Tę niezwykłą budowlę można lubić... albo nie - "o gustach się nie dyskutuje" - na pewno nie pozostawia ona obserwatora obojętnym! Zwiedzając Wrocław, nie wypada nie zobaczyć nowatorskiego obiektu, który od ponad 100 lat służy organizowaniu najróżniejszych wydarzeń. Niezwykła Hala Stulecia jest architektonicznym skarbem - świadectwem przełomu stylistycznego i technologicznego - o czym świadczy wpisanie dzieła Maksa Berga na prestiżowe listy ochrony zabytków i dóbr kultury: polską Pomników Historii oraz dziedzictwa światowego UNESCO. Także otoczenie monumentalnej konstrukcji tworzy fantastyczną przestrzeń związaną z kulturą, rekreacją czy przyrodą.
W encyklopedycznym skrócie:
"Hala Stulecia (niem. Jahrhunderthalle), po 1945 także Hala Ludowa – hala widowiskowo-sportowa we Wrocławiu, na Zalesiu, w Parku Szczytnickim, ekspresjonistyczna, wzniesiona w latach 1911–1913 według projektu Maxa Berga"
(Wikipedia)
oficjalna strona:
zapraszam do galerii moich zdjęć prezentujących Halę i nie tylko. To zdjęcia wykonane podczas moich odwiedzin Wrocławia. W galerii znajdują się fotografie wnętrz Hali, a także obiekt z zewnątrz z różnych stron i o różnych porach roku i dnia. Oprócz najważniejszej budowli jest też tablica pamiątkowa z Ścieżki historii Wrocławia. Dodatkowo prezentuję wybór dawnych zdjęć z budowy i otwarcia Hali o przedwojenne pocztówki.
"Budowę hali ukończono w grudniu 1912 roku. W hali umieszczono specjalnie dla niej zaprojektowane i wykonane przez znaną firmę Sauer (nadal istniejącą) we Frankfurcie nad Odrą organy o 222 rejestrach i 16706 piszczałkach, naówczas największe na świecie. Otwarcie hali nastąpiło 20 maja 1913.
W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Wpisana do rejestru zabytków w 1962 oraz ponownie w 1977, wraz z zespołem architektonicznym obejmującym m.in. Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę i Iglicę." (wikipedia)
lokalizacja/mapa:
(w bezpośrednim sąsiedztwie Hali znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe komunikacji publicznej we Wrocławiu - TUTAJ)
Mapy Google: https://goo.gl/maps/ah1yuyTqVbLjR38VA
Mapy.cz: https://en.mapy.cz/s/jedafobuze
kilka słów o twórcy:
Max Berg
Max Paul Eduard Berg (17 kwietnia 1870 w Szczecinie - 22 stycznia 1947 w Baden-Baden) – niemiecki architekt, urbanista, miejski radca budowlany we Wrocławiu w latach 1909–1924.
Za jego największe dzieło uważa się Halę Stulecia we Wrocławiu - zabytek wpisany na listę dziedzictwa UNESCO i Pomników Historii w Polsce
Hala Stulecia (wraz z budynkami kompleksu i otoczeniem parkowym) została uznana za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 13 kwietnia 2005 (Dz. U. 2005 nr 64 poz. 570)
informacja na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa TUTAJ
warto poznać również okolicę:
(w bezpośrednim sąsiedztwie)
- Pergola z fontanną multimedialną
- Pawilon Czterech Kopuł (sale wystawiennicze, oddział Muzeum Narodowego)
- Park Szczytnicki z zabytkowym drewnianym kościółkiem
- Ogród Japoński
- oraz wrocławskie ZOO
polecam również:
polecam również:
(inne atrakcje i historia miasta)
***
Hala na dawnych zdjęciach i pocztówkach
(wybór ze zbiorów udostępnianych przez www.bibliotekacyfrowa.pl i polona.pl - wszystkie te fotografie mają status domeny publicznej):
budowa Hali i wydarzenia, archiwalne fotografie i pocztówki: www.bibliotekacyfrowa.pl i polona.pl, domena publiczna
***
muzyczna ciekawostka
24 września 1913 roku odbyło się w Hali Stulecia we Wrocławiu światowe prawykonanie utworu Introduction, Passacaglia i Fugue na organy e-moll op. 127 Maxa Regera, granego przez Karla Straube. Była to inauguracja wyjątkowych, wówczas największych organów świata. Staube był uczniem prof. Heinricha Reimanna, wybitnego muzyka, który urodził się w Krosnowicach koło Kłodzka
Wilhelm Sauer, budowniczy organów w Hali Stulecia, zbudował też instrumenty w katedrze berlińskiej, Stadthalle w Görlitz, czy w Leipzig Thomaskirche, czyli w kościele w którym grał i został pochowany Jan Sebastian Bach
Reger także był w ciekawy sposób związany z Dolnym Śląskiem i dolnośląskimi artystami - więcej TUTAJ
Max Reger - Introduction, Passacaglia and Fugue in E minor, Op. 127 (fragment: Fuga) (YouTube)
***
Wrocław i Berg to nie tylko Hala Stulecia. Architekt zostawił w stolicy Dolnego Śląska kilka realizacji swoich projektów. Jednym z nich - bodaj najmniejszym - jest pawilon usługowy przy fosie. Od 2021 roku mieści się tam kawiarnia Cafe Berg.
***
Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)
Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :).
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz