Translate

29 listopada 2021

Andrzejkowa magia i tradycje w dawnych tekstach kultury związanych z Śląskiem i Łużycami (wybór ciekawostek: lanie ołowiu, ognisty człowiek, miłosna modlitwa i inne! + męczeństwo św. Andrzeja pędzla Willmanna)

Co łączy starodawne miłosne wróżby, Fachwerk, kolej i śląskiego Rembrandta? Święty Andrzej! Ostatnie dni listopada związane są z tradycjami, które narosły wokół obchodów wspomnienia męczeńskiej śmierci pierwszego ucznia Chrystusa, czyli apostoła Andrzeja. Przygotowałem wybór ciekawostek, które dotyczą wieczora wróżb, ale i innych form kultury nawiązujących do świętego Andrzeja. Oczywiście wybór kontekstów kładzie nacisk na dzieła i twórców związanych z Śląskiem, Łużycami czy Sudetami. 


26 listopada 2021

Jesień zachwytów na Dolnym Śląsku i w Sudetach 2021 (GALERIA na podsumowanie złotego sezonu)

Jesień jest tym szczególnym sezonem, kiedy przyroda, na pożegnanie kolejnego cyklu wegetacyjnego, organizuje barwny spektakl. Kolorowe liście drzew i krzewów sprawiają, że październikowe i listopadowe lasy oraz parki i ogrody wyglądają niczym karnawałowe pochody. Jest to jeden z tych cudów natury, który choć wraca wciąż na nowo, za każdym razem cieszy i fascynuje. Na Dolnym Śląsku i w Sudetach wędrowcy,  mieszkańcy i turyści mogli delektować się wyjątkowo piękną jesienią w 2021 roku. Ja również intensywnie korzystałem z jej uroków. 


Poszukując barwnych krajobrazów, przeszedłem łącznie ponad 130 kilometrów. Swoje rajdy i spacery uwieczniłem na wielu zdjęciach, które opublikowałem na blogu. W tym poście zapraszam moich Czytelników do podsumowania. Wszystko, co najlepsze, w jednym miejscu! Oczywiście jest to subiektywna wizja wspaniałości jesiennego pejzażu - mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu. 

25 listopada 2021

Bazylika św. Franciszka z Asyżu i klasztor w Krakowie (GALERIA)


Sakralna perła Krakowa z dziełami sztuki wybitnego przedstawiciela Młodej Polski. 

Niezwykły cmentarz przy ciekawym kościele - Ruprechtice u stóp Gór Kamiennych (GALERIA)


U stóp popularnego szczytu z wieżą widokową znajduje się senna wieś, której góra zawdzięcza swoją nazwę. Przy kościele, który zalicza się do zespołu sakralnych zabytków aspirujących do wpisu na listę dziedzictwa UNESCO, znajduje się nekropolia. Znaleźć tam można wiele historycznych nagrobków o interesujących formach! 

Deptak w Szczawnie-Zdroju z nowym klimatycznym oświetleniem (GALERIA)


Uzdrowisko w Górach Wałbrzyskich stale pięknieje! Nocą podwałbrzyski kurort słynący z leczniczych wód lśni niczym miasta malowane przez impresjonistów. 

23 listopada 2021

Penderecki – wielki kompozytor i dolnośląskie wątki biograficzne i twórcze (Wrocław, Bolków, Hauptmann, Eichendorff)

Geniusz Krzysztofa Pendereckiego był powszechnie doceniany za jego życia. Kompozytor był laureatem licznych nagród (w tym czterech statuetek Grammy), odznaczeń i tytułów naukowych. Jego muzyka – grana w filharmoniach i operach na całym świecie – przyjęła się również jako ścieżka dźwiękowa w kinie i telewizji w wybitnych i kultowych filmach oraz serialach. Warto pamiętać, że przodek wybitnego polskiego twórcy pochodził z Wrocławia. Z kolei jedna z czterech oper kompozytora związana jest z dolnośląskim miastem. Penderecki sięgał również po twórczość śląskich pisarzy związanych z Wrocławiem i Sudetami. 



Osoba i twórczość tego wybitnego artysty jest polską marką w świecie kultury od połowy XX wieku. 

Gál i Morgenstern – połączył ich Wrocław i pieśń o mglistym listopadzie (GALERIA, muzyka, poezja i ciekawostki)

Chmurny/brzydki/ciemny jak noc listopadowa” – to związek frazeologiczny odwołujący się do charakteru długich, zimnych i ciemnych nocy późną jesienią. Nie tylko noce, ale i dni listopadowe mają raczej „złą sławę”. Często mgliste, deszczowe lub śnieżne, krótkie dni mają depresyjny, melancholijny wpływ na nas. Właśnie o tym jest pieśń, która związana jest z bardzo ciekawymi artystami. Christian Morgenstern – poeta, autor słów – był uczniem i studentem wrocławskich szkół, synem znanego malarza, który osiadł na Śląsku. Z kolei kompozytor, autor muzyki - Hans Gál – wybrał Wrocław na przedwojenny ośrodek promowania jego twórczości. 



O dziełach tych twórców, a szczególnie o ich wspólnej miniaturze muzyczno-poetyckiej: nastrojowej pieśni o mglistym dniu listopadowym. 

22 listopada 2021

18 listopada 2021

Młody romantyk i jego artystyczne początki na Śląsku – Weber we Wrocławiu i Pokoju (muzyczne ciekawostki)

Carl Maria von Weber jest jednym z najważniejszych twórców wczesnego romantyzmu. Ten niezwykły muzyk jako 18-letni początkujący kapelmistrz związał się z operą we Wrocławiu! Na Śląsku był aktywny przez kilka lat. W tym czasie dyrygował, występował jako solista, ale też komponował. Jednym z jego przedsięwzięć była opera na temat karkonoskiego Ducha Gór – Liczyrzepy!



Polscy Romantycy i Dolny Śląsk: odwiedziny, skandale, romanse, mistyfikacje, koncerty i publikacje (wybór kontekstów: Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Fredro, Chopin, Wieniawski i inni)

Wybitni polscy artyści XIX wieku pozostawili nam nie tylko swoje cenne dzieła, które powstały w trudnych czasach zaborów, ale i wiele ciekawych śladów w historii Dolnego Śląska. Ale co romantyzm polski ma do regionu, który w XIX wieku był pruski/niemiecki? Całkiem sporo łączy Polaków -  w tym tych największych, znanych - z Dolnym Śląskiem. Twórcy polskiej kultury bywali we Wrocławiu i uzdrowiskach. Nie tylko leczyli się, ale i koncertowali oraz wydawali swoje dzieła. Z czołowymi postaciami polskiego romantyzmu związanych jest sporo interesujących dolnośląskich anegdot, pamiątek i form uhonorowania ich dokonań. 


17 listopada 2021

Hindemith – wychowany na Dolnym Śląsku, potępiony przez Goebbelsa – śląskie wątki w twórczości mistrza muzyki współczesnej (kilka ciekawostek biograficznych i muzycznych)

Paul Hindemith uważany jest za jednego z najważniejszych kompozytorów połowy XX wieku. Jego kompozycje do dziś są grane przez orkiestry filharmoniczne, zespoły kameralne czy opery. Światowej sławy artysta miał śląskie korzenie! Jego ojciec pochodził z Nowogrodźca, gdzie młody Paul spędził kilka lat swojego dzieciństwa pod opieką dziadka. W twórczości Hindemitha natrafić można na śląskie konteksty. Śląsk jest wspomniany jako miejsce akcji w operze kompozytora. Znane są również jego pieśni do słów śląskich poetów. 


Od "Stacji Kultura" do Sępiej Góry - wędrówka w Górach Izerskich (GALERIA)


Po wieży Sky Walk wybrałem się na prawdziwą górską trasę - leśna ścieżka, skały i piękne widoki! Do tego krajobraz okraszony spektaklem inwersji. Piechotą z Świeradowa do Mirska. Zapraszam. 

16 listopada 2021

Księżycowy kwiat – pokusa nocnych motyli i… czarownic! (o ciekawej roślinie, którą można napotkać na sudeckich szlakach)

Czy spotkaliście już tę ciekawą ozdobę lasów i ogrodów? Miesiącznica to rodzaj roślin należący do rodziny kapustowatych, czyli bliskich krewnych rzepaku i kalafiora! W Polsce rosną dwa gatunki: miesiącznica roczna (Lunaria annua) i miesiącznica trwała (L. rediviva). Nazwa rośliny nie jest związana z kalendarzem, ale z naszym naturalnym satelitą – Księżycem! Jej kwiaty nocą kuszą owady swoim zapachem, a owoce w formie srebrnej łuszczynki mogą przypominać najjaśniejsze ciało niebieskie nocnego nieba. Z miesiącznicą związane są opowieści o… czarach i wiedźmach! Stare podręczniki botaniczne podają, że ciekawa roślina występuje w Sudetach. Można się o tym przekonać, przemierzając górskie szlaki. 


13 listopada 2021

Spacer w chmurach w Świeradowie-Zdroju (wieża Sky Walk w Górach Izerskich) (GALERIA)


Budowla wzbudzała kontrowersje już na etapie pomysłu. Podzieliła wielbicieli uzdrowiska i Sudetów. Kto ma rację? Nie oceniam. To kwestia subiektywna. Byłem spróbować.

Co zobaczyłem? Potężna konstrukcja dobitnie zaznacza się w krajobrazie. Podziwiać można kunszt i wyobraźnię inżynierów. Zachwycają widoki z wieży. Uwagi obrońców "dzikości" i "historycznego" krajobrazu okolicy zdają się nie odstraszać tłumów odwiedzających. 

9 listopada 2021

Śląski Piast i tajemniczy niemiecki poemat o krucjacie (czy Bolko I - pan na Książu, założyciel Kamiennej Góry - ufundował poemat na temat męża świętej Elżbiety?)

Książę Bolko I znany jest jako budowniczy zamków w Sudetach, które miały bronić granicy jego księstwa przed Czechami. Jego grobowiec do dziś znajduje się w pięknym klasztorze w Krzeszowie. Kamienna Góra dumna jest z posiadania praw miejskich nadanych przez tego Piasta. Z władcą księstwa świdnicko-jaworskiego związana jest też filologiczna zagadka sprzed ponad 7 wieków! Czy książę ufundował poemat opiewający syna jego pradziada? 



Stożek Wielki - sprawdzian kondycji i góra zachwytów między Sokołowskiem a Unisławiem Śląskim (GALERIA)


Podejście z Unisławia Śląskiego daje w kość - zejście w kierunku Sokołowska również jest wyzwaniem - ale dla takich widoków warto!

7 listopada 2021

Dzikowiec Mały - depcząc jesieni po piętach w Górach Kamiennych (GALERIA)


Mniej zadeptana część Sudetów, a widoki wyśmienite!

Zamek Szczerba - wiekowe mury w Górach Bystrzyckich (GALERIA)


Górskie wędrówki z historią i architekturą na szlaku. 

Pogranicze jesienią i mostem połączone - Łużyce na styku Dolnego Śląska i Saksonii (GALERIA)


Spacer nad Nysą Łużycka na pograniczu polsko - niemieckim. Europamiasto Zgorzelec/Goerlitz i wspaniały most kolejowy ponad rzeką, spinający dwa kraje i dwa miasta, będące wcześniej jedną miejscowością. 

5 listopada 2021

Sachs i Puschmann – szewcy od śpiewu: Z Norymbergi do Wrocławia przez Goerlitz (dzieje związku poetów-rzemieślników: mistrza i jego ucznia)

Hans Sachs jest postacią kultową dla niemieckiej literatury. Był rzemieślnikiem, który łączył pracę zawodową z pasją do liryki. Jego wiersze i dramaty stały się kamieniami milowymi w dziejach niemieckiej sztuki pisarskiej. Tym bardziej warto wspomnieć, że uczeń i stylistyczny spadkobierca tego niezwykłego artysty był związany z Goerlitz na Łużycach i Wrocławiem na Dolnym Śląsku! 

Wodospad Szklarki - romantyczny skarb Karkonoszy (GALERIA)


To wspaniałe miejsce - skarb natury i atrakcja turystyczna - leży zaledwie 400 metrów od parkingu przy drodze Szklarska Poręba - Piechowice. Nieopodal znajduje się Grób Karkonosza (1 km) i punt widokowy Złoty Widok (1,1 km)! 

Sokółka - klimatyczna jesień w Górach Kamiennych (GALERIA)


Cudowne krajobrazy na mało uczęszczanym szlaku.

Esencja romantyzmu: pieśni Mendelssohna do słów poetów związanych z Dolnym Śląskiem (Eichendorff i Hoffmann Von Fallersleben)

Wybitny kompozytor, reprezentant romantyzmu w czystej postaci, i wpływowi, cenieni poeci. Oto wspólne dzieła Mendelssohna, Eichendorffa i Hoffmanna Von Fallerslebena. Wybór pięknych pieśni, które są wciąż śpiewane przez artystów, nagrywane i podziwiane przez melomanów. Ich autorzy w różny sposób związani byli z Dolnym Śląskiem. Kompozytor odwiedził sudeckie uzdrowisko, gdzie mieszkał jego krewny. Z kolei pisarze mieszkali we Wrocławiu. 

4 listopada 2021

Góra Świętej Anny w złocie jesieni - o zachodzie w Nowej Rudzie (GALERIA)


Wymarzone krajobrazy schyłku złotej jesieni z sudeckim zachodem słońca!

Dzikowiec Wielki - góra pięknych widoków! (GALERIA)


W Boguszowie-Gorcach można się zawahać: Góry Kamienne czy Góry Wałbrzyskie? Miasto z najwyżej położonym w Polsce rynkiem kusi ciekawymi górami. Dzikowiec i jego zagospodarowanie są tego dowodem!

Z widokiem na Świdnicę - platforma na Pogórzu Wałbrzyskim (GALERIA)


Miejsce na klimatyczny postój w drodze lub biwak. Gratis super widoki. 

2 listopada 2021

Góra Parkowa w Bielawie, czyli jesienny spektakl w Górach Sowich - widoki z wieży i skałek (GALERIA)


Fantastyczne miejsce w górach, blisko centrum miasta. Łatwa do zdobycia wieża widokowa z świetną panoramą!

Jesienny spacer po Świdnicy, czyli piękne zakątki Parku Centralnego i Ogrodu Różanego! (GALERIA)


Stare śląskie miasto to nie tylko unikatowe zabytki, ale i urokliwe miejsca spacerowe! Nie zapomnijcie o tym walorze Świdnicy!

Złota Lesista Wielka i majestatyczny widok na Góry Suche (GALERIA)

 


Niezwykła góra: ciekawy pomnik przyrody - szczeliny - oraz wspaniałe panoramy z punktów widokowych! Do tego szlaki pełne jesiennych klimatów.