Translate

30 kwietnia 2021

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich – kiedy natura tworzy cuda! (GALERIE + mapa)

Kolorowe Jeziorka w Sudetach w XXI wieku przeżywają turystyczne ożywienie. Zainteresowanie tym barwnym kuriozum rozwinęło się zwłaszcza po ogłoszeniu wyników plebiscytu „7 nowych cudów Polski” zorganizowanego przez „National Geographic Traveler” w 2011 roku. Atrakcja powiatu kamiennogórskiego jest od tamtej pory jedną z głównych destynacji w górskiej części Dolnego Śląska. Nie ma w tym nic dziwnego! Jeziorka są stosunkowo łatwo dostępne, a ich urokliwa „inność” sprawia, że mamy możliwość obcowania z czymś „egzotycznym”, zaskakującym i bardzo fotogenicznym. 


Jak zwykle przy tego typu „sensacjach” wśród ochów achów znajdzie się też wiele niepochlebnych opinii. Jak więc jest z tym czarem czterech kolorowych jeziorek? 

28 kwietnia 2021

Zachód słońca po kamiennogórsku (GALERIA)


Kamienna Góra - kwietniowy zachód słońca (panorama Kotliny Kamiennogórskiej, z Karkonoszami i Rudawami Janowickimi w tle). Widoki ze zbocza Bukowiny ( części masywu Czarnego Lasu, w Górach Kamiennych)

Poręba i Popiel - z widokiem na góry i... pogodę (radar i panoramy) (GALERIA + mapa)


Poręba (niem. Gross Hau lub Grosshau, 671 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich. Leży w jego południowej części. Tworzy rozległy, spłaszczony masyw, od którego odchodzą grzbiety w kilku kierunkach. Na szczycie Poręby stoi radar meteorologiczny IMGW. / Popiel (Popelberg, 632 m n.p.m.) - szczyt w Grzbiecie Wschodnim Gór Kaczawskich w pobliżu Pastewnika.

na zdjęciach: widoki z gór (na Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kamienne), radar meteo (tajemnicza biała "kula", którą widać z okolic Bolkowa czy Kamiennej Góry), pozostałości po opuszczonej bazie wojskowej kompanii radiotechnicznej

26 kwietnia 2021

W odbudowie: Zamek Niesytno i pałac w Płoninie (GALERIA + mapa)


"Zamek Niesytno w Płoninie (niem. Nimmersath) – jeden z zamków znajdujących się na szlaku Zamków Piastowskich, położony na zachód od Bolkowa, we Wschodnim Grzbiecie Gór Kaczawskich, we wsi Płonina. Po raz pierwszy zamek ten został wymieniony w 1432. Historia zamku Niesytno wiązana jest tradycyjnie z husytami i rycerzami rozbójnikami, mającymi w nim zamieszkiwać w XV w., z tamtego okresu wywodzić się ma nazwa Angstwinkel (pol. Zakątek Strachu). Rezydencjonalną rolę zamek utracił w 1545 r., gdy obok, na wschód/południowy wschód od niego członkowie rodu von Zedlitz zbudowali dwór. Pałac w Płoninie, przylegający do zamku. Przetrwał do lat 90. XX wieku. Spłonął w 1992 roku" (wikipedia)

Obecnie (od 2012 roku) trwa odbudowa obiektów - zamku i pałacu.

stan na fotografiach: kwiecień 2021


Diabelski Kościół z niebiańskimi widokami + Enis, czyli finezja Rudaw Janowickich (GALERIA + mapa)


Ciekawe formy skalne i cudowne widoki. 

25 kwietnia 2021

Nocne Sudety: widoki z wieży na Trójgarbie (GALERIA + mapa)


"Trójgarb (krótko po 1945 Potrójna, niem. Sattelwald) – wzniesienie o trzech wierzchołkach o wysokości 778, 757 i 738 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Gór Wałbrzyskich" (wikipedia)

- podejście od strony Witkowa

na zdjęciach: Trójgarb - wieża widokowa (z 2018 roku), nocne panoramy z wieży 

22 kwietnia 2021

Pałac w Strudze, czyli bal z cesarzami! (GALERIA + mapa + ciekawostki)


Pałac w Strudze koło Wałbrzycha

"Około 1565 roku wzniesiono w tym miejscu dwór obronny, najprawdopodobniej modyfikując wcześniej istniejący budynek. W XVII obiekt ten rozbudowano tworząc tym samym obecny pałac. Pałac stanowił jedną z siedzib rodu Czettritzów. W 1730 roku nadano mu barokową formę, a w końcu XVIII i w XIX wieku zmodernizowano wnętrza. Pałac w Strudze to budowla wzniesiona z kamienia i cegły, na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem, trójkondygnacyjna, nakryta jedno i dwuspadowymi dachami mansardowymi. Dziedziniec był niegdyś otoczony krużgankami, obecnie są one zamurowane. W styczniu 2019 podczas prac remontowych sali balowej odkryto pod tynkiem 24 portrety o ogólnej powierzchni około 50 m2. Freski pochodzące z XVI wieku zostały w XVIII wieku ukryte pod owalną drewnianą kopułą sali balowej. Portrety przedstawiają czterech rzymskich cesarzy oraz dwudziestu władców Dolnego Śląska" (wikipedia)

21 kwietnia 2021

Perła Pomorza: Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku (GALERIA)


Niesamowity kościół - prawdziwa potęga gotyku i cegły. 

Pałac w Łomnicy - muzealna podróż w czasie (GALERIA)


Pałac udostępniony zwiedzającym: działa tam muzeum pałacowe - można zwiedzać komnaty z salami wystawienniczymi oraz piwnice - na ekspozycji można podziwiać eksponaty związane z tematem "Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica" - pokoje kupca lnu, sypialnia baronowej, pokój dziecięcy, salon, kuchnia i pokój służby, klasa szkolna z czasów PRL. 

Poranek w Kotlinie Kamiennogórskiej - pod mglistym kożuszkiem (GALERIA)


Wiosenny poranek z mgłą. Kotlina Kamiennogórska (Sudety). Widoki na miasto i otaczające góry - w tle Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie (#Chełmiec, #Trójgarb) i Karkonosze (#Śnieżka)

20 kwietnia 2021

Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu (muzeum) (GALERIA + lokalizacja i ciekawostki) cz. II


"Stary cmentarz żydowski we Wrocławiu – kirkut znajdujący się przy ulicy Ślężnej we Wrocławiu, stanowi obecnie Muzeum Sztuki Cmentarnej, które jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia. Jego łączna powierzchnia to 4,6 ha, znajduje się na nim około 12 tysięcy nagrobków" (Wikipedia) 


Osłodzić życie – dolnośląscy pionierzy i zasłużeni specjaliści od cukru (#ciekawostki)

Czas mija, zacierając początki wielu dziedzin czy elementów życia codziennego. Niektóre wydają się nam dziś oczywiste, a niegdyś stanowiły pionierskie zagadnienia i wyzwania dla ambitnych prekursorów. Samo hasło „cukier krzepi” w 2021 roku miało już 90 lat! Jeszcze więcej minęło od założenia pierwszej europejskiej cukrowni, która pozwalała otrzymać tańszy i miejscowy cukier buraczany – dziś towar powszechny (według niektórych nawet za bardzo), dawniej luksusowy. Żeby reklamy w latach 30. XX wieku mogły zachęcać do słodkich zakupów słynnym sloganem, musiała powstać pionierska fabryka sacharozy. A powstała ona... na Dolnym Śląsku na samym początku XIX wieku! Początki - jak zwykle bywa - wcale nie były słodkie. 




O aptekarskim wierszu z barokowej Kamiennej Góry, o eksperymentalnych cukrowniach w Jeleniej Górze i Konarach, które zmieniły historię przemysłu spożywczego, o tym jak w Krajnie koło Strzelina powstała nie tylko kolejna cukrownia, ale i niezwykle interesujący podręcznik o produkcji słodkiego kryształu, a także o hrabiach – cukrowniczych potentatach Ziemi Kłodzkiej i o śląskich chemiku, światowym autorytecie, współtwórcy Instytutu Przemysłu Cukrowniczego! 

19 kwietnia 2021

Magia górskiej nocy – sudecki pisarz i wiedeński kompozytor („Nacht” Albana Berga do słów Carla Hauptmanna) (sudeckie krajobrazy + muzyka + poezja)

Wiosną 1908 roku młody austriacki kompozytor Alban Berg ukończył pieśń „Nacht” (Noc) do słów Carla Hauptmanna, pisarza pochodzącego z Szczawna-Zdroju, związanego z Szklarską Porębą. Utwór ten otwiera cykl „Sieben frühe Lieder” (Siedmiu wczesnych pieśni). To jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych zbiorów pieśniarskich, po które sięgają gwiazdy wokalistyki! Górska pieśń opisująca magię nocy jest niezwykle ciekawym przykładem tego, jak w muzyce na początku XX wieku przenikały się tradycje romantyczne i nowoczesne tendencje. 


Specjalnie dla Was przygotowałem tłumaczenie liryki brata Noblisty oraz wybrałem kilka ciekawych nagrań wspomnianej pieśni. Do tego garść ciekawostek. Zapraszam! 

17 kwietnia 2021

Wilcze tropy na Śląsku i w Sudetach w naturze i kulturze – od legend i proroctwa po propagandę, medycynę i... łubin (GALERIA, #ciekawostki)

Liczne czarne legendy (nie tylko te literackie, ale i narracja medialna) sprawiły, że wilki nie mają dobrej opinii. Raczej straszy się nimi i to nie tylko w „Czerwonym kapturku”. Wilka można też „dostać”. Chyba każdy wie jak, choć chyba nie do końca wiadomo, na czym to polega. Zła sława ma wręcz wymiar metaforyczny, jest przenośnią agresji i fałszu, stąd: "człowiek człowiekowi wilkiem" i "wilk w owczej skórze". 


Całe mnóstwo wilków znajdziemy na Śląsku i w Sudetach w współczesnych i historycznych nazwach miejscowych oraz w herbach i dziełach sztuki. Wilka znajdziemy też w polu. To łubin! Jego nazwa wywodzi się od łacińskiego określenia zwierzęcia i wielu językach w wersji ludowej przybierała postać „wilczego grochu”. Na jeden z popularnych gatunków wielu przyrodników „patrzy wilkiem” - bo choć piękny – jest rośliną obcą i inwazyjną, wypierającą wiele cennych rodzimych skarbów Flory! 

Nocne zwiedzanie: dawny Kościół Łaski w Jeleniej Górze (GALERIA)

"Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (dawniej: Kościół Łaski Pod Krzyżem Chrystusa, Kościół Garnizonowy) – dawny ewangelicki kościół łaski, po II wojnie światowej i wysiedleniu ludności niemieckiej przejęty przez państwo i przekazany Kościołowi katolickiemu. Znajduje w Jeleniej Górze przy ulicy 1 Maja. Kościół Łaski Pod Krzyżem Chrystusa był największym spośród sześciu luterańskich Kościołów Łaski. Ukończenie budowy zlecono do 1709 roku. Architektem świątyni był Martin Frantz, który zaprojektował kościół w stylu barokowym na planie krzyża greckiego z płaską kopułą w centrum otoczoną czterema wieżyczkami wzorowany na kościele Katarzyny Wazówny w Sztokholmie"
(wikipedia)

Krobielowice - pałac i mauzoleum Blüchera (GALERIA)


Krobielowice (niem. Krieblowitz) to wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kąty Wrocławskie. Znajduje się tam barokowy pałac. Pierwotnie należał do wrocławskich norbertanów. Po sekularyzacji zakonu  został przekazany feldmarszałkowi von Blücherowi w uznaniu jego zasług. Chodzi min. o zwycięstwa nad wojskami napoleońskimi. Gebhard Leberecht von Blücher był dowódcą armii pruskiej w bitwie pod Waterloo, Kaczawą, Lipskiem, Budziszynem czy Lützen. Zmarł w pałacu Krobielowice 12 września 1819. Został pochowany mauzoleum niedaleko wsi. Obecnie w pałacu mieści się hotel, restauracja i klub golfowy (Rycerski Klub Golfowy Krobielowice). Wieś i pałac położone są na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy

strona oficjalna:

16 kwietnia 2021

Międzygórze - "alpejska" wieś uzdrowiskowa w Sudetach (GALERIA)


"Międzygórze (niem. Wölfelsgrund, czes. Vlčí Důl) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka w Sudetach Wschodnich na wysokości 570–670 m n.p.m.; w dolinie u podnóża Śnieżnika. W wieku XIX wieku za sprawą ks. Marianny Orańskiej rozwinęło się w popularną miejscowość klimatyczną z charakterystyczną drewnianą zabudową w stylu szwajcarskim" (wikipedia)

na zdjęciach: zabytkowa zabudowa, w tym: budynek sanatorium „Gigant” (dom wczasowy), drewniany kościół parafialny św. Józefa Oblubieńca (galeria w osobnym wpisie), kaplica górska z 1911 roku - dawny ewangelicki kościół św. Krzyża, inne obiekty typu pensjonat, mała architektura (w tym para Wilków oraz popiersie Marianny Orańskiej), most nad wodospadem Wilczki 

Jastrowiec - kościół i pałac, w którym mieszkał przyjaciel pierwszej Noblistki! (GALERIA)


Ciekawy zabytek niedaleko Bolkowa. 

Z Sudetów za Atlantyk – amerykański sen zegarmistrza, który został szefem miasta w Illinois (#ciekawostka)

7352 kilometry dzielą w linii prostej Kamienną Górę na Dolnym Śląsku od Crystal Lake w Illinois w USA. 57 lat minęło od urodzin bohatera tego tekstu w Kamiennej Górze do objęcia przez niego fotela burmistrza w mieście za Oceanem. Mieście, które miało wówczas zaledwie… 9 lat. To mało w porównaniu z rodzinną, śląską miejscowością, która wówczas - w 1923 - liczyła już sobie ponad 600 lat. 


Kim był Ben (Benno) Raue Senior – urodzony w Kamiennej Górze w Sudetach trzeci burmistrz młodego miasteczka w USA? Do dziś jego nazwisko jest w amerykańskim mieście cenione! Jego dom z 1901 roku jest jednym z ważniejszych zabytków. 

15 kwietnia 2021

Między różą a cierniem – filozofia życia według wnuka wrocławianina – geniusz baroku i jego aria (muzyka, poetyckie ciekawostki + róże z Dolnego Śląska i Baczyński)

Triumf czasu i prawdy” to ostateczny tytuł trzeciej wersji oratorium Georga Friedricha Haendla. Filozoficzna opowieść zaprezentowana w szeregu arii jest nie tylko prawdziwą składnicą koncertowych hitów, ale i ciekawym przykładem barokowego moralitetu. Dialog alegorycznych postaci jest wręcz wykładem z filozofii epoki ujętym w ramy rozmaitych chwytów i środków retorycznych oraz bujny kontrapunkt kompozycji. Nie brakuje tam wątków nawiązujących do marności, ale i korzystania z chwili. Wnuk wrocławianina, który napisał muzykę do traktatu egzystencjalnego, sięgnął po ten temat pierwszy raz w wieku zaledwie 22 lat! 



Z całej serii arii w tym ciekawym oratorium wybrałem jedną – szczególną perełkę. Pojawia się w niej motyw ciernia i róży. Haendel musiał również lubić tę melodię – wykorzystał ją też w swojej operze „Rinaldo”. 

14 kwietnia 2021

Szokują i zaskakują: kolorem, kształtem, lokalizacją, pochodzeniem! - wybór 10 nietuzinkowych atrakcji, zabytków i miejsc na Dolnym Śląsku (GALERIA)

Latający pociąg i wiszące tory, kościoły zbudowane z materiałów przywiezionych z południa i północy Europy, purpurowa woda i blaszane drzewo, dom stojący na głowie i chata pod szklanym dachem, wieża widokowa bez widoków i milczące dzwony w polu...



To zaledwie garstka niezwykłości, ale godna uwagi. Zapraszam do przeglądu. Komentarze z propozycjami do części drugiej mile widziane :) 

Pół miliona odwiedzin! Miło było Was gościć :) Zapraszam ponownie!

13 kwietnia 2021 roku zapisał się w historii bloga takim oto osiągnięciem. Dzięki Waszej aktywności licznik odwiedzin pokazał 500 000 odsłon "Welthellsicht – moje spojrzenie na świat"! To dużo? Mało? Ocena jest jak zwykle subiektywna. Ja niezwykle się cieszę, że mogłem Was gościć! 


13 kwietnia 2021

Od górskiej chaty po szklane perełki - Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze (GALERIA)


Jedno z najważniejszych muzeów na mapie Dolnego Śląska. 

Wojnowice - zamek na wodzie niedaleko Wrocławia (GALERIA)



"Zamek w Wojnowicach – gotycko-renesansowy nawodny zamek – obronna siedziba rycerska, położony w Wojnowicach, w gminie Miękinia, ok. 25 km od Wrocławia. Jeden z nielicznych tego typu zamków w Polsce. Wojnowice występują w źródłach od XIII w. jako majątek, później istniał tu folwark. Wojnowiecki zamek jest budowlą o wyjątkowych walorach architektonicznych, malowniczej bryle, ściśle związaną z kulturą późnośredniowiecznego Wrocławia. Powstał na planie prostokąta o wymiarach około 22 × 24 m, pierwotnie w układzie podkowiastym, od 1. połowy XVI w. jako czteroskrzydłowe założenie z wewnętrznym dziedzińcem. Otoczony został fosą z ceglanym mostem od strony północnej, który powstał w miejscu mostu zwodzonego. Jako budulca użyto cegły, jedynie detale architektoniczne takie jak obramienia okien i renesansowy portal z herbami Bonerów wykuto z piaskowca. Przy bramie znajduje się smukła wieżyczka zwieńczona obecnie krenelażem, natomiast skrzydła zamku mają schodkowe szczyty. Dziedziniec, w którym umieszczono studnię, w przyziemiu otoczony jest arkadami. Od strony wschodniej zachowały się wykusze latrynowe" (wikipedia)

Na morzu wiary... w górach: Kościół Bożego Ciała w Międzylesiu z amboną-łodzią (GALERIA)


Kościół Bożego Ciała w Międzylesiu

"Kościół został odnowiony i przebudowany na początku XVIII wieku (1699–1713) dzięki finansowemu wsparciu rodziny Althann, głównie zaś Michaela Wenzela Młodszego von Althann (1668–1738), dziedzica majoratu międzyleskiego. Dobudowano m.in. wysoką wieżę od strony zachodniej według projektu architekta włoskiego Jacopo Carove z roku 1699. Dach i częściowo wnętrza kościoła spłonęły w 1776 podczas wielkiego pożaru miasta Międzylesia. Kościół został ponownie odbudowany w latach 1776–1779 i połączony krytym przejściem z Zamkiem międzyleskim. W XIX i XX wieku kościół był kilkakrotnie odnawiany i upiększany. Wnętrze zdobi m.in. ambona w kształcie łodzi z roku 1760 z licznymi płaskorzeźbami: św. Krzysztofa, św. Augustyna nad brzegiem morza, św. Antoniego głoszącego kazanie do ryb, i proroka Jonasza wrzucanego do morza" (wikipedia)

12 kwietnia 2021

Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki (GALERIA + mapa)


"Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki – krajobrazowy rezerwat przyrody położony w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka, w pobliżu miejscowości Międzygórze. Znajduje się na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na wysokości 570 m n.p.m. Obejmuje teren wokół wodospadu, kotła i przełomu Wilczki. Jest to drugi co do wielkości (22 metry) wodospad w polskich Sudetach, po Wodospadzie Kamieńczyk" (wikipedia)

na zdjęciach: widoki z punktów widokowych nad wodospadem, kocioł nad rzeką, mostek nad wodospadem 

Kościół św. Mikołaja w Nowej Rudzie (GALERIA)


"Kościół św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Zbudowany w obecnym, neogotyckim kształcie w latach 1885-1887 według projektu Josepha Ebersa. Jest to duży, trzynawowy kościół halowy o długości około 72 metrów i szerokości 22 metrów. Bryła świątyni jest mocno rozczłonkowana z wydzielonym, wielobocznie zakończonym prezbiterium i jednakowo zamkniętymi nawami bocznymi. Wieża zwieńczona jest strzelistym hełmem, z narożnikowymi małymi hełmami-sterczynami. Na kalenicy dachu znajduje się bardzo smukła, czworokątna sygnaturka. Wnętrze nakryte jest sklepieniami. kościół posiada bardzo bogate detale ceglane w stylu neogotyckim" (wikipedia)

na zdjęciach: wnętrza: ołtarze, witraże, ambona, chrzcielnica, rzeźby i dekoracje 

Ratusz w Lwówku Śląskim - gotycko-renesansowy skarb pełen zaskakujących zakamarków! (GALERIA + mapa i opis)


"Ratusz w Lwówku Śląskim – Gotycko-renesansowy budynek wzniesiono w Lwówku Śląskim w latach 1522–1524, na skutek rozbudowy poprzedniego ratusza. Rozbudowany w latach 1902–1905, obecnie jest siedzibą placówki historyczno-muzealnej i innych instytucji. 
Placówka Historyczno-Muzealna w Lwówku Ślaskim. Wystawy muzealne mieszczą się w pięciu pomieszczeniach lwóweckiego ratusza: Sala Agatowa - zawiera kolekcję minerałów (agaty, gipsy, anhydryty) oraz skamieniałości, Sala Miejska ze zbiorami dotyczącymi miasta oraz powiatu lwóweckiego z wystawionymi m.in. kronikami miejskimi, Sala Historyczna - Ławy Sądowej z częściowo zachowanymi freskami z XVI wieku. Zgromadzono tu zbiory dotyczące lwóweckiego browarnictwa, górnictwa złota, przedmioty codziennego użytku oraz wystawę dotyczącą bitwy nad Bobrem, stoczonej w 1813 roku, Izba Tortur oraz Loch Głodowy zawierają repliki dawnych narzędzi tortur" (wikipedia)

na zdjęciach: ratusz z zewnątrz (portale, wieża), wnętrza (Nagrobek księcia Henryka jaworskiego i księżnej Agnieszki, Sala Ślubów, wystawy w Placówce Historyczno-Muzealnej)

oficjalna strona: 

9 kwietnia 2021

Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach (GALERIA + mapa i opis)


"Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej (niem. Wallfahrtskirche Albendorf) – barokowa bazylika znajdująca się w Wambierzycach koło Radkowa w powiecie kłodzkim. Wybudowana została w latach 1715-1723. W 1936 r. papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Prezbiterium jest oddzielone od nawy kratą. Ołtarz główny jest dziełem Karla Sebastiana Flackera. W centrum znajduje się rzeźba Madonny z Dzieciątkiem adorowana przez dwa anioły. W nawie po stronie południowej znajduje się barokowa ambona, dzieło Flackera z 1723 r. Jest ona ilustracją hymnu Magnificat. Ambonę wieńczy postać Ducha Świętego, poniżej widnieje Madonna w otoczeniu aniołów. Na baldachimie siedzą personifikacje kontynentów: Ameryki, Europy, Azji i Afryki" (wikipedia)

Stara Kopalnia w Wałbrzychu (GALERIA + mapa + opis) cz. II


"Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – placówka muzealna, zlokalizowana na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Otwarta została 9 listopada 2014 roku po gruntownym rozbudowaniu Muzeum Przemysłu i Techniki mieszczącego się w tym miejscu od 1999 roku. Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki została wpisana 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
W 1770 r. w Wyższym Urzędzie Górniczym w Złotym Stoku zarejestrowano kopalnię węgla pod nazwą „Fuchs”, która powstała z połączenia licznych niewielkich kopalń, istniejących na terenie gminy Biały Kamień od XVI wieku. Ze względu na nierentowność kopalnia została postawiona w stan likwidacji w 1990 r. Ostatni wózek z węglem wyjechał na powierzchnię 20 września 1996 r., a 17 września 1998 r. zakończono likwidację wyrobisk podziemnych" (wikipedia)

oficjalna strona: 

Poeta wyklęty i jego nieszczęśliwy tłumacz związany z Dolnym Śląskiem (Baudelaire i Kalckreuth – młody geniusz, który przetłumaczył "Kwiaty zła" i... popełnił samobójstwo)

Twórczość Charlesa Baudelaire’a dziś zaliczana jest raczej do "klasyki". W czasach autora szokowała! Nie bez powodu - obok odkrywczych zabiegów, jak synestezja - francuski poeta epatował w swojej liryce tematami wykraczającymi poza estetykę akademickich kręgów. Baudelaire nie był piewcą herosów, sielanki i słodyczy. Zrobił poetycką wiwisekcję życia, nie pomijając mrocznych "wnętrzności" fizycznych, psychicznych czy społecznych - wręcz je akcentował. Jego spuścizną literacką fascynował się młody Wolf von Kalckreuth, początkujący poeta, który w historii literatury zapisał się głównie jako tłumacz. 


Autor, którego rodzina silnie związana była z Dolnym Śląskiem (Oleśnicą Małą i Jędrzychowicami koło Strzelina), przetłumaczył na niemiecki dzieła Baudelaire’a. Jego przedwczesną śmierć Rilke upamiętnił w Requiem, które zakończył słowami:  "Kto mówi o zwycięstwach? Przetrwanie jest wszystkim!". 

7 kwietnia 2021

Kościół Narodzenia NMP w Złotoryi: z niezwykłą amboną i... studnią! (GALERIA)


Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi: z niezwykłą amboną i... studnią!

"Kościół Narodzenia NMP w Złotoryi – rzymskokatolicka świątynia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi. Kościół zajmuje w historii i architekturze Złotoryi miejsce szczególne. Należy do zaledwie około dwudziestu miejskich kościołów parafialnych na Śląsku, których początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Bardzo prawdopodobne, że jeszcze przed 1211 r., a więc w pierwszym dziesięcioleciu XIII wieku mieszkańcy złotej osady zaczęli budować w jej centrum kościół. Tu najwcześniej w Polsce zastosowano kilka elementów architektury, np. maswerki. Budowę świątyni patronował Henryk Brodaty, który w 1211 roku nadał Złotoryi prawa miejskie. Potężny kształt kościół zawdzięcza rycerskiemu zakonowi joannitów. Zwracają uwagę m.in.: portale (gotycki i romański), renesansowa ambona, epitafia oraz empory i ołtarz z XVII w. i XVIII w" (wikipedia)

Wąwóz Lipa - wiosenne czary! (GALERIA + mapa)


Raj dla miłośników wczesnowiosennej Flory i Fauny! 

3 kwietnia 2021

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku (Muzeum Gdańska) (GALERIA) cz. I


poza Dolnym Śląskiem - urlopowe: Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku

"Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku (niem. Rechtstädtisches Rathaus) – zabytkowy ratusz na Głównym Mieście w Gdańsku. Jest to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu, która dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu tej części miasta. W ratuszu Głównego Miasta mieści się Muzeum Gdańska" (wikipedia)

na zdjęciach: m.in. zabytkowe wnętrze (sale z bogatym wyposażeniem) i zbiory (wystawy)

1 kwietnia 2021

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze (Cieplice Śląskie-Zdrój) (GALERIA)


Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze

"Podwaliną tej instytucji były pozostałości ogromnej kolekcji rodziny Schaffgotschów (gromadzone od XVI w.), które przechowywane były do 1945 roku w klasztorze pocysterskim, "Długim Domu" oraz pałacach Schaffgotschów w Cieplicach i Sobieszowie" (wikipedia)

wystawy: "Klasa Przyrodnicza" "Barwny świat ptaków" "Niesamowity świat owadów", “Pasieka Karkonoska”, "Naturalny skarbiec Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej", :"Pszczoły i ludzie", "Tajemniczy świat grzybów", "Taki był Skarbiec Śląska", "Ssaki Eurazji" 

więcej o muzeum: http://www.muzeum-cieplice.pl/