Translate

30 września 2018

Wrzesień - początek jesieni na pełnych obrotach!

To był bardzo intensywny miesiąc z piękną niespodzianką na finał! Znów ponad 100 postów. Mnóstwo odwiedzonych miejsc – niewątpliwie rekordowo! Zresztą zobaczcie listę poniżej. Polska, Czechy... piękne zakątki. I na koniec wspaniała rzecz – przekroczenie następnej magicznej granicy – 100 000 wejść na bloga! Taki właśnie był miniony wrzesień! Oto krótkie podsumowanie. 



Wrocławska katedra - architektoniczne perły











Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu 

- " rzymskokatolicki gotycki kościół parafialny a także katedralny biskupów wrocławskich zlokalizowany na wrocławskim Ostrowie Tumskim" ( Wikipedia) 

– wnętrze 
– słynne kaplice barokowe 
"Katedra otoczona jest wieńcem kaplic pochodzących w większej części z okresu gotyku. Posiada ponadto cztery różnej wielkości kaplice barokowe. " (wikipedia) 



+ zdjęcia innych zabytków okolic: 
– Nepomucen 
– Statua Madonny z Dzieciątkiem 
– Biblioteka Archidiecezjalna na Ostrowie Tumskim


Žaltman - wieża i bunkry








Žaltman (Hexenstein)-– wzniesienie o wysokości 739 m n.p.m. w północno-środkowych Czechach w Sudetach Środkowych, w Žaclérskiej vrchovinie, w paśmie Gór Jastrzębich, zaliczane do Korony Sudetów. "Na południowo-zachodnim zboczu poniżej szczytu oraz w okolicy szczytu znajdują się budowle linii umocnień z okresu II wojny światowej. Na szczycie wzniesienia stoi żelazna, otwarta 21 września 1967 wieża widokowa o wysokości 12 m, z tarasem na wysokości 10 m, na który wiedzie 51 spiralnych stopni. " (Wikipedia)




Znany i lubiany: Zamek Grodno












Zamek Grodno (niem. Kynsburg) - kolejna udana wizyta - kilka nowych detali :) 

info: " zamek położony w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Lubachowskie. Zamek wzniesiony został prawdopodobnie przez Bolka I, księcia świdnicko-jaworskiego, jednak brak źródeł potwierdzających ten fakt. Istniejące partie murów zamku gotyckiego powstały zapewne za księcia Bernarda i następnie panującego jego brata Bolka II. W 1392 roku po śmierci żony Bolka II, księżnej Agnieszki, zamek przeszedł w ręce Korony Czeskiej." (Wikipedia) 

– zamek 
– wnętrza 
– widoki z wieży 



Bukowiec - Park Krajobrazowy w Dolinie Pałaców i Ogrodów








"Bukowiec (niem. Buchwald, czes. Bukovník) – wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Mysłakowice, położona na wysokości 400-490 m n.p.m., w Rudawach Janowickich (Sudety Zachodnie). Znajduje się tu zespół pałacowo-parkowy." (wikipedia) 

– pawilon – herbaciarnia, z 1804 r. – biblioteka hrabiny Fryderyki von Reden w formie świątyni doryckiej
– zachowane częściowo mauzoleum rodu von Redenów, tzw. Opactwo (sztuczna ruina) 
– jeziora i inne 

+ okolice (Rudawski Park Krajobrazowy)



28 września 2018

Słup poczty polsko-saskiej w Lubaniu (GALERIA)


Pamiątka po czasach, w których Łużycami w granicach dzisiejszego Dolnego Śląska rządzili królowe Polski! 

Lubań - ratusz z rynkiem i stare miasto








Lubań (głuż. Lubań, niem. Lauban) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Położony na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą. 

"Lubań (głuż. Lubań, niem. Lauban) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Położony na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą." (Wikipedia) 

– Ratusz z Muzeum Regionalnym 
– Wieża Kramarska 
- Budynek szkoły łacińskiej 
– Dom pod Okrętem 
– Dom Solny

galeria: 

Lubań - wśród wież i murów






Lubań (głuż. Lubań, niem. Lauban) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Położony na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą. 

"Lubań (głuż. Lubań, niem. Lauban) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Położony na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą." (Wikipedia) 

– Wieża Bracka 
– Wieża Kramarska 
– wieża ratusza 
– Wieża Trynitarska 
– Kościół pw. Trójcy Świętej


Trutnov - krajobraz po bitwie









Naučná stezka Den bitvy u Trutnova 

"Trutnov (niem. Trautenau). Trutnov leży na Wyżynie Trutnovskiej (Trutnovská pahorkatina), we wschodniej części Wyżyny Podkarkonoskiej (Podkrkonošská pahorkatina), która jest częścią Podgórza Karkonoskiego. " (wikipedia) 

Bitva u Trutnova (německy Schlacht bei Trautenau) 
"27 czerwca 1866 doszło do krwawej bitwy między wojskami austriackimi i pruskimi znanej jako bitwa pod Trutnovem. Było to jedyne zwycięstwo austriackie w czasie wojny siedmiotygodniowej, okupione wielkimi stratami własnymi („pyrrusowe zwycięstwo”)." (wikipedia) 

– Gablenzův pomník* - obelisk, wieża widokowa (panorama na miasto oraz Karkonosze - Śnieżka i Černá hora, oraz Góry Krucze) 
– Kaple svatého Jana Křtitele 
– pomniki 

* Ludwig Karl Wilhelm Freiherr von Gablenz