W ramach czytelniczego projektu przygotowałem wykład z prezentacją multimedialną opartą na moich badaniach i odkryciach, a także scenariusz zajęć dla mieszkańców miasta! Dodatkowo przetłumaczyłem kilka wierszy i odszukałem pieśni znakomitych kompozytorów do słów liryków, którzy odwiedzili Kamienną Górę. Pierwsze spotkanie w ramach mojego autorskiego projektu #Poetyzowane odbyło się 13 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kamiennej Górze. W wykładzie wzięli udział m.in. lokalni twórcy, nauczyciele, regionaliści, a także media.
Jestem laureatem konkursu „InicjatyWY w bibliotece” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kamiennej Górze jako część projektu „Nasze TU i TERAZ w Kamiennej Górze” realizowanego w ramach programu BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Moje zadanie nazywa się “#POETYZOWANE liryczna czasoprzestrzeń Kamiennej Góry”. Obejmuje 3 spotkania (1 w formie wykładu, 1 warsztatowe i 1 spacer) z mieszkańcami Kamiennej Góry i czytelnikami w 2023 roku. Projekt ma na celu propagowanie twórczości literackiej oraz zwiększanie świadomości i wiedzy dotyczącej historii Kamiennej Góry. Pierwsze spotkanie było wykładem na temat 10 ważnych i słynnych poetów, którzy odwiedzili Kamienną Górę w XVII – XIX wieku.
W czwartek 13 lipca w bibliotece w Kamiennej Górze przedstawiłem prezentację składająca się z około 50 slajdów. Była ona przygotowana od początku przeze mnie i oparta na moich badaniach historii miasta. Poszukiwałem twórców, którzy odwiedzili Kamienną Górę. Znalazłem w ich listach i biografiach oraz twórczości literackiej ślady świadczące o pobycie w dolnośląskim mieście. Większość z wymienionych przeze mnie poetów nie ma w Kamiennej Górze swojej tablicy pamiątkowej czy ulicy, co więcej o odwiedzinach większości z nich milczą opracowania historyczne miasta i kalendaria. Wykonana przeze mnie kwerenda wniosła wiele nowego. Oprócz sylwetek twórców oraz dat i okoliczności ich odwiedzin przedstawiłem zarys dokonań poetów. Aby podkreślić doniosłość twórczości wielu z nich zaprezentowałem 7 pieśni oraz arii do ich słów z muzyką Mozarta, Schuberta, Straussa, Liszta i innych wybitnych kompozytorów. Słowa wierszy z kompozycji (w całości lub fragmentach) przetłumaczyłem samodzielnie na potrzeby spotkania (zachowując układ rymów oraz ilość sylab w wersach).
O jakich poetach mowa? Dla wielu mieszkańców było sporym zaskoczeniem, że Kamienną Górę odwiedzili m.in. twórcy dwóch europejskich hymnów, librecista dwóch oper Mozarta czy jeden z najważniejszych twórców lirycznych w dziejach. Na spotkaniu duchem i wierszem gościli: Angelus Silesius (w Kamiennej Górze i Krzeszowie w gminie wiejskiej Kamienna Góra w 1671), Johann Christian Günther (w Kamiennej Górze między 1721 a 1722), Gottlieb Stephanie (w Kamiennej Górze w 1760), Johann Wolfgang Goethe (w Kamiennej Górze i Krzeszowie w 1790), Józef Wybicki (w Kamiennej Górze i Leszczyńcu w gminie wiejskiej Kamienna Góra w 1803 roku), Theodor Körner (w Kamiennej Górze w 1809 roku), August Heinrich Hoffman von Fallersleben (w Kamiennej Górze w 1824 i 1844), Karl von Holtei (w Kamiennej Górze w 1861 roku), Detlev von Liliencron (w Kamiennej Górze i Raszowie w gminie wiejskiej Kamienna Góra w 1866 roku), Theodor Fontane (w Kamiennej Górze w 1869 roku). W przypadku większości poetów udało mi się ustalić daty dzienne pobytu i okoliczności wizyty.
Żeby poczuć poezję tych twórców, zapoznałem słuchaczy wykładu z wybranymi utworami poetów oraz kompozycjami muzycznymi, które do nich powstały. Silesiusa poznaliśmy na przykładzie tłumaczeń Adama Mickiewicza („Zdania i Uwagi”) oraz kantaty Buxtehudego „Nun freut euch, ihr Frommen, mit mir”.
A to jej słowa w moim tłumaczeniu przygotowanym na spotkanie:
Poezję Günther zaprezentowałem na przykładzie akrostychu z nazwiskiem mieszkanki Kamiennej Góry oraz arii z muzyką Leopolda Mozarta.
Poezja Stephaniego wybrzmiała na przykładzie libretta operowego do „Uprowadzenia z seraju” Mozarta. Uczestnicy wykładu wysłuchali fragmentu brawurowej arii "Martern aller Arten" (która pojawia się również w filmie „Amadeusz”).
Poezja Goethego objawiła swoje piękno za sprawą fragmentów "Fausta" i wiersza o św. Nepomucenie. Muzykę do "St. Nepomuks Vorabend" napisał Wolf. Wiersz wybrałem nieprzypadkowo. Goethe, wjeżdżając do Kamiennej Góry, musiał mijać rzeźbę Nepomucena z 1723 roku, która do dziś znajduje się w mieście. (Przy okazji omawiania Goethego wspomniałem też, że w Kamiennej Górze urodził się Karl Georg Wendriner – znawca twórczości pisarza oraz wydawca dzieł Goethego wraz z komentarzem).
Twórczość liryczna Wybickiego – autora słów polskiego Hymnu - została zaprezentowana na przykładzie wierszy z jego tomu „Godzin szczęśliwych”, które poeta wydał we Wrocławiu. Wybrane przeze mnie wiersze były częścią „lirycznego bufetu”.
Poezja Körnera przyniosła sporo regionalizmów. Wspomniałem o wierszach, które zawierają motywy karkonoskie oraz kamiennogórskie. Zebrani wysłuchali fragmentu pieśni "Auf der Riesenkoppe" Schuberta do słów Körnera, która związana jest z pobytem poety na Śnieżce.
Liryka Hoffmanna – autora słów niemieckiego Hymnu – zabrzmiała na przykładzie jego wiersza "Wie singt die Lerche schön” z muzyką Liszta. (Wspomniałem też o propolskich wierszach pisarza - w tym „Grosshandel”, który potępiał rozbiory, za co Hoffmann został zwolniony z Uniwersytetu Wrocławskiego).
Twórczsość Holteia reprezentowała przede wszystkim jego sztuka o Tadeuszu Kościuszce. Poetyckie fragmenty „Starego wodza” z lwowskiego tłumaczenia były częścią „lirycznego bufetu” podczas spotkania.
Wiersz „Kocham cię” Lilienkrona był demonstracją talentu tego poety. Zebrani wysłuchali tej poezji w opracowaniu muzycznym Richarda Straussa.
Z kolei Fontane pokazał się jako poeta za sprawą ballady w stylu szkockim: "Tom der Reimer". Muzykę do tego wiersza napisał Loewe, organista katedry w Szczecinie, który w 1839 roku odwiedził m.in. Świdnicę i Szczawno-Zdrój.
W ramach prezentacji i „lirycznego bufetu” zaprezentowałem nie tylko swoje tłumaczenia wybranych wierszy, ale i rozmaite publikacje z liryką wspomnianych twórców. Oto wybrane źródła:
Mój blog Welthellsicht:
Ponadto:
Wybicki,
Moje godziny szczęśliwe, POLONA:
https://polona.pl/preview/7b4e1e9e-9e2a-41c5-be35-2998ea3de260
Angelus Silesius,
Pątnik anielski, POLONA:
https://polona.pl/preview/1df20e23-de44-4ac3-8b5c-b96f0345d5f1
a w tomie „Zdania i uwagi” Mickiewicza, POLONA:
https://polona.pl/preview/9a97ea0d-8e11-41f9-a61f-26a7c9af88e5
Goethe:
Poezje, POLONA:
https://polona.pl/preview/c10c826d-1c2c-426d-ac7f-48d40c072ffc
Faust, POLONA:
https://polona.pl/preview/95b8cc43-981e-4c2f-ac89-a0bc10dab229
Holtei, Stary Wódz, RBC
https://bc.radom.pl/dlibra/publication/39645/edition/38415?language=pl
A także Wolne Lektury:
https://wolnelektury.pl/katalog/autor/detlev-von-liliencron/
W „lirycznym bufecie” Czytelnicy mieli również do dyspozycji książki:
- Wybicki: „Wiersze i arietki” 1973
- Andrzej Lam: „Ciemne źródła. Niemiecka poezja klasyczna”, 2017 (m.in. wiersze Silesiusa, Goethego, Günthera, Liliencrona, Körnera)
- „Niemiecka ballada romantyczna”, Ossolineum, 1963 (ballada Fontane)
- Goethe: "Listy i wiersze miłosne" 1971
- "Krzeszowska Droga Krzyżowa z pieśniami Angelusa Silesiusa" 2013
Szczególnie dziękuję:
Dyrektorowi i Pracownicom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz