Translate

30 maja 2021

Złota Kotlina Kamiennogórska w majowym słońcu... i morzu rzepaku! (GALERIA)


"Kotlina Kamiennogórska – rozległa, rozgałęziona kotlina w Sudetach Środkowych, jedna z trzech największych kotlin w Sudetach. Ograniczona jest od zachodu Karkonoszami (Lasockim Grzbietem) i Rudawami Janowickimi, od północnego zachodu Górami Kaczawskimi, od północnego wschodu Górami Wałbrzyskimi, od wschodu Górami Kamiennymi (pasmem Czarnego Lasu, Pasmem Lesistej i Górami Suchymi), a od południa graniczy z Zaworami – północno-zachodnim fragmentem Gór Stołowych. Na południu pasmo Gór Kruczych dzieli Kotlinę Kamiennogórską na dwie części połączone wąską bramą" (wikipedia)

na zdjęciach: widoki na miasto - Kamienna Góra - otoczone polami rzepaku, górami (w oddali m.in. Trójgarb) i lasami

28 maja 2021

Zamek Świny - mistyka ruin (GALERIA + mapa i ciekawostki)


"Zamek Świny (niem. Schweinhausburg) – pierwotnie gród, następnie zamek obronny, a od początków XVII w. zamek mieszkalny na Śląsku we wsi Świny koło Bolkowa, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. Wymieniono go raz pierwszy w kronice Kosmasa w 1108 r. pod nazwą Zvini in Polonia. Dzięki kontaktom z mistykami, alchemikami i różokrzyżowcami Johann Sigismund założył koło teozoficzne oraz utworzył w Świnach bibliotekę mistyczno-teozoficzną. W 1624 r. na zamku przebywał mistyk Jakub Boehme, który napisał tu Posłanie do spragnionej i głodnej duszy. Wokół niego zbierało się koło mistyków, m.in. Angelus Silesius i Abraham von Franckenberg" (wikipedia)

na zdjęciach: zamek w Świnach 

23 maja 2021

Tęczowa Kotlina Kamiennogórska - majowy prezent od słońca przed zachodem! (GALERIA)



paskudny, zimny, deszczowy dzień zakończył się barwnym spektaklem! 


Tajemniczy górski cmentarz: Memento w Piechowicach (GALERIA)


Tajemniczy górski cmentarz (Pogórze Karkonoskie)

W lesie pomiędzy Michałowicami i Piechowicami znajdują się pozostałości niezwykłego cmentarza z przełomu XIX i XX wieku. Dawne kamienne płyty nagrobne są zebrane w formie lapidarium. Na niektórych z nich, oprócz nazwisk i dat, są tajemnicze symbole. 

Cmentarz znajduje się przy szlaku wiodącym z Piechowic na Złoty Widok w Michałowicach

Spacer po Złotoryi (GALERIA)


"Złotoryja (łac. Aureus Mons, niem. Goldberg) – miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu złotoryjskiego, nad rzeką Kaczawą. W średniowieczu ośrodek wydobycia złota, później bazaltu, a w okolicznych miejscowościach (do połowy XX wieku) miedzi, obecnie – bazaltu. Ponadto przemysł włókienniczy i papierniczy." (wikipedia)

na zdjęciach: Starówka (rynek z kamienicami i ratuszem), kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, pozostałości murów obronnych, brama Górna zw. Basztą Kowalską, pomnik (w tym Reymonta)  i fontanny 


21 maja 2021

Kolory nieba (wiosenny zachód słońca w Sudetach) (Kamienna Góra)


To nie był najładniejszy zachód słońca, jaki widziałem... ale bardzo przyjemnie oglądało się ten spektakl kolorów, kalejdoskop chmur i światła! Zwłaszcza, gdy maj tak wyjątkowo zimny i pochmurny... 

na relacje z wspaniałych zachodów zapraszam Was do mojego specjalnego wpisu:

Dürer - geniusz renesansu i dolnośląskie ciekawostki (wrocławski biskup, kolekcja Lubomirskich, wiersz i pomnik oraz inne niezwykłe historie i teorie) (GALERIA)

Mistrz niemieckiego renesansu uchodzi za genialnego twórcę miedziorytów i drzeworytów. Jego „Jeźdźcy Apokalipsy”, "Adam i Ewa" czy „Melancholia” to dzieła wręcz kultowe, mające swoje miejsce w szeroko rozumianej kulturze, również tej popularnej. Jednym z mecenasów artysty był wrocławski biskup, znany miłośnik sztuki, który sprowadził na Śląsk estetykę Odrodzenia! Norymberski mistrz doczekał się we Wrocławiu swojego pomnika, a nawet wiersza. W muzeach i kościołach można znaleźć dzieła związane z jego twórczością oraz prace jego młodszego brata. Jest też niezwykła teoria, wiążąca z Wrocławiem modela jednego z portretów Dürera. 


Zapraszam na przegląd kilku ciekawostek związanych z jednym z najwybitniejszych artystów wszech czasów. 

20 maja 2021

Królowe i królowie sceny muzycznej – słynni operowi śpiewacy i śpiewaczki oraz ich związki z Dolnym Śląskiem i Sudetami (wybór ciekawostek)

W czasach przed kultem kina to divy operowe były seksbombami swoich epok! Śpiewacy i śpiewaczki królowali na scenach, salonach, a nawet bywali szarymi eminencjami dworów. Wielu znakomitych artystów śpiewu zapisało się na kartach historii muzyki dzięki prapremierowym wykonaniom wybitnych utworów albo innym osiągnięciom. Niektórzy mieli związek z Dolnym Śląskiem i okolicami. Tutaj przyszli na świat, debiutowali lub występowali. 



Przygotowałem kilka ciekawostek na temat takich właśnie osób. Zapraszam!

Mauzoleum Hochbergów z Zamku Książ w Wałbrzychu (GALERIA + mapa)

 


"Mauzoleum Hochbergów – mauzoleum znajdujące się w Wałbrzychu przy ulicy Piastów Śląskich w dzielnicy Książ, upamiętniające rodzinę Hochbergów, dawnych właścicieli Wałbrzycha. Budowla stoi na Topolowej Górce. Oprócz fresków autorstwa Feliksa Antoniego Schefflera, można zobaczyć tam stiukową dekorację na ścianach. Freski przedstawiają zamek Książ z czterech stron świata oraz sceny rodzajowe. Budowla powstała około 1700 roku jako drewniany pawilon lub dom letni. W 1883 roku wykuto w skale obszerną kryptę i budowla posłużyła już jako mauzoleum rodziny Hochbergów. W 1907 roku dokonano pierwszego pochówku, złożono tam ciało Jana Henryka XI" (wikipedia) 

możliwość zwiedzania - wstęp biletowany 

oficjalna strona:

19 maja 2021

Nepomucen – święty z mostów (i nie tylko): dolnośląskie i sudeckie ciekawostki (GALERIA + ciekawa pieśń, odznaka i niezwykli imiennicy patrona)

Nepomuki – czyli wizerunki św. Jana Nepomucena – są fenomenem. Regionem szczególnie bogatym w pamiątki związane z kultem czeskiego świętego jest Dolny Śląsk. Niemal w każdej miejscowości można znaleźć figurę, ołtarz czy kaplicę poświęconą średniowiecznemu męczennikowi. Barok był czasem rozkwitu architektury sakralnej, która stanowiła część ruchu kontrreformacyjnego. Prawdziwa „nepomukomania” stanowiła jeden z filarów ówczesnej demonstracji religijności katolickiej. Nawet zmiany polityczne, przejście Śląska z rąk Habsburgów do Hohenzollernów, nie skreśliły wpływu Nepomucena na wiernych. Do dziś podziwiać możemy materialne pamiątki tego niezwykłego zjawiska. Fascynują one kulturoznawców i turystów, czego świadectwem może być ustanowienie Międzynarodowej Odznaki Turystycznej „Szlakami Świętego Jana Nepomucena”. 



Przygotowałem galerię zdjęć ciekawych pomników i innych wizerunków świętego, które udało mi się spotkać podczas wędrówek po Dolnym Śląsku (historycznym i administracyjnym) i Sudetach. Dodatkowo poszukałem innych interesujących kontekstów – na przykład utworów wokalnych i lirycznych związanych z kultem św. Jana. Jako smaczek wspominam również słynnych i zasłużonych imienników świętego, którzy żyli i działali na Dolnym Śląsku lub w Sudetach. To bogaty - ale zaledwie wybór z morza kontekstów i niezwykłości. Zapraszam! 

Dawna żwirownia w Sędzisławiu (nad wodą z górami w tle) (GALERIA)


zbiornik wodny niedaleko dworca w Sędzisławiu (w oddali widoki na góry, w tym Śnieżkę)

"Sędzisław (do 1945 r. niem. Ruhbank) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Marciszów. Leży w północnej części Kotliny Kamiennogórskiej, w Obniżeniu Leska, u podnóża góry Krąglak" (wikipedia)

17 maja 2021

Zamek Bolków - pamiątka z czasów Piastów (GALERIA + mapa)


Jeden z najbardziej rozpoznawalnych średniowiecznych zamków Dolnego Śląska!

Wodospad Podgórnej - królestwo morsujących, piękna atrakcja Karkonoszy (GALERIA + mapa)


"Wodospad Podgórnej – trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Wody potoku Podgórna spadają z 10-metrowego progu skalnego dwiema kaskadami do kotła eworsyjnego. Po obu stronach wodospadu znajdują się granitowe urwiska o wysokości do 15 metrów. Dawniej poniżej wodospadu usytuowana była gospoda, dziś nieistniejąca. Obok wodospadu prowadzi czarny szlak z Przesieki do Sosnówki. Teren wokół wodospadu znajduje się w obszarze Natura 2000. Wodospad stanowi największą z atrakcji Przesieki. Przyciąga on rzesze turystów i wczasowiczów (morsy)" (Wikipedia)

16 maja 2021

Rzepakowe krajobrazy w Sudetach (GALERIA)


Zapadlisko Wierzchosławic (we wschodniej części Gór Kaczawskich oraz zachodniej części Pogórza Wałbrzyskiego) - okolice Bolkowa - maj - pola rzepaku 

Wiosennie w Książańskim Parku Krajobrazowym (GALERIA)


Wiosennie w Książańskim Parku Krajobrazowym

"Książański Park Krajobrazowy leży na granicy Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych, natomiast według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego – wchodzi w skład Pogórza Zachodniosudeckiego. Książański Park Krajobrazowy od strony północno-zachodniej leży na terenie m. Wałbrzycha oraz graniczy od strony północnej z m. Świebodzice" (wikipedia)

na zdjęciach: widok na zamek Książ z punktu widokowego "Grób Olbrzyma", rododendrony, bramy parku od strony Świebodzic i Wałbrzycha, alejki, Stado Ogierów Książ w plenerze 

13 maja 2021

Hala Stulecia we Wrocławiu - architektoniczna perła Dolnego Śląska, zabytek z listy UNESCO! (GALERIA + opis + archiwalne zdjęcia i pocztówki!)



Tę niezwykłą budowlę można lubić... albo nie - "o gustach się nie dyskutuje" - na pewno nie pozostawia ona obserwatora obojętnym! Zwiedzając Wrocław, nie wypada nie zobaczyć nowatorskiego obiektu, który od ponad 100 lat służy organizowaniu najróżniejszych wydarzeń. Niezwykła Hala Stulecia jest architektonicznym skarbem - świadectwem przełomu stylistycznego i technologicznego - o czym świadczy wpisanie dzieła Maksa Berga na prestiżowe listy ochrony zabytków i dóbr kultury: polską Pomników Historii oraz dziedzictwa światowego UNESCO. Także otoczenie monumentalnej konstrukcji tworzy fantastyczną przestrzeń związaną z kulturą, rekreacją czy przyrodą. 

12 maja 2021

Podziemne skarby w Sudetach: Jaskinia niedźwiedzia w Kletnie (GALERIA + mapa)


Jaskinia niedźwiedzia w Kletnie 
- miejsce, w którym natura stworzyła cuda! 

"Jaskinia Niedźwiedzia – najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku, w obrębie wzniesienia Stroma (1166 m n.p.m.). Korytarze jaskini pokrywają liczne i zróżnicowane formy naciekowe – okazałe stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady, kopuły, misy martwicowe oraz draperie naciekowe. Jaskinia uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. [...]

11 maja 2021

Góry zachwytów! Złoty Widok (w Michałowicach + widoki z starego kamieniołomu granitu) (GALERIA + mapa)


Złoty Widok (w Michałowicach + widoki z starego kamieniołomu granitu)

"Drewniak (niem. Holzberg, 672 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu Pogórza Karkonoskiego, w krótkim grzbiecie, łączącym się w rejonie Michałowic z masywem Grzybowca. W północno-zachodnim krańcu tego grzbietu znajduje się Złoty Widok
Michałowice (niem. Kiesewald) – część Piechowic, powstała jako wieś w połowie XVII wieku"
 (Wikipedia) 

podejście: z Piechowic (PKP) przez Michałowice 
platforma oraz dawny kamieniołom 

cudowne widoki na Karkonosze i Góry Izerskie
wciąż ośnieżone majowe góry! 

Rosa i ciepło słońca... wiosenny poranek w Kotlinie Kamiennogórskiej (GALERIA)


wiosenny poranek w Kotlinie Kamiennogórskiej 

"Kotlina Kamiennogórska – rozległa, rozgałęziona kotlina w Sudetach Środkowych, jedna z trzech największych kotlin w Sudetach. Ograniczona jest od zachodu Karkonoszami (Lasockim Grzbietem) i Rudawami Janowickimi, od północnego zachodu Górami Kaczawskimi, od północnego wschodu Górami Wałbrzyskimi, od wschodu Górami Kamiennymi (pasmem Czarnego Lasu, Pasmem Lesistej i Górami Suchymi), a od południa graniczy z Zaworami – północno-zachodnim fragmentem Gór Stołowych. Na południu pasmo Gór Kruczych dzieli Kotlinę Kamiennogórską na dwie części połączone wąską bramą" (wikipedia)

tuż po wschodzie słońca - rosa, widoki na góry (w tle Trójgarb z wieżą widokową), kwitnąca śliwa mirabelka 

okolice budowy drogi S3, Kamienna Góra (#dolnośląskie) 

9 maja 2021

Rezerwat przyrody Jeziorko Daisy - uroki pięknego zakątka: woda, kwiaty i ruiny (GALERIA)


"Rezerwat przyrody Jeziorko Daisy – utworzony w 1998 r. geologiczno-leśny rezerwat przyrody nieożywionej, wchodzący w skład Książańskiego Parku Krajobrazowego (gmina Świdnica, powiat świdnicki, województwo dolnośląskie). Leży na Pogórzu Wałbrzyskim, na obszarze jednostki geologicznej zwanej depresją Świebodzic. Powierzchnia rezerwatu wynosi 7,11 ha. Główną atrakcją turystyczną stanowi Jezioro Zielone potocznie nazywane Jeziorko Daisy, zalane wyrobisko kamieniołomu, powstałe w 1870 roku po eksploatacji dewońskich wapieni rafowych" (wikipedia)

podejście z Lubiechowa (dzielnica Wałbrzycha) (możliwy dojazd autobusem miejskim - linia 8)
(możliwe również podejścia szlakami z Witoszowa Górnego oraz Pogorzałej

na zdjęciach: droga do rezerwatu: kwitnące krzewy i rośliny wiosenne, jeziorko, ruiny zabudowań (wapiennik, domek myśliwski), stado owiec 

miejsce zawdzięcza swoją nazwę księżnej Marii Teresie Oliwii Hochberg von Pless, znanej jako Daisy von Pless (związana z Pszczyną i Książem

W poszukiwaniu kwiatów i zieleni: wiosna w Szczawnie-Zdroju - uzdrowisko czaruje! (GALERIA)


Wiosna w uzdrowisku Szczawno-Zdrój

Park Zdrojowy: magnolie, rododendrony, szczawik zajęczy, Wieża Anny 

"Szczawno-Zdrój (niem. Bad Salzbrunn) – miasto uzdrowiskowe – gmina miejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, położone w Górach Wałbrzyskich (Sudety Środkowe), leżące na Dolnym Śląsku" (Wikipedia)

Łabędzi śpiew w Sokołowsku – o śmierci gwiazdy opery w słynnym sanatorium (#CIEKAWOSTKA)

Małe Sokołowsko stało się w połowie XIX wieku słynne dzięki medycznej inwestycji doktora Brehmera. Pionierskie sanatorium dla chorych na gruźlicę było na ustach całej Europy. O przedsięwzięciu pisały media, promocję robili też pisarze, którzy wspominali o sanatorium w swoich dziełach. Pacjentów nie brakowało.... choroba zbierała śmiertelne żniwa. Wśród osób, które szukały ratunku w terapii medyka z Sudetów, nie brakowało ówczesnych celebrytów. Nie każdemu jednak udało się pomóc... 



Śpiewaczka, pani Harriers - Wippern, niegdyś gwiazda Królewskiej Opery w Berlinie, zmarła 5 października w Görbersdorf na Śląsku w wieku 43 lat” - zakomunikowano w 52. numerze magazynu „Signale für die musikalische Welt” z 1878. 

8 maja 2021

7 maja 2021

Nieszczęśliwa miłość wśród wiosennych kwiatów – liryczna perełka Eichendorffa z muzyką Brahmsa (wspólne dzieło słuchacza i doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego) + GALERIA z uniwersyteckiego ogrodu botanicznego

Joseph Freiherr von Eichendorff był bez wątpienia jednym z najwybitniejszych niemieckojęzycznych poetów Śląska. Dzieła tego romantycznego twórcy były i są cenione na równi z dorobkiem Goethego. Nie dziwi więc, że wielu wybitnych muzyków inspirowało się liryką śląskiego Orfeusza. Po poezję  Eichendorffa sięgnął również Johannes Brahms. Miejsca ich urodzin dzieli prawie 1000 km! Połączył ich jednak Uniwersytet Wrocławski  - młody poeta był na początku XIX wieku słuchaczem wykładów na tej uczelni, a uznany kompozytor pod koniec stulecia został honorowym doktorem najstarszej śląskiej szkoły wyższej. Wybitni twórcy „spotkali” się również we wspólnym dziele. To bardzo piękna pieśń! 

Lwi ząb z kapłańską łysiną… czyli mniszek lekarski (Sudety, Śląsk i nie tylko): od sałatki i majowego miodku po fontanny i „Pana Mlecza”, który leczył sokiem z mniszka zdobywcę Śląska

Lwi ząb [Löwenzahn]. - Nie znam tej rośliny. - Rośnie wiosną na wszystkich łąkach, królu” – to fragment dialogu przywołanego przez doktora Zimmermanna w jego książce „Ueber Friedrich den Grossen und meine Unterredungen im Ihm kurz vor seinem Tode” na temat opieki medycznej nad królem Fryderykiem Wielkim, zdobywcą Śląska. Rzecz tyczy się terapii sokiem z mniszka lekarskiego, zwanego mleczem, którego dawna łacińska nazwa Leontodon związana jest z... lwimi zębami! Niezwykła roślina ma wiele zaskakujących nazw, ciekawych związków nie tylko z medycyną, ale i sztuką, kulturą oraz… zastosowaniem kulinarnym! 



Wiosną kwitnący masowo mniszek sprawia, że łąki i nieużytki stają się żółte, a następnie - po jego przekwitnięciu - na mement białe. Jest to jedna z roślin, które mają nad wyraz interesujący związek z obyczajami, kulturą i historią. 

6 maja 2021

Marianna patrzy na Śnieżkę, czyli małe skalne miasteczko w Rudawach Janowickich: Starościńskie Skały (GALERIA + mapa)


Małe skalne miasto: Starościńskie Skały (dawniej Skały Marianny) w Rudawach Janowickich

"Starościńskie Skały (niem. Mariannenfels) – grupa form skalnych w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Rudaw Janowickich w Górach Strużnickich, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Skały wznoszą się na wysokości 718 m n.p.m. w Sudetach Zachodnich, w środkowej części Rudaw Janowickch, na szczycie Lwiej Góry, wznoszącej się w ramieniu odchodzącym od Dziczej Góry w kierunku północno-zachodnim. Położone są nad Kotliną Strużnicką" (wikipedia)

na zdjęciach: formacje skalne oraz punkty widokowe i panoramy (m.in. Karkonosze z Śnieżką oraz Kotlina Jeleniogórska) 

5 maja 2021

Carnegie Hall i Damrosch: prestiżowa nowojorska sala koncertowa i wrocławianin (+ inne ciekawe konteksty)


Pochodzący z Dolnego Śląska muzyk zapisał się złotymi zgłoskami w historii amerykańskiej muzyki! Nazwisko wrocławianina związane jest też z wybitnymi kompozytorami i muzykami z całego świata, jak Czajkowski, Paderewski, Wagner czy Gershwin. Walter Damrosch był bez wątpienia muzycznym międzynarodowym celebrytą przełomu XIX i XX wieku. Z jego działalnością kapelmistrzowską kojarzona jest jedna z najważniejszych sal koncertowych na świecie!

Jutrzenka nowej poezji: Christian Morgenstern na Dolnym Śląsku - antropozof-futurysta bawiący się nonsensem i dowcipem (#ciekawostka, #poezja, #muzyka)

Pochodził z rodziny o artystycznych korzeniach. Malarzami byli jego dziadkowie i ojciec, który związał się z Karkonoszami. Christian zajął się poezją. Ale w nowoczesny sposób. Był prekursorem. Tworzył zaskakujące wiersze utrzymane w kierunku poezji konkretnej, łączące słowo z aspektem wizualnym i dźwiękowym. Przykładem może być chociażby kultowa „Nocna pieśń ryb”, będąca rodzajem eksperymentu z formą i treścią, nawiązująca zarazem w nonsensowny sposób do klasycznego dziedzictwa Goethego. Morgenstern był poetą wędrującym, który w czasie 56-letnie życia przerwanego przez gruźlicę, nieustannie podróżował i szukał inspiracji. Kilka miejsc na Dolnym Śląsku ma związek z biografią tego niezwykłego literata. 


Zapraszam do lektury wpisu o nietuzinkowym twórcy i jego dziełach. Christian Morgenstern był związany z Śląskiem, gdzie wychowywał się, edukował, leczył i wypoczywał, a także tworzył. Jego ojciec malował Karkonosze, on eksperymentował z językiem. Do dziś po wiersze tego pisarza sięgają kompozytorzy. Dzięki Morgensternowi można w fascynujący sposób zagłębić się w świat sztuki: od malarstwa, przez literaturę po muzykę! W dodatku zahaczając o kilka interesujących miejsc na mapie regionu. 

3 maja 2021

Kaskada Myi w Karkonoszach (GALERIA + mapa)



"Kaskada Myi (547 m n.p.m.) – wodospad w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach, w województwie dolnośląskim. Kaskada Myi znajduje się w Karkonoskim Padole Śródgórskim, na południe od miejscowości Przesieka przed ujściem Myi do Podgórnej. To wodospad o wysokości zaledwie 5 m, charakteryzujący się pionowymi kamiennymi spadkami zboczy. 
Kaskady Myi to ciąg kilku małych wodospadów poniżej Szwedzkich Skał na spływającym ze zbocza Śląskiego Grzbietu górskim potoku Myi płynącym po kamienistym dnie Doliny Myi.
Myja (niem. Seifen) – potok, prawy dopływ Podgórnej o długości 4,97 km. Płynie w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach. Jego źródła znajdują się na północno-zachodnich zboczach Smogorni, na wysokości 1275 m n.p.m.
" (wikipedia)

Rudawy Janowickie: Dolina Janówki - Skalny Most (GALERIA + mapa)


"Dolina Janówki – górska dolina w Rudawy Janowickich na terenie Rudawskiego Park Krajobrazowego. Pośród drzew na prawym brzegu występują ciekawe formacje skalne: Krowiarki, Skalny Most, Piec, Malinowa i inne, częściowo obrośnięte mchem. Skałki tworzą romantyczne urwiska, wśród których na długości około 2,5 km wije się potok Janówka, wzdłuż której prowadzi leśna asfaltowa droga z Janowic Wielkich do miejscowości Mniszków" (wikipedia) 

Skalny Most - widowiskowa skała, naturalna ściana wspinaczkowa 
+ widok na Piec - skała z punktem widokowym 

1 maja 2021

„Witaj, majowa jutrzenko!” - jak Dolnoślązak z Saksończykiem w XIX wieku zafascynowali się polską konstytucją, jej obrońcami oraz trzeciomajową pieśnią (historyczne i kulturalne ciekawostki)

Urodzony w Szprotawie pisarz Henryk Laube w swojej książce „Reisenovellen” w rozdziale „Die Flucht durch's Gebirge” opisał podróż przez Sudety, z Świdnicy do Frýdlantu. W jego narracji, między Szczawnem-Zdrojem a Kamienną Górą pojawia się dość zaskakująca dygresja. Autor wspomina polskiego powstańca i bitwę pod Ostrołęką. Laube już wcześniej napisał swój publicystyczny debiut „Polen”, gdzie dokonał m.in. analizy konstytucji majowej, jak i powieść o powstaniu listopadowym „Die Krieger”. Właśnie pod Ostrołęką w 1831 roku walczył m.in. twórca Mazurka 3 Maja oraz hrabia, który zainspirował Wagnera do napisania uwertury „Polonia” z cytatem z tej samej pieśni! Jakby tego było mało Wagner i Laube spotkali się tuż po upadku powstania i chcieli wspólnie napisać operę o Kościuszce, największym obrońcy konstytucji!