Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
Translate
30 listopada 2021
29 listopada 2021
Andrzejkowa magia i tradycje w dawnych tekstach kultury związanych z Śląskiem i Łużycami (wybór ciekawostek: lanie ołowiu, ognisty człowiek, miłosna modlitwa i inne! + męczeństwo św. Andrzeja pędzla Willmanna)
Co łączy starodawne miłosne wróżby, Fachwerk, kolej i śląskiego Rembrandta? Święty Andrzej! Ostatnie dni listopada związane są z tradycjami, które narosły wokół obchodów wspomnienia męczeńskiej śmierci pierwszego ucznia Chrystusa, czyli apostoła Andrzeja. Przygotowałem wybór ciekawostek, które dotyczą wieczora wróżb, ale i innych form kultury nawiązujących do świętego Andrzeja. Oczywiście wybór kontekstów kładzie nacisk na dzieła i twórców związanych z Śląskiem, Łużycami czy Sudetami.
28 listopada 2021
Borówkowa - spacer z Lądka w oprószone góry (GALERIA)
Śnieżne Szczawno-Zdrój (GALERIA)
26 listopada 2021
Jesień zachwytów na Dolnym Śląsku i w Sudetach 2021 (GALERIA na podsumowanie złotego sezonu)
Jesień jest tym szczególnym sezonem, kiedy przyroda, na pożegnanie kolejnego cyklu wegetacyjnego, organizuje barwny spektakl. Kolorowe liście drzew i krzewów sprawiają, że październikowe i listopadowe lasy oraz parki i ogrody wyglądają niczym karnawałowe pochody. Jest to jeden z tych cudów natury, który choć wraca wciąż na nowo, za każdym razem cieszy i fascynuje. Na Dolnym Śląsku i w Sudetach wędrowcy, mieszkańcy i turyści mogli delektować się wyjątkowo piękną jesienią w 2021 roku. Ja również intensywnie korzystałem z jej uroków.
25 listopada 2021
Niezwykły cmentarz przy ciekawym kościele - Ruprechtice u stóp Gór Kamiennych (GALERIA)
Deptak w Szczawnie-Zdroju z nowym klimatycznym oświetleniem (GALERIA)
23 listopada 2021
Penderecki – wielki kompozytor i dolnośląskie wątki biograficzne i twórcze (Wrocław, Bolków, Hauptmann, Eichendorff)
Geniusz Krzysztofa Pendereckiego był powszechnie doceniany za jego życia. Kompozytor był laureatem licznych nagród (w tym czterech statuetek Grammy), odznaczeń i tytułów naukowych. Jego muzyka – grana w filharmoniach i operach na całym świecie – przyjęła się również jako ścieżka dźwiękowa w kinie i telewizji w wybitnych i kultowych filmach oraz serialach. Warto pamiętać, że przodek wybitnego polskiego twórcy pochodził z Wrocławia. Z kolei jedna z czterech oper kompozytora związana jest z dolnośląskim miastem. Penderecki sięgał również po twórczość śląskich pisarzy związanych z Wrocławiem i Sudetami.
Gál i Morgenstern – połączył ich Wrocław i pieśń o mglistym listopadzie (GALERIA, muzyka, poezja i ciekawostki)
„Chmurny/brzydki/ciemny jak noc listopadowa” – to związek frazeologiczny odwołujący się do charakteru długich, zimnych i ciemnych nocy późną jesienią. Nie tylko noce, ale i dni listopadowe mają raczej „złą sławę”. Często mgliste, deszczowe lub śnieżne, krótkie dni mają depresyjny, melancholijny wpływ na nas. Właśnie o tym jest pieśń, która związana jest z bardzo ciekawymi artystami. Christian Morgenstern – poeta, autor słów – był uczniem i studentem wrocławskich szkół, synem znanego malarza, który osiadł na Śląsku. Z kolei kompozytor, autor muzyki - Hans Gál – wybrał Wrocław na przedwojenny ośrodek promowania jego twórczości.
O dziełach tych twórców, a szczególnie o ich wspólnej miniaturze muzyczno-poetyckiej: nastrojowej pieśni o mglistym dniu listopadowym.
22 listopada 2021
Stary Rynek w Poznaniu: ratusz i inne zabytki (GALERIE)
19 listopada 2021
Sztolnie kopalni pirytu w Szklarskiej Porębie (GALERIA)
18 listopada 2021
Młody romantyk i jego artystyczne początki na Śląsku – Weber we Wrocławiu i Pokoju (muzyczne ciekawostki)
Carl Maria von Weber jest jednym z najważniejszych twórców wczesnego romantyzmu. Ten niezwykły muzyk jako 18-letni początkujący kapelmistrz związał się z operą we Wrocławiu! Na Śląsku był aktywny przez kilka lat. W tym czasie dyrygował, występował jako solista, ale też komponował. Jednym z jego przedsięwzięć była opera na temat karkonoskiego Ducha Gór – Liczyrzepy!
Polscy Romantycy i Dolny Śląsk: odwiedziny, skandale, romanse, mistyfikacje, koncerty i publikacje (wybór kontekstów: Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Fredro, Chopin, Wieniawski i inni)
Wybitni polscy artyści XIX wieku pozostawili nam nie tylko swoje cenne dzieła, które powstały w trudnych czasach zaborów, ale i wiele ciekawych śladów w historii Dolnego Śląska. Ale co romantyzm polski ma do regionu, który w XIX wieku był pruski/niemiecki? Całkiem sporo łączy Polaków - w tym tych największych, znanych - z Dolnym Śląskiem. Twórcy polskiej kultury bywali we Wrocławiu i uzdrowiskach. Nie tylko leczyli się, ale i koncertowali oraz wydawali swoje dzieła. Z czołowymi postaciami polskiego romantyzmu związanych jest sporo interesujących dolnośląskich anegdot, pamiątek i form uhonorowania ich dokonań.
17 listopada 2021
Hindemith – wychowany na Dolnym Śląsku, potępiony przez Goebbelsa – śląskie wątki w twórczości mistrza muzyki współczesnej (kilka ciekawostek biograficznych i muzycznych)
Paul Hindemith uważany jest za jednego z najważniejszych kompozytorów połowy XX wieku. Jego kompozycje do dziś są grane przez orkiestry filharmoniczne, zespoły kameralne czy opery. Światowej sławy artysta miał śląskie korzenie! Jego ojciec pochodził z Nowogrodźca, gdzie młody Paul spędził kilka lat swojego dzieciństwa pod opieką dziadka. W twórczości Hindemitha natrafić można na śląskie konteksty. Śląsk jest wspomniany jako miejsce akcji w operze kompozytora. Znane są również jego pieśni do słów śląskich poetów.
Od "Stacji Kultura" do Sępiej Góry - wędrówka w Górach Izerskich (GALERIA)
16 listopada 2021
Księżycowy kwiat – pokusa nocnych motyli i… czarownic! (o ciekawej roślinie, którą można napotkać na sudeckich szlakach)
Czy spotkaliście już tę ciekawą ozdobę lasów i ogrodów? Miesiącznica to rodzaj roślin należący do rodziny kapustowatych, czyli bliskich krewnych rzepaku i kalafiora! W Polsce rosną dwa gatunki: miesiącznica roczna (Lunaria annua) i miesiącznica trwała (L. rediviva). Nazwa rośliny nie jest związana z kalendarzem, ale z naszym naturalnym satelitą – Księżycem! Jej kwiaty nocą kuszą owady swoim zapachem, a owoce w formie srebrnej łuszczynki mogą przypominać najjaśniejsze ciało niebieskie nocnego nieba. Z miesiącznicą związane są opowieści o… czarach i wiedźmach! Stare podręczniki botaniczne podają, że ciekawa roślina występuje w Sudetach. Można się o tym przekonać, przemierzając górskie szlaki.
15 listopada 2021
Ostatki jesieni w Książańskim Parku Krajobrazowym (GALERIA)
14 listopada 2021
13 listopada 2021
Spacer w chmurach w Świeradowie-Zdroju (wieża Sky Walk w Górach Izerskich) (GALERIA)
Co zobaczyłem? Potężna konstrukcja dobitnie zaznacza się w krajobrazie. Podziwiać można kunszt i wyobraźnię inżynierów. Zachwycają widoki z wieży. Uwagi obrońców "dzikości" i "historycznego" krajobrazu okolicy zdają się nie odstraszać tłumów odwiedzających.
11 listopada 2021
9 listopada 2021
Śląski Piast i tajemniczy niemiecki poemat o krucjacie (czy Bolko I - pan na Książu, założyciel Kamiennej Góry - ufundował poemat na temat męża świętej Elżbiety?)
Książę Bolko I znany jest jako budowniczy zamków w Sudetach, które miały bronić granicy jego księstwa przed Czechami. Jego grobowiec do dziś znajduje się w pięknym klasztorze w Krzeszowie. Kamienna Góra dumna jest z posiadania praw miejskich nadanych przez tego Piasta. Z władcą księstwa świdnicko-jaworskiego związana jest też filologiczna zagadka sprzed ponad 7 wieków! Czy książę ufundował poemat opiewający syna jego pradziada?
Stożek Wielki - sprawdzian kondycji i góra zachwytów między Sokołowskiem a Unisławiem Śląskim (GALERIA)
8 listopada 2021
7 listopada 2021
Pogranicze jesienią i mostem połączone - Łużyce na styku Dolnego Śląska i Saksonii (GALERIA)
5 listopada 2021
Sachs i Puschmann – szewcy od śpiewu: Z Norymbergi do Wrocławia przez Goerlitz (dzieje związku poetów-rzemieślników: mistrza i jego ucznia)
Hans Sachs jest postacią kultową dla niemieckiej literatury. Był rzemieślnikiem, który łączył pracę zawodową z pasją do liryki. Jego wiersze i dramaty stały się kamieniami milowymi w dziejach niemieckiej sztuki pisarskiej. Tym bardziej warto wspomnieć, że uczeń i stylistyczny spadkobierca tego niezwykłego artysty był związany z Goerlitz na Łużycach i Wrocławiem na Dolnym Śląsku!
Wodospad Szklarki - romantyczny skarb Karkonoszy (GALERIA)
Esencja romantyzmu: pieśni Mendelssohna do słów poetów związanych z Dolnym Śląskiem (Eichendorff i Hoffmann Von Fallersleben)
Wybitny kompozytor, reprezentant romantyzmu w czystej postaci, i wpływowi, cenieni poeci. Oto wspólne dzieła Mendelssohna, Eichendorffa i Hoffmanna Von Fallerslebena. Wybór pięknych pieśni, które są wciąż śpiewane przez artystów, nagrywane i podziwiane przez melomanów. Ich autorzy w różny sposób związani byli z Dolnym Śląskiem. Kompozytor odwiedził sudeckie uzdrowisko, gdzie mieszkał jego krewny. Z kolei pisarze mieszkali we Wrocławiu.
4 listopada 2021
Dzikowiec Wielki - góra pięknych widoków! (GALERIA)
3 listopada 2021
2 listopada 2021
Góra Parkowa w Bielawie, czyli jesienny spektakl w Górach Sowich - widoki z wieży i skałek (GALERIA)
Jesienny spacer po Świdnicy, czyli piękne zakątki Parku Centralnego i Ogrodu Różanego! (GALERIA)
Złota Lesista Wielka i majestatyczny widok na Góry Suche (GALERIA)