Czas podsumować kolejny udany miesiąc. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie. Tak było!
Lipiec na blogu to nieco ponad 60 nowych postów, Zapraszam do przeglądania krótkiego podsumowania kolejnego miesiąca z Welthellsicht.
Ciekawostki historyczne, przyrodnicze i kulturalne nie tylko dolnośląskie i sudeckie (gdzie mnie poniesie...). Miłośników historii zapraszam do kalendarium pełnego ciekawostek! >> KALENDARIUM MIESIĘCZNE (daty dzienne) + KALENDARIUM ROCZNIC 2024 (oś chronologiczna - KILKASET rocznic!)
Translate
31 lipca 2019
Letni zachód słońca nad Jeziorem Bystrzyckim
Jezioro Bystrzyckie (tzw. Jezioro Lubachowskie) – jezioro zaporowe malowniczo położone w dolinie przełomu Bystrzycy w województwie dolnośląskim (powiat wałbrzyski, gmina Walim)
- zapora i jezioro
Kościół Wszystkich Świętych (+ NMP) w Ptaszkowej
Ptaszkowa – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Grybów.
"dawny kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, wybudowany w 1555, znajdujący się w Ptaszkowej. Do 2016 parafialny, obecnie pełni funkcję kościoła pomocniczego. Świątynia leży na szlaku architektury drewnianej w Województwie Małopolskim. Na zewnętrznej ścianie kościoła, w niszy prezbiterium znajdowała się przez wiele lat późnogotycka płaskorzeźba przedstawiająca modlitwę Jezusa w Ogrójcu (tzw. „Ogrojec”), datowana na koniec XV wieku autorstwa Wita Stwosza." (Wikipedia)
+ kościół parafialny Najświętszej Maryi Panny w Ptaszkowej
Radków: z widokiem na Góry Stołowe
nowy punkt widokowy ponad Radkowem z wspaniałym punktem widokowym na polskie (Radkowskie Ściany, Szczeliniec) i czeskie (Koruna) Góry Stołowe.
Broumov: park i punkt widokowy (baszta)
Broumov (niem. Braunau)
"miasto w Czechach, w kraju hradeckim. Leży w centrum Kotliny Broumovskiej, w Sudetach Środkowych, nad rzeką Ścinawką (cz. Stěnava) w cyplu broumowskim" (Wikipedia)
na zdjęciach:
Vyhlídka Hladomorna
Kostel sv. Václava
Park Alejka
Mistrz Arczyński! - nestor polskiej fotografii (Wrocław i Kamienna Góra)
Wybitny Dolnoślązak, Stefan Arczyński. Urodzony pod koniec lipca 1916 roku artysta zasłynął swoimi czarno-białymi fotografiami, na których m.in. dokumentował powojenny Dolny Śląsk, ale też życie kulturalne Wrocławia (zwłaszcza teatr, gdyż jego żona była baletnicą opery, a przyjaźnił się z słynnym aktorem i reżyserem Henrykiem Tomaszewskim. We wrocławskim Muzeum Teatru nie bez powodu znajduje się stała wystawa poświęcona Arczyńskiemu i jego pracy).
Artysta zmarł w 2022 roku.
29 lipca 2019
Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu (GALERIA + mapa + ciekawostki)
Muzeum Bitwy Legnickiej - ciekawe miejsce na mapie Dolnego Śląska. Coś dla pasjonatów historii średniowiecza, militariów, ale i dzieł sztuki.
Twierdza Kłodzko, cz. II
Twierdza Kłodzko (niem. Festung Glatz) – dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.
"W latach 1557–1560 architekt Ernest Lorenz Kirschke rozbudował twierdzę o zamek średni i niższy. One to, wraz z zamkiem wyższym i fortyfikacjami miasta, stanowiły zespolony w jedno system obronny. W 1742 roku twierdza poddana została Prusakom, którzy zajęli tereny hrabstwa kłodzkiego w konsekwencji pierwszej wojny śląskiej. Plany Fryderyka II obejmowały umocnienie nowo zdobytych terenów poprzez budowę twierdz i warowni. W ten sposób powstała cała linia umocnień: Szczecin, Głogów, Wrocław, Świdnica, Srebrna Góra, Kłodzko, Nysa" (wikipedia)
oficjalna strona:
- zdjęcia z twierdzy oraz widoki na Kłodzko z bastionu
cz. I galerii: TUTAJ
24 lipca 2019
Festiwal Wagnerowski z blogiem Welthellsicht (Dolnośląskie i sudeckie konteksty – podsumowanie + osobiste refleksje)
To jedno z najważniejszy wydarzeń muzycznych nie tylko w Niemczech, ale i w Europie oraz na świecie. Ma wręcz legendarną renomę, jak i kontrowersyjną przeszłość. Na moim blogu przypominam o związkach kompozytora (Wagnera) i corocznego święta jego muzyki z mieszkańcami Dolnego Śląska, Sudetów i regionu. Małe podsumowanie na czas festiwalu, który odbywa się od ponad 140 lat.
Bayreuther Festspiele to wyjątkowa impreza dla miłośników opery i Wagnera. Jeden z najstarszych letnich festiwali. W 2019 roku od 25 lipca do 28 sierpnia widzowie zobaczą 32 spektakle 5 inscenizacji dzieł Ryszarda Wagnera z tzw. Kanonu. Ciekawostki na temat kilku z tych dramatów oraz na temat samego festiwalu znajdują się na blogu.
Bayreuther Festspiele to wyjątkowa impreza dla miłośników opery i Wagnera. Jeden z najstarszych letnich festiwali. W 2019 roku od 25 lipca do 28 sierpnia widzowie zobaczą 32 spektakle 5 inscenizacji dzieł Ryszarda Wagnera z tzw. Kanonu. Ciekawostki na temat kilku z tych dramatów oraz na temat samego festiwalu znajdują się na blogu.
Spacer po Jeleniej Górze
"miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Prawdopodobnie na terenie miasta istniał nieznany z nazwy słowiański gród, którego założenie polska tradycja przypisuje Bolesławowi III Krzywoustemu w latach 1108-1112" (Wikipedia)
na zdjęciach:
- rynek z kamienicami i ratuszem
- mała architektura: fontanna Neptuna oraz współczesne rzeźby
- Bazylika mniejsza pw. św. Erazma i Pankracego(detale)
- dworzec PKP
- obwarowania
23 lipca 2019
Broumov: klasztor
"Najbardziej okazałym zabytkiem miasta jest benedyktyński klasztor - uznany za czeski zabytek narodowy. Zespół klasztorny obejmuje: kościół pw. św. Wojciecha a w nim refektarz z kopią Całunu Turyńskiego z 1651 r. oraz ogromną bibliotekę a także Muzeum Ziemi Broumovskiej.
Klasztor, przebudowany na barokowy w latach 1726-1748 według projektu Kiliána Ignáca Dientzenhofera z kościołem klasztornym pw. św. Wojciecha i biblioteką klasztorną dawne gimnazjum klasztorne z 1711" (Wikipedia)
- klasztor z zewnątrz, dziedziniec
oficjalna strona:
Spacer po Niemczy
Niemcza (niem. Nimptsch) - miasto Na Dolnym Śląsku
"1017 r. – Niemcza zasłynęła w Europie zwycięską bitwą, kiedy to za panowania Bolesława Chrobrego odparto najazd zbrojny cesarza niemieckiego Henryka II wraz z oddziałami czeskimi i lutyckimi. Bardzo szczegółowo fakt ten opisał niemiecki kronikarz Thietmar." (Wikipedia)
Na zdjęciach:
- mury obronne, z XV w., fragmenty kamiennych fortyfikacji
- ratusz neoromański
- kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
- kamienice w rynku
- tablice pamiątkowe i pomniki
Sudety, Śląsk i Łużyce z... bogiem mórz! Neptun ("Jurek z widłami") z dala od swojego królestwa (ciekawostki i GALERIA)
Latem, najprawdopodobniej 23 lipca, antyczni Rzymianie obchodzili Neptunalia – święto na cześć władcy mórz – Neptuna. Ten zwyczaj zachował się w letnich zabawach inicjacyjnych podczas wczasów. Znany u nas "chrzest morski", w Niemczech celebrowany jako Neptunfest, to nawiązanie do starożytnego festiwalu. Ale nie o tym będzie. Pozostajemy na Dolnym Śląsku i w okolicach. Tu też – o dziwo – spotkamy Neptuna!
Niezwykłe posągi z miast oddalonych od mórz, a wdzięcznych Neptunowi.
22 lipca 2019
Dzikowiec latem (GALERIA)
Dzikowiec Wielki lub Dzikowiec (niem. Großer Wildberg, 836 m n.p.m.), Pasmo Lesistej – środkowa część Gór Kamiennych należących do Sudetów Środkowych.
21 lipca 2019
Tajemne, mistycznie, niezwykłe – szlak ciekawych lokalizacji o magicznych lub nadprzyrodzonych kontekstach (wybór 10 miejsc z Dolnego Śląska) + mapa, galeria i opisy
Na Dolnym Śląsku nie brakuje niezwykłych miejsc. Mają one związek z niesamowitymi historiami. To lokalizacje, które mają swoją duszę, siłę przyciągania. Związane są z kultem oraz z działalnością tajemnych organizacji czy też wyjątkowych osób. Przegląd kilku takich atrakcji: od Zgorzelca po Oleśnicę.
Długie, burzliwe i ciekawe dzieje Dolnego Śląska to również zagadkowe opowieści o alchemikach, mistykach, tajemnych organizacjach i nadprzyrodzonych zjawiskach. Mój wybór.
Długie, burzliwe i ciekawe dzieje Dolnego Śląska to również zagadkowe opowieści o alchemikach, mistykach, tajemnych organizacjach i nadprzyrodzonych zjawiskach. Mój wybór.
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Uchwycił:
Rob
silva rerum (tag):
Angelus Silesius,
Böhme,
ciekawostka,
Dolny Śląsk,
Görlitz,
Jaczków,
Karpniki,
Oleśnica,
przewodnik,
Radogost,
Ślęża,
Świny,
tajemnica,
Witosza,
Wrocław,
zamek Lipa,
Zamek Świny,
Zgorzelec
20 lipca 2019
Kostel svatého Jiří a svatého Martina (Martínkovice) + cmentarz
Martínkovice (niem. Märzdorf) - "podgórska wioska, położona na południe od Broumova u podnóża południowo-wschodniego zbocza Broumowskich Ścian" (Wikipedia)
Kościół jest wymieniony jako kościół parafialny w 1384 r. W 1650 r. do gotyckiego kościoła dodano wieżę. Jako jedyny z grupy barokowych kościołów w okolicy Broumova nie został zaprojektowany przez Dientzenhoferów.
+ cmentarz
Pałac w Sarnach, cz. I: Kaplica pw. św. Jana Nepomucena
Dwór/pałac/zamek w Sarnach w przysiółku wsi Ścinawka Górna w Polsce w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków
"Pałac w Sarnach – powstał w 1661 r. w Sarnach z przebudowy renesansowego dworu, dokonanej przez von Götzenów" (wikipedia)
"Kaplica pw. św. Jana Nepomucena wzniesiona została w latach 1722–1730 w kształcie elipsy. Jej najlepsze czasy przypominają piękne freski iluzoryczne na jej ścianach i sklepieniach z 1738 r. Jan Nepomucen jest główną postacią fresków. Na jednych unoszą go aniołowie, na innych trzyma palmę męczeństwa, na kolejnych ośmiu są sceny z jego życia. Poza św. Janem znajduje się tam również herb Götzenów, św. Apolonia i św. Barbara – patronki rodu, a także m.in. Antoni Padewski, Franciszek Ksawery, Franciszek z Asyżu, Jan Boży, Jan Sarkander, Jan Jałmużnik, Jan Chrzciciel. Polichromie, które wyszły spod pędzla Jana Franciszka Hoffmanna z Kłodzka" (wikipedia)
w kolejnych częściach: podziemna i wystawy oraz komnaty
19 lipca 2019
W stylu smoka – Cieplice vs. Oslo i nie tylko (Skandynawskie klimaty w Sudetach: Pawilon Norweski + Wang i mity)
Nie sposób nie zatrzymać się obok niezwykłego budynku w Cieplicach Śląskich - Zdroju, dzielnicy Jeleniej Góry Obiekt wzorowany był na dziele norweskiego mistrza, który tworzył w tzw. stylu smoka. Co łączy tę budowlę z... kościołem Wang, średniowiecznym norweskim zabytkiem przywiezionym w XIX wieku w Karkonosze? O ciekawych związkach dalekiej, skandynawskiej północy z najwyższymi górami Dolnego Śląska na wybranych przykładach.
W poszukiwaniu architektonicznych i kulturalnych ciekawostek zaglądałem na południe. Do Włoch i innych krajów. Teraz czas na północne klimaty!
W poszukiwaniu architektonicznych i kulturalnych ciekawostek zaglądałem na południe. Do Włoch i innych krajów. Teraz czas na północne klimaty!
18 lipca 2019
Twierdza Kłodzko, cz. I
Twierdza Kłodzko (niem. Festung Glatz) – dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.
"W latach 1557–1560 architekt Ernest Lorenz Kirschke rozbudował twierdzę o zamek średni i niższy. One to, wraz z zamkiem wyższym i fortyfikacjami miasta, stanowiły zespolony w jedno system obronny. W 1742 roku twierdza poddana została Prusakom, którzy zajęli tereny hrabstwa kłodzkiego w konsekwencji pierwszej wojny śląskiej. Plany Fryderyka II obejmowały umocnienie nowo zdobytych terenów poprzez budowę twierdz i warowni. W ten sposób powstała cała linia umocnień: Szczecin, Głogów, Wrocław, Świdnica, Srebrna Góra, Kłodzko, Nysa" (wikipedia)
oficjalna strona:
- zdjęcia z twierdzy oraz widoki na Kłodzko z bastionu
Jedlina-Zdrój nocą
Jedlina-Zdrój (niem. Bad Charlottenbrunn) – miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, historycznie na Dolnym Śląsku.
"Miasto położone pomiędzy pasmem Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich. Najstarsze wzmianki o mieście pochodzą z XIII wieku, a nazwa wywodzi się od rosnących tu wówczas wspaniałych lasów jodłowych" (Wikipedia)
centrum uzdrowiska, deptak, plac zdrojowy, park
17 lipca 2019
Bayreuth i Kanon Bayreuth a Dolny Śląsk – dzieła i festiwal Wagnera, ich związek z Dolnym Śląskiem oraz z działalnością Dolnoślązaków (Wrocław, Legnica, Kłodzko, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Lwówek Śląski, Sudety...)
Gdzie debiutowały niektóre wielkie wagnerowskie gwiazdy czasów kompozytora? Gdzie zostały wydane książki, z których czerpał informacje na temat mitów i swoich bohaterów? Jakie miasto zobaczyło jedną z wagnerowskich oper kilka lat przed autorem dzieła? Gdzie Wagner poznał jedną z najważniejszych wielbicielek i patronek? Które miasto uchodziło za jedną z pierwszych i najważniejszych wagnerowskich stolic? Odpowiedź to... Wrocław! Do tego istnieje mnogość innych kontekstów: wrocławskich, śląskich i sudeckich.
Bayreuth, gdzie od ponad 140 lat odbywają się Festiwale Wagnerowskie, stolicę Górnej Frankonii w Bawarii, od Wrocławia dzieli około 500 km. Pomiędzy miastami jest Drezno, które również będzie ważne w tej opowieści. Dziś to właśnie Bayreuth jest niekwestionowaną stolicą wagnerowskiego świata. Ale zanim się tak stało szczególnym miejscem na mapie promowania „muzyki przyszłości” był Wrocław! O niezwykłych związkach dzieł i osoby Wagnera z Dolnym Śląskiem i Sudetami oraz Dolnoślązakami.
Bayreuth, gdzie od ponad 140 lat odbywają się Festiwale Wagnerowskie, stolicę Górnej Frankonii w Bawarii, od Wrocławia dzieli około 500 km. Pomiędzy miastami jest Drezno, które również będzie ważne w tej opowieści. Dziś to właśnie Bayreuth jest niekwestionowaną stolicą wagnerowskiego świata. Ale zanim się tak stało szczególnym miejscem na mapie promowania „muzyki przyszłości” był Wrocław! O niezwykłych związkach dzieł i osoby Wagnera z Dolnym Śląskiem i Sudetami oraz Dolnoślązakami.
Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu, cz. 2
Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu
"Początkowo kościół należał do joannitów – zakonu rycerskiego, zaś parafia przy tym kościele została erygowana w XVI w. Od 2002 r. świątynia jest bazyliką mniejszą. Najcenniejszy zabytek miasta, jeden z największych kościołów na Dolnym Śląsku (długość nawy 76 metrów, wysokość do 26 metrów, szerokość korpusu 26 metrów). Przykład architektury gotyckiej w Polsce i na Śląsku. Kościół ten jest bogaty w cenne dzieła rzeźby architektonicznej oraz rzemiosła artystycznego głównie z XIV-XV w. 22 października 2012 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii" (Wikipedia)
bazylika z zewnątrz, wnętrza: ambona, epitafia, ołtarze, kamienne sakramentarium w kształcie wieży
cz. I galerii:
15 lipca 2019
Śląski Rembrandt i Rafael: Willmann (dzieła, pamiątki, miejsca) GALERIA
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Uchwycił:
Rob
silva rerum (tag):
Dolny Śląsk,
Kamienna Góra,
Krzeszów,
Lubiąż,
malarstwo,
muzeum,
Muzeum Narodowe,
Muzeum Narodowe we Wrocławiu,
Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna,
sztuka,
Willmann,
wystawa
Tarnów z wieży
"Tarnów: miasto na prawach powiatu, położone w województwie małopolskim, leżące przy ujściu Białej do Dunajca. Lokowane przez Spycimira herbu Leliwa, na podstawie dokumentu wystawionego przez kancelarię króla Władysława Łokietka z 7 marca 1330 roku." (wg: Wikipedia)
wieża ratusza: widoki na miasto
"Ratusz usytuowany pośrodku tarnowskiego Rynku był pierwotnie siedzibą rady miejskiej i sądu wójtowsko-ławniczego. Od 1931 r. jest siedzibą muzeum, będąc zarazem jednym z najbardziej charakterystycznych budynków miasta i jego symbolem." (wikipedia)
zdjęcia z wnętrza muzeum wkrótce na blogu
14 lipca 2019
Zamek w Nachodzie + Nachod
Zamek Náchod w miejscowości o tej samej nazwie w Czechach. Zbudowany w miejscu dawnego zamku granicznego. Od 2001 r. jest chroniony jako narodowy zabytek kultury Republiki Czeskiej . Własność państwa (administrowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa ) i otwarta dla zwiedzających.
+ zabytki centrum:
Nová radnice i mała architektura
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Dom Śląskiego Aptekarza (cz. 2)
"Muzeum Farmacji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – muzeum farmacji utworzone w listopadzie 2011, mieszczące się we Wrocławiu przy Kurzym Targu w XIII-wiecznej Kamienicy Pod Złotym Orłem we Wrocławiu znanej obecnie pod nazwą Dom Śląskiego Aptekarza. Budynek od XIII w. aż do 1951 r. był siedzibą apteki i mieszkaniem dla aptekarza" (wikipedia)
cz. I galerii: TUTAJ
Francuski rewolucjonista w śląskim forcie
Na obchody 230. rocznicy wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Nawet Śląsk miał związki z tym wydarzeniem. Tablica pamiątkowa: Bastion św.Jadwigi/ Fort Nysa (historycznie Dolny Śląsk).
Marie Joseph de La Fayette (6 września 1757 - 20 maja 1834) – polityk, arystokrata francuski, liberał i humanista.
Marie Joseph de La Fayette (6 września 1757 - 20 maja 1834) – polityk, arystokrata francuski, liberał i humanista.
inne posty z Nysy na blogu: TUTAJ
posty dotyczące rozmaitych rewolucji i buntów:
Powstanie Tkaczy Śląskich: Czerwona Emma oraz „Tkacze” Hauptmanna
Powstanie Tkaczy Śląskich: Sztuka włókna, włókno w sztuce, sztuka o włóknie (na Dzień Włókniarza – stukot kołowrotków i krosien w muzyce i teatrze + Dolnośląskie konteksty)
o francuskim kalendarzu rewolucyjnym wspominam w kilku tekstach: TUTAJ
o francuskim kalendarzu rewolucyjnym wspominam w kilku tekstach: TUTAJ
13 lipca 2019
Przybysz z nieba – o meteorycie z Broumova, jego badaczu z Jedliny i mitycznych wierzeniach (GALERIA i ciekawostki)
Lato 1847 roku, środek tygodnia, środek lipca. Obok Broumova w Sudetach dochodzi do nieprawdopodobnego zdarzenia. Godzinę przed wschodem słońca na niebie pojawia się pędząca chmura. Z hukiem w ziemię uderzają odłamki kosmicznej materii. Czarny metaliczny gorący kamień spowodował wiele zamieszania. Okazało się, że to meteoryt, przybysz pozaziemski. Odłamkami zajęli się naukowcy, w tym aptekarz z pobliskiej śląskiej Jedliny. Część meteorytu trafiła też do kolekcji Uniwersytetu Wrocławskiego, który nadał badaczowi z uzdrowiska honorowy doktorat.
O niezwykłym astralnym turyście w Sudetach oraz o badaniach nad pozaziemską materią i mitach na jej temat.
O niezwykłym astralnym turyście w Sudetach oraz o badaniach nad pozaziemską materią i mitach na jej temat.
12 lipca 2019
Kamienna Góra – miasto pełne zabytków, historii, pięknych krajobrazów i niezwykłych kontekstów!
Dziś słynie przede wszystkim z podziemnej trasy, muzeum i interesującego starego
miasta. To jednak nie koniec oferty sudeckiego, śląskiego miasta.
Dzieje sięgające średniowiecza zapewniły Kamiennej Górze bogatą
spuściznę (m.in. tkactwo), a lokalizacja malownicze pejzaże. Postaram się
przedstawić wybrane "wabiki" tej miejscowości.
Tutaj urodził się twórca Bramy
Brandenburskiej oraz ojciec budowniczego Opery w Dreźnie. W
Kamiennej Górze swoją przełomową książkę napisał barokowy
farmaceuta. Z odwiedzinami byli tu nie tylko królowie i cesarzowie,
ale i słynny poeta oraz przyszły prezydent USA. Kamienna Góra przez
siedem wieków zmieniała przynależność państwową, ale
zachowała swój klimat i tajemniczy urok.
11 lipca 2019
Zamek w Wiśniczu
"Wczesnobarokowy korpus zamku z elementami renesansowymi zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zwieńczono go czterema basztami w narożach. Od północno-wschodniej strony dobudowano kaplicę z kryptą grobową Lubomirskich, a od południowo-wschodniej wolno stojącą tzw. Kmitówkę. Na drugim piętrze, przy Sali Rycerskiej mieści się galeria widokowa. Budowla otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z bramą wjazdową z początków XVII wieku." (Wikipedia)
- zamek z zewnątrz
Młyn Hilberta w Dzierżoniowie – Muzeum Techniki, cz. 2
Młyn Hilberta w Dzierżoniowie – Muzeum Techniki
ciekawe muzeum w młynie z połowy XIX wieku
oficjalna strona:
cz. I galerii:
Czarodziej dźwięków kontra psychiatra – o tym jak Dolnoślązak zdiagnozował obłęd u geniusza (doktor z Lwówka ostrzega przed Wagnerem!)
Czy jeden z najbardziej wpływowych artystów w dziejach był faktycznie poważnie chory psychicznie, a obcowanie z jego twórczością jest szkodliwe dla zdrowia? Te śmiałe tezy za życia Wagnera, bo o nim mowa, głosił młody psychiatra pochodzący z Dolnego Śląska. Theodor Puschmann uznawany jest za zasłużonego naukowca, który położył podwaliny pod historię medycyny. Jako młody, początkujący praktyk, tuż po obronie doktoratu narobił sporego fermentu publikując obszerne studium na temat przypadku sławnego kompozytora i teoretyka Ryszarda Wagnera.
Dzieło 29-letniego doktora psychiatrii wydane w Berlinie w 1873 roku, czyli w 60. urodziny Wagnera, stało się zaczątkiem gorącej dyskusji, która trwa do dziś. Niezwykłym zbiegiem okoliczności jest fakt, że 10 lat wcześniej Wagner podczas swoje jedynej śląskiej podróży odwiedził niewielki Lwówek Śląski, z którego pochodził autor kontrowersyjnej broszury, a nawet tam koncertował!
Dzieło 29-letniego doktora psychiatrii wydane w Berlinie w 1873 roku, czyli w 60. urodziny Wagnera, stało się zaczątkiem gorącej dyskusji, która trwa do dziś. Niezwykłym zbiegiem okoliczności jest fakt, że 10 lat wcześniej Wagner podczas swoje jedynej śląskiej podróży odwiedził niewielki Lwówek Śląski, z którego pochodził autor kontrowersyjnej broszury, a nawet tam koncertował!
10 lipca 2019
1000 galerii na FB!
(foto: Facebook)
Już ponad 1000 galerii na Facebooku!
Niemal od samego początku blog jest związany z Facebookiem. Na moim fanpage magazynuję zdjęcia i promuję wpisy. Z dnia na dzień postów przybywa. I tych na blogu, i na fanpage. 9 lipca 2019 roku na społecznościowej stronie było już 1000 różnorakich galerii. To relacje z moich wizyt w ciekawych i pięknych miejscach na mapie Dolnego Śląska i nie tylko (są również z Czech, Niemiec czy Małopolski). Są to zdjęcia z gór, parków, rezerwatów, zamków, kościołów, muzeów, miast i wsi.
Zachęcam do polubienia fanpage Welthellsicht i dodania strony do obserwowanych (wyświetl najpierw). Mam nadzieję, że moje archiwalne i kolejne nowe wpisy oraz kolekcje zdjęć przypadną Wam do gusty i zachęcą do własnych wypraw i poszukiwań.
Dziękuję za wspólne wirtualne podróże! Do zobaczenia!
link do galerii TUTAJ
Przysmak z rajskiego ogrodu, słodycz bogów i owoc Świętej Panienki – o poziomce
Poziomka to jeden z letnich przysmaków, dar polan i gajów. Od wieków stanowiła wonną pokusę natury. Stała się nawet symbolem. Z krzyżówki dwóch poziomek powstała truskawka. Ta roślina, krewna róży, jest niezwykłym przykładem tego, jak niepozorna "latorośl" - jak ją określa jeden ze staropolskich autorów - może stanowić ważki element ludzkiej kultury i temat artystyczny.
Kilka słów o poziomkach (i truskawkach) oraz ich obecności w historii Śląska oraz sztuki (doktorat Ślązaka, śląskie zielniki, wielka sztuka i dolnośląskie lasy!).
9 lipca 2019
Muzeum Ziemi Kłodzkiej cz. 2.
"Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku – powstała w 1963 placówka muzealna i naukowa obejmująca swoim zainteresowaniem teren ziemi kłodzkiej i jej wielonarodową spuściznę kulturową, a w szczególności geologię, geografię, historię, historię kultury materialnej i sztuki regionu. Siedzibą muzeum jest dawny konwikt jezuicki w Kłodzku. " (Wikipedia)
- zbiory muzeum eksponowane na wystawach stałych i czasowych
cz. 1 galerii: TUTAJ
Opactwo Cystersów w Lubiążu cz. 4: Refektarz letni
"Opactwo Cystersów w Lubiążu – cysterski zespół klasztorny w Lubiążu, jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku." (Wikipedia)
Refektarz letni (Sommerrefektorium)
pozostałe części galerii: TUTAJ
Święci Wspomożyciele - nieco zapomniana grupa ciekawych świętych i zabytki z nimi związane (Dolny Śląsk i nie tylko)
Święci Wspomożyciele to grupa 14 chrześcijan - "superświętych". Niemal wszyscy byli antycznymi męczennikami – stąd ich biografie mogłoby posłużyć za krwawy i okrutny serial. Przez wieki 14 Wspomożycieli, razem i z osobna, doczekało się szczególnych form kultu. Zwłaszcza Niemczech, ale i w Czechach oraz na Śląsku powstawały kościoły, kaplice, sanktuaria poświęcone tym patronom. Śladem po niezwykłym zainteresowaniu tymi postaciami jest mnogość dzieł sztuki związanych z Wspomożycielami. To obrazy, rzeźby i inne artefakty. Pamięć o kulcie tych postaci zachowała się nawet w muzyce i to w dość niespodziewanym dziele.
Zapraszam na przegląd ciekawostek związanych ze sferą sacrum i historią sztuki. Oczywiście będzie dużo Dolnego Śląska i pogranicza, które stanowią oś moich poszukiwań i główny obszar turystycznego zainteresowania.
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w XUdostępnij w usłudze FacebookUdostępnij w serwisie Pinterest
Uchwycił:
Rob
silva rerum (tag):
architektura sakralna,
Broumov,
ciekawostka,
Dolny Śląsk,
Dzierżoniów,
Görlitz,
Jelenia Góra,
Kłodzko,
Krzeszów,
Lubawka,
muzyka,
Nowa Ruda,
Srebrna Góra,
święci wspomożyciele,
Wrocław
8 lipca 2019
Prowansja na Ziemi Kłodzkiej
Lawendowe pole (Dom pod Lawendowym Polem - agroturystyka Kotlinie Kłodzkiej, Wolibórz, w gminie Nowa Ruda)
piękne połacie pachnącej rośliny.
Lawenda (Lavandula L. ) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych.
I Festiwal Lawendy
Letnia Jelenia Góra z Wieży Bramy Zamkowej
Wieża jest jedynym zachowanym elementem dawnej bramy miejskiej od strony zamku. Została wzniesiona w 1584 roku w miejscu poprzedniej budowli. Obecnie wieża służy za ciekawy punkt widokowy.
5 lipca 2019
Zamek Leśna w Szczytnej
"Zamek został wkomponowany w skały na krawędzi skalnej nad Szczytną, na Szczytniku (589 m n.p.m.). Data powstania zamku to lata 1831–1837, kiedy właściciel Szczytnej, major i hrabia Leopold von Hochberg wybudował swoją rezydencję niedaleko miejsca, w którym pod koniec XVIII w. Prusacy wybudowali Fort na Szczytniku" (wikipedia)
Ratusz w Nowym Sączu
"Obecny budynek powstał w latach 1895-1897, pomysłodawcą budowy nowego ratusza był ówczesny burmistrz miasta Lucjan Lipiński. Budynek ratusza został zaprojektowany w stylu eklektycznym, wnętrza zostały zaprojektowane w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Projektantem ratusza był architekt miejski Jan Peroś. Budową kierował Karol Knaus z Krakowa." (Wikipedia)
Subskrybuj:
Posty (Atom)