"Kościół św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach – wzmiankowany był już w 1318 roku. Obecna barokowa budowla pochodzi z 1714 roku. Jest to jednonawowa prostokątna budowla nakryta sklepieniem kolebkowym, z bocznymi kaplicami i emporami. Posiada bogate, barokowe wyposażenie wnętrze z lat 1714–1793. Najcenniejszymi zabytkami w kościele są: obraz Najświętszej Marii Panny pędzla Michała Willmanna z 1687 zdobiące ołtarz główny, który jest flankowany rzeźbami św. św. Piotra, Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty i Pawła. Znajdują się tam również trzy płótna Johanna Franza Hoffmanna (ucznia Willmanna, jednego z najznamienitszych malarzy barokowych Śląska), zatytułowane Modlitwa w Ogrójcu, Opłakiwanie i Chrystus w Otchłani. Ambona z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia patronów kościoła, ołtarz 14 Orędowników z 1716–1717. Między filarami w emporach 12 obrazów przypisywanych Willmannowi, rokokowy portal zewnętrzny z 1779" (wikipedia)
na zdjęciach piękne wyposażenie kościoła i jego otoczenie
+ barokowa kolumna wotywna ozdobiona rzeźbą św. Floriana z 1713
+ portal bramy ogrodowej, który wieńczy rokokowa rzeźba Adoracji Najświętszego Sakramentu przez św. Bernarda i św. Juliannę
+ figura Trójcy Świętej z 1724 flankowana figurami św. Huberta z 1785 i św. Sebastiana z 1786
oficjalna strona parafii:
Cieplice Śląskie - Zdrój są częścią Jeleniej Góry
możliwy jest dojazd pociągiem na trasie do Szklarskiej Poręby oraz autobusami miejskimi z Jeleniej Góry
polecam również spacer po uzdrowisku i inne zabytki (w tym pałac, teatr, park zdrojowy i park norweski, Muzeum Przyrodnicze)
a w okolicy:
inne zabytki sakralne:
galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)
Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:
- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:
- dołącz do grupy:
W drogę... Dolny Śląsk i Sudety z blogiem Welthellsicht:
Wybrałem się tam, kiedy byłem na wakacjach, podróżując po górskich szczytach i wylegując się w pokojach w Kudowie Zdrój. Piękne miejsce, a na dodatek raj dla miłośników sztuki ze względu na liczne artystyczne zabytki. Świetne wpisy, czekam na więcej! <3
OdpowiedzUsuń