłości – dolnośląskie perły

Wiele budowli kusi swoim niezwykłym wyglądem, pięknymi ozdobami czy stylem architektonicznym, zachęcając do zwiedzania wnętrz. Bywa, że tam skrywają jeszcze wspanialsze cuda! Za mniej lub bardziej zdobnymi fasadami na turystów czekają wspaniałe wnętrza: wypełnione malowidłami, sztukaterią bądź innymi dziełami sztuki. Zdarza się, że w zasadzie skromna oprawa zewnętrzna nie zapowiada ukrytego piękna, które schowane jest za murami. W tym cyklu zestawiam to, co na zewnątrz, z tym, co w środku. To suita na temat niezwykłości na mapie turystycznej Dolnego Śląska. 



W tym odcinku dwa skarby: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy – perły sakralne uznane za Pomniki Historii na terenie Polski oraz za dziedzictwo ludzkości na liście UNESCO. 

20 lipca 2021

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie - zabytkowa gazowania i niezwykłe eksponaty! (GALERIA)


"Muzeum Gazownictwa w Paczkowie - mieści się w Paczkowie przy ulicy Pocztowej 6. Muzeum zostało utworzone w byłej gazowni w listopadzie 1991 roku i stanowi jedyny w Polsce obiekt, gdzie w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu miejskiego. Przedmiotem ekspozycji jest stara architektura przemysłowa, zabytkowy ciąg produkcyjny oraz zbiory eksponatów związanych z gazownictwem. Zbiór muzealny zawiera ponad 3 tysiące eksponatów, gazowe urządzenia gospodarstwa domowego i przemysłowego. Bogatą kolekcję poza lampami gazowymi stanowią kuchenki, piecyki grzewcze, lokówki, żelazka, a nawet lodówka gazowa. Gazownia Paczkowska została wybudowana w latach 1898 - 1901" (wikipedia)

19 lipca 2021

Chełmiec: podejście (górnicza kalwaria i leśne uroki) + widoki z wieży (GALERIA)


"Chełmiec (niem. Hochwald) – szczyt górski o wysokości 850 m n.p.m., wchodzący w skład Masywu Chełmca, będący częścią Gór Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), wznoszącym się bezpośrednio nad okolicami Wałbrzycha. Jest najwyższym punktem w granicach administracyjnych Szczawna-Zdroju. " (wikipedia) 

podejście z Boguszowa (lżejsze) 

Kościół św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach - sakralna perła uzdrowiska (GALERIA)


"Kościół św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach – wzmiankowany był już w 1318 roku. Obecna barokowa budowla pochodzi z 1714 roku. Jest to jednonawowa prostokątna budowla nakryta sklepieniem kolebkowym, z bocznymi kaplicami i emporami. Posiada bogate, barokowe wyposażenie wnętrze z lat 1714–1793. Najcenniejszymi zabytkami w kościele są: obraz Najświętszej Marii Panny pędzla Michała Willmanna z 1687 zdobiące ołtarz główny, który jest flankowany rzeźbami św. św. Piotra, Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty i Pawła. Znajdują się tam również trzy płótna Johanna Franza Hoffmanna (ucznia Willmanna, jednego z najznamienitszych malarzy barokowych Śląska), zatytułowane Modlitwa w Ogrójcu, Opłakiwanie i Chrystus w Otchłani. Ambona z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia patronów kościoła, ołtarz 14 Orędowników z 1716–1717. Między filarami w emporach 12 obrazów przypisywanych Willmannowi, rokokowy portal zewnętrzny z 1779" (wikipedia)

15 lipca 2021

Skalna Brama Klöbera - Rudawy Janowickie z widokiem na Karkonosze (GALERIA + mapa)


"Bramka (niem. Klöbers Denkmal, 495, 490, 486 m n.p.m.) – niewysokie, rozległe, kilkuwierzchołkowe wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich" (wikipedia)

Pomnik Klöbera - grupa granitowych głazów w Bukowcu na szlaku do Kowar. Na jednym z kamieni umieszczono napis "Klöbers Dwelling" i "1795"

"Reprezentacyjne Komnaty Królewskie" - wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie (GALERIA)


"Zamek Królewski na Wawelu – zamek obronno-rezydencyjny w Krakowie, na Wawelu, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Siedziba Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki" (wikipedia)

wystawa: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

na zdjęciach: wnętrza sal i ich wyposażenie 

14 lipca 2021

Ratusz w Paczkowie i widoki z jego wieży (GALERIA)


Paczków (niem. Patschkau, dial. Potschke) – miasto w województwie opolskim, w powiecie nyskim, leży historycznie na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim

na zdjęciach: ratusz, wieża ratuszowa, ozdobna tarcza zegarowa na wieży, mechanizm zegarowy, dzwon na wieży, wnętrza wieży, widoki z tarasu na wieży na Paczków oraz otaczające góry 

13 lipca 2021

Miłosny trójkąt z tragicznym finałem i ekspresjonistyczne dzieło – Schönberg we Wrocławiu

Artyści często we własnym życiu szukają impulsów twórczych. Zdarza się, że świat dzieła ciężko oddzielić przez to biografii twórcy. Tak też rzecz ma się z niezwykłym, miniaturowym, nowatorskim dramatem muzycznym Arnolda Schönberga. Jego 20-minutowa opera po skromnej wiedeńskiej prapremierze zaprezentowana została we Wrocławiu. Dzieło to jest ekspresjonistyczną mieszanką emocji związanych z kryzysem w życiu podwójnego autora (słów i muzyki) – żona  Schönberga rzuciła go dla ich wspólnego, młodszego przyjaciela, który na wieść o powrocie kochanki do męża, popełnił samobójstwo! 



Wiadukt kolejowy w Lewinie Kłodzkim - nocna iluminacja (GALERIA)


Lewin Kłodzki (niem. Lewin, cz. Levín) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Lewin Kłodzki. Wiadukt kolejowy na niezelektryfikowanej trasie linii kolejowej nr 309 z Kłodzka do Kudowy-Zdroju, wybudowany w 1905 r. mierzący 27 m wysokości i 102 m długości, położony nad drogą krajową nr 8

12 lipca 2021

Szpital Wysoka Łąka - kowarskie Davos spoglądające na Karkonosze! (GALERIA)


"Szpital Wysoka Łąka - budynki użytkuje Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc. Zabudowania powstały w latach 1900–1902 według projektu wrocławskiego architekta Karla Grossena. Grossen wzorował się na zbliżonym wizualnie obiekcie w szwajcarskim mieście Davos. Budynek prezentuje typ zabudowy szachulcowy z licznymi wieżyczkami, werandami i tarasami oraz zegarem. Budynek stoi w otaczającym go parku" (wikipedia)

Narożnik i Kopa Śmierci - tajemnicze Góry Stołowe (GALERIA + mapa)


"Narożnik (niem. Eckstein, w żargonie wspinaczy Narożniak) – szczyt w Górach Stołowych, o wysokości 849 m n.p.m  Przy szlaku wiodącym przez Narożnik w 1997 r. zastrzelono dwoje turystów, studentów wrocławskiej Akademii Rolniczej. O zdarzeniu przypomina wmurowana na szczycie tablica
Kopa Śmierci – (niem. Totenkopf) szczyt (830 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w środkowym piętrze wierzchowiny Gór Stołowych w Sudetach Środkowych" 
(wikipedia) 

9 lipca 2021

Dzwon Zygmunt i Wieża Zygmuntowska na Wawelu (+ inne dzwony oraz wnętrza i widoki z wieży) (GALERIA)


Dzwon Zygmunt i Wieża Zygmuntowska na Wawelu (+ inne dzwony oraz wnętrza i widoki z wieży) 

"Dzwon Zygmunt – najsłynniejszy polski dzwon, powszechnie, lecz nieprawidłowo, nazywany Dzwonem Zygmunta. Znajduje się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej w Krakowie. Ufundowany przez Zygmunta I Starego, nazwany jego imieniem. Dzwon wykonał w krakowskiej ludwisarni ludwisarz Hans Beham z Norymbergi w 1520 roku. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Stanisława. Znajdują się tam także herby Polski i Litwy. Na wieży umieszczono go 9 lipca 1521 roku" (wikipedia) 

5 lipca 2021

Trójgarb i Kamienna Góra pod tęczowym łukiem! - wakacyjne cuda pogodowe w Sudetach (GALERIA)


Trójgarb (Góry Wałbrzyskie) i Kamienna Góra (Kotlina Kamiennogórska) pod tęczowym łukiem! - letnie cuda pogodowe w Sudetach 

Sakralne "2 w 1" - czyli Kościół św. Józefa Oblubieńca w Świeradowie-Zdroju (GALERIA)


Sakralne "2 w 1" czyli Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świeradowie-Zdroju:
zaskakujące połączenie stylów oraz niespotykany plan kościoła w kształcie litery V! Efekt niezwykłej przebudowy i rozbudowy! 

"Obecna świątynia składa się ze starszej i nowszej części. Starsza część została zbudowana z cegły w latach 1898-1899 dzięki staraniom hrabiny von Schaffgotsch. We wnętrzu znajdują się cztery witraże oraz droga krzyżowa. Fasada frontowa jest ozdobiona dwiema wieżami. Wezwanie świątyni pochodzi od ołtarza poświęconego świętemu Józefowi, który znajdował się wcześniej w starej kaplicy. Nowsza część powstała w latach 1974-1978 według projektu inżynierów: Tadeusza Zipsera i Waldemara Wawrzyniaka. W dniu 29 września 1979 roku biskup pomocniczy wrocławski Tadeusz Rybak poświęcił rozbudowaną świątynię" (wikipedia) 

Lato nad Jeziorem Nyskim - woda, niebo, a w oddali góry... (GALERIA + mapa)


"Jezioro Nyskie (Jezioro Głębinowskie, Zbiornik Nysa) – zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej zbudowany w 1971 roku i oddany do eksploatacji w 1972 roku. Jezioro jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie miasta powiatowego Nysa, przy międzynarodowej trasie Częstochowa – Kłodzko (droga krajowa nr 46). Północno-wschodni brzeg jeziora jest piaszczysty, tworząc naturalne piaszczyste plaże. Wzdłuż brzegu znajdują się ośrodki wczasowe z bazą noclegową (sezonowa), oraz porty jachtowe, największy to Nyski Ośrodek Rekreacji" (wikipedia)

spacer plażą i zaporą - letni, słoneczny dzień 

4 lipca 2021

Anielski talizman z bramy i zagłada renesansowego zabytku – o kamiennogórskim Kreppelhofie i tajemniczych inskrypcjach (GALERIA + ciekawostki)

Ludzie i czas okazali się bardzo niełaskawi dla pięknego i ciekawego zamku w Kamiennej Górze. Rezydencja, której początki sięgają wczesnego renesansu, a legendarne korzenie nawet średniowiecza i templariuszy, padła ofiarą pożaru w latach 60. XX wieku i została oddana wandalom oraz erozji na pożarcie. Dziś z budowli, w której gościli europejscy monarchowie z cesarzem i carem na czele, zostały zgliszcza, przed którymi ostrzegają tablice. 

Niezwykłość tego miejsca podkreśla już brama w murach okalających kompleks. Pozostałości po dawnej wystylizowanej perełce niewiele nam mówią. Kto wie, ile czasu im jeszcze zostało… W czasach świetności ten obiekt zdobiły piękne ornamenty oraz dwa niezwykłe biblijne cytaty. Trudno je odczytać z dawnych fotografii, udało mi się jednak znaleźć ich transkrypcję z XIX wieku!  Zapraszam do lektury wpisu nas temat aniołów i ich mocy – na temat tego, jak zamek i jego mieszkańców zawierzono opiece skrzydlatych istot, cytując starożytny tekst używany niegdyś do odpędzania demonów! 

Zalew i Guzowata w Radkowie – za dnia i w nocy – uroki sudeckich krajobrazów (GALERIA + mapa)

Niewielki Radków jest niezwykle atrakcyjnym sudeckim miasteczkiem. Położony jest w malowniczej okolicy. Wieże oraz dachy miejscowości komponują się ze szczytami Gór Stołowych! Urokliwy rynek z kamieniczkami, ratuszem i kolumną maryjną, a także inne ciekawe zabytki (w tym fantastyczny młyn wodny!) nie wyczerpują turystycznych wabików Radkowa. Na uwagę zasługuje przepiękny zalew z wspaniałymi widokami na polskie i czeskie góry, a także leżący ponad nim punkt widokowy z nowoczesną platformą. 


To idealne miejsca na spacery bez względu na porę roku i dnia! 

3 lipca 2021

Spacer po Wałbrzychu od Starej Kopalni przez Harcówkę, rynek po zamek Czettritzów (GALERIA + mapa)


stylistyczny spacer krajobrazowo- zabytkoznawczy po Wałbrzychu - od Starej Kopalni przez Harcówkę, rynek po zamek Czettritzów (śladem architektury renesansowej, barokowej, klasycystycznej, neogotyckiej po modernistyczną)

"Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, cz. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim nad Pełcznicą. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i Sudetach Środkowych w pasmie Gór Wałbrzyskich. Historycznie na Dolnym Śląsku" (wikipedia) 

Zamek w Otmuchowie - wnętrza, ogrody i panoramy z wieży widokowej (GALERIA)


"Zamek w Otmuchowie – budowla wzniesiona w średniowieczu, rozbudowana w latach 1585–1596 w stylu renesansowym, przebudowana w XVII w. w stylu barokowym, rezydencja biskupów wrocławskich do 1810. Zrujnowany wojną trzydziestoletnią został odbudowany w latach 1625–1665 przez Karola Ferdynanda Wazę*. Po wprowadzeniu w życie sekularyzacji zamek stał się własnością Hohenzollernów, którzy darowali go, za zasługi dla państwa pruskiego, Wilhelmowi von Humboldtowi**. W 1929 zamek przeszedł na własność gminy Otmuchów" (wikipedia) 

2 lipca 2021

Rynek Podziemny: "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" - muzealna trasa edukacyjna (GALERIA)


"Podziemia Rynku Głównego w Krakowie – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego.Pierwsze prace pod ziemią rozpoczęły się w połowie 2005 roku. Koszt całej inwestycji wyniósł prawie 38 mln zł. Muzeum zostało oficjalnie otwarte 24 września 2010.  Stałą ekspozycję, zatytułowaną Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, udostępniono 3 dni po otwarciu muzeum. Jest to multimedialne widowisko - podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W czasie zwiedzania turystom towarzyszą odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań. Wykorzystano liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat" (wikipedia)

Zamek Książ – za dnia i w nocy: piękno Dolnego Śląska (GALERIA)

Zamek Książ w Wałbrzychu to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych destynacji turystycznej na Dolnym Śląsku i w Sudetach. Spektakularnie położona rezydencja ma niezwykłą i bogatą historię, nietuzinkową architekturę i status hitu, który po prostu trzeba zobaczyć. Jak na wspaniały obiekt przystało pokaźny zamek prezentuje się świetnie o każdej porze roku i dnia. Kto miał okazję podziwiać Książ w blasku słońca i pod parasolem gwiazd – ten wie o tym doskonale! 


Zapraszam do mojego miniprzewodnika z galerią zdjęć. Chciałbym za pośrednictwem tego cyklu pokazać uroki wielu atrakcji, które świetnie wyglądają bez względu na to, czy brylują w świetle dnia czy nocnych iluminacji. 

1 lipca 2021

Muzeum Miejskie Dzierżoniowa - wystawy (GALERIA)


"Muzeum Miejskie Dzierżoniowa - muzeum w Dzierżoniowie znajduje się przy ulicy Świdnickiej 30. Zostało otwarte 1 maja 2011 roku. W muzeum znajdują się zbiory kartograficzne i dokumenty dotyczące Dzierżoniowa, a także okolicznych miejscowości. Można zobaczyć także zbiory, które obejmują zabytki przemysłu i rzemiosła, w tym stałą wystawę poświęconą Diorze. " (Wikipedia)

Spacer po Gdańsku - wśród pięknych zabytków! (GALERIA)


Spacer po Gdańsku (wybór)

"Gdańsk (kaszub. Gduńsk, niem. Danzig, łac. Gedanum, Dantiscum) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską. " (wikipedia) 

na zdjęciach: najciekawsze i najpiękniejsze obiekty architektoniczne miasta (ratusz, kościoły, kamienice, dworzec i inne) oraz pomniki, w tym Sobieski i Neptun

**post urlopowy - poza Dolnym Śląskiem