Wnętrze sakralnego obiektu przypomina lapidarium upamiętniające zniszczenie Drezna w czasie II wojny światowej.
Niezwykły widok, który budzi przeżycia. Odbudowane wnętrza ukazują zniszczony barokowy ołtarz i renesansowy Taniec Śmierci!
"Pierwsze wzmianki o budynku kościoła w tym miejscu pochodzą z początku XV wieku. W latach 1732-1739 kościół Dreikönigskirche był przebudowywany według planów Matthäusa Daniela Pöppelmanna. Johann Benjamin Thomae stworzył cenny barokowy ołtarz z piaskowca z pannami głupimi i mądrymi przed Jezusem Chrystusem. Wieża została zbudowana w stylu neobarokowym w XIX wieku. Podczas nalotów na Drezno 13 lutego 1945 roku kościół spłonął doszczętnie i w dużej mierze zawalił się [...]
"[...] Decyzja o odbudowie zniszczonego Dreikönigskirche zapadła w 1977 roku. Mocno zniszczony cenny barokowy ołtarz w swojej rozbitej formie służy jako pomnik pamięci. W końcowej fazie odbudowy w 1990 roku naprzeciw ołtarza pod emporą organową ustawiono Drezdeński Taniec Śmierci , ważne dzieło sztuki renesansu . Jest to kamienna płaskorzeźba stworzona przez Christopha Walthera z około 1534 roku , która przedstawia 27 postaci w czterech grupach, w tym 24 postacie ludzkie i trzy postacie śmierci. Ma 12,50 m długości i 1,20 m wysokości [...]"
"[...] Dreikönigskirche to wielofunkcyjny budynek sakralny, w którym oprócz kościoła znajduje się kilka nowoczesnych sal konferencyjnych. 27 października 1990 r. w sali balowej odbyło się posiedzenie inauguracyjne saksońskiego parlamentu kraju związkowego" (wikipedia)
strona oficjalna - więcej informacji:
https://www.hdk-dkk.de/
https://www.hdk-dkk.de/
mapa/lokalizacja:
polecam również inne posty z tego miasta:
****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz