Translate

19 lipca 2023

Duszniki-Zdrój - spacer po uzdrowiskowym mieście śladem papieru, Chopina, Mendelssohna i... wieloryba! (GALERIA)


Duszniki to jedna z pereł Ziemi Kłodzkiej. Sudecki kurort przyciąga od stuleci leczniczymi wodami. Tutaj gościli m.in. król Jan Kazimierz, Fryderyk Chopin, Felix Mendelssohn, Ludwig Zamenhof - twórca esperanto, romantyczny poeta Adalbert von Chamisso czy poeta eksperymentalny Christian Morgenstern. 

„Orszak książęcy” w Dreźnie (GALERIA)


Rekordowe dzieło sztuki, które można podziwiać bez wchodzenia do muzeów. 

Dreikönigskirche w Dreźnie - wojenne rany (GALERIA)


Wnętrze sakralnego obiektu przypomina lapidarium upamiętniające zniszczenie Drezna w czasie II wojny światowej. 

Kunsthof-Passage - Dresdner Neustadt - magiczny zakątek Drezna (GALERIA)


Ciekawe miejsce, w którym historyczna zabudowa łączy się ze współczesną sztuką i życiem mieszkańców. 

17 lipca 2023

Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu - intrygujący zakątek stolicy Dolnego Śląska (GALERIA + mapy)


Dzielnica Czterech Świątyń to miejsce pojednania i wzajemnego szacunku. To także spotkanie z zabytkami i architekturą. Zapraszam: oto moje zestawienie dotyczące świątyń z wyjątkowego miejsca na mapie Wrocławia. 

Pijalnia Wód w Kudowie-Zdroju (GALERIA)


Zielono, orzeźwiająco - Kudowa. 

Tausig – cudowny pianista z Warszawy i jego występy na Dolnym Śląsku – o uczniu Liszta, pupilu Wagnera, który występował we Wrocławiu i Lwówku Śląskim

Żył tylko 29 lat. Zapowiadał się na największego pianistę w dziejach. Jego styl i technika zachwycały nawet największych wirtuozów XIX wieku. Już w młodzieńczych kompozycjach objawiał bardzo nowatorskie podejście do muzyki. Wiersz poety z Dolnego Śląska przeobraził w muzykę, która zaskakuje niesamowitym klimatem i poziomem trudności! 


Chciał być współtwórcą festiwalu wagnerowskiego. Razem z hrabiną „Mimi” – przyjaciółką Wagnera, którą kompozytor poznał we Wrocławiu w 1863 roku – założył towarzystwo na rzecz festiwalu w Bayreuth. Nie dożył otwarcia  tego wydarzenia. 

16 lipca 2023

Wężowe ciekawostki z Dolnego Śląska (GALERIA)

Mają raczej złą sławę, choć w przyrodzie zajmują ważne miejsce i tępią szkodniki. Kojarzą się ze śmiercią, siłami nieczystymi, demonami i grzechem. Ich trujący jad napawa lękiem. Węże pojawiają się jednak również w medycznej symbolice. 


Wybrałem rozmaite wizerunki węży z Dolnego Śląska, a także miejsca, w których zobaczymy żywe węże oraz ich ciała, jak również rośliny kojarzone z wężami. Jesteście gotowi na spotkanie z pełzającymi gadami, które słyną z duszenia i kąsania ofiar?? 

Drewniane kościoły Ziemi Wałbrzyskiej (GALERIA)

Czy wiecie, że w Wałbrzychu i okolicznych wsiach powiatu wałbrzyskiego znajduje się kilka zabytkowych drewnianych kościołów?! 


Mniej znane oblicze "zamkowego" regionu. 

#Poetyzowane – czyli spotkanie z poezją, poetami i historią w Kamiennej Górze

W ramach czytelniczego projektu przygotowałem wykład z prezentacją multimedialną opartą na moich badaniach i odkryciach, a także scenariusz zajęć dla mieszkańców miasta! Dodatkowo przetłumaczyłem kilka wierszy i odszukałem pieśni znakomitych kompozytorów do słów liryków, którzy odwiedzili Kamienną Górę. Pierwsze spotkanie w ramach mojego autorskiego projektu #Poetyzowane odbyło się 13 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamiennej Górze. W wykładzie wzięli udział m.in. lokalni twórcy, nauczyciele, regionaliści, a także media. 

15 lipca 2023

Katedra w Mediolanie - cud architektury: setki rzeźb, witraże, potężna bryła, niesamowite wnętrze (GALERIA)


To jeden z największych kościołów świata. Robi wrażenie nie tylko rozmiarami, ale i niesamowitym bogactwem dekoracji. 

Budziszyn - Bautzen – Budyšin – spacer po perełce Łużyc (GALERIA)


Miasto leżące na trasie pomiędzy Zgorzelcem a Dreznem nazywane jest „saksońską Norymbergą” z uwagi na ciekawe zabytki i zabudowę. Nosi też przydomek „Miasta 17 wież” – co widać w krajobrazie! Budziszyn jest kojarzony nie tylko z uwagi na architekturę, ale i historię (związki z Polską w średniowieczu) oraz kulinaria – wyrabia się tutaj znaną musztardę: Bautz’ner Senf. To ośrodek kultury Łużyczan. 

14 lipca 2023

Romantyzm i tajemnica: jak malarz w XIX wieku dokonał niemożliwego (zabytek z Pomorza w Karkonoszach!)

Romantyczna ruina klasztoru Eldena to jeden z ciekawych zabytków leżących nad Bałtykiem w Niemczech. Miejsce to bardzo lubił romantyczny malarz – Caspar David Friedrich – artysta znany choćby z „Wędrowca nad morzem mgieł”. Związany z Dreznem pejzażysta zawędrował również w Sudety. Szkice Karkonoszy z 1809 roku kreatywnie wykorzystał pod koniec życia. Stworzył zadziwiający obraz, na którym zobaczyć można zagadkowe połączenie klasztoru w Greifswaldzie i Śnieżnych Kotłów – miejsc, które dzieli bez mała 400 km w linii prostej. 

11 lipca 2023

#POETYZOWANE – liryczna czasoprzestrzeń Kamiennej Góry


Jest mi bardzo miło poinformować, że zostałem laureatem konkursu „InicjatyWY w bibliotece” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa! 

Jako lider lokalny poprowadzę zadanie „#POETYZOWANE – liryczna czasoprzestrzeń Kamiennej Góry”. Blog Welthellsicht jest patronem wydarzenia!

 

4 lipca 2023

Lato w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej (GALERIA + szlak, skomunikowanie)

Sudety mniej znane – a jakie piękne! 


Około 17 km na szlaku. Boguszów-Gorce – Dzikowiec Mały – Dzikowiec Wielki (wieża widokowa)– Sokółka – Stachoń – Lesista Wielka - Stróżysko – Kowalowa. Moja galeria z wędrówki, opisy miejsc, plus mapa oraz informacje o skomunikowaniu z komunikacją zbiorową.