Translate

31 grudnia 2023

PODSUMOWANIE 2023 - moja aktywność na blogu oraz poza nim (prelekcje, wywiady, zwiedzanie, projekty...)

To był dla mnie osobiście aktywny rok. Nawet BARDZO aktywny rok. Oprócz etatowej pracy zawodowej (w której pisałem, oprowadzałem, uczyłem.... itd), w czasie prywatnym: wiele zwiedzałem, wędrowałem i podróżowałem, fotografowałem, pisałem i publikowałem, uczyłem, oprowadzałem, wykładałem, udzielałem wywiadów, jurorowałem, prowadziłem projekt promujący czytelnictwo i wiedzę regionalistyczną, złożyłem wiosek do władz miasta o wykonanie tablicy pamiątkowej, pracowałem nad scenariuszem spektaklu... 


Małe podsumowanie aktywności z 2023 roku. 

22 grudnia 2023

Zabytki wśród natury – przegląd pięknych i klimatycznych miejsc: Dolny Śląsk i okolice (GALERIA)

Architektura pięknie łączy się z naturą. Zdawano sobie z tego sprawę od dawna, planując parki krajobrazowe i ogrody w otoczeniu rezydencji, czy też stosując wszelkiego rodzaju nasadzenia w pobliżu budowli oraz budując ogrody zimowe i palmiarnie. Nie bez znaczenia jest też kwestia naturalnego otoczenia w postaci jezior, gór, lasów. 


Na symbiozę natury i architektury i wynikającą z tego duchową przyjemność, uwagę zwrócił romantyczny poeta Theodor Körner, który w 1809 roku odwiedził południe Dolnego Śląska. Zachwycił go krajobrazowy park w Bukowcu. W swoim wierszu  „Buchwald” (Bukowiec) z cyklu  „Knospen” liryk zawarł taką myśl: „Tam, gdzie sztuka w naturę wnika, najpiękniej blask życia rozkwita”. 

Bożonarodzeniowe dekoracje wśród zabytków (GALERIA)

Świąteczne klimaty wśród zabytków. Piękne dekoracje i miejsca oraz budowle. Subiektywny wybór na świąteczny czas. 


Zebrałem zdjęcia, które zrobiłem w ostatnich latach w różnych miejscach. To udekorowane choinką bożonarodzeniową rynki miast, kościoły, pałace, zamki, muzea. Są to miejsca na Dolnym Śląsku (historyczny region i województwo). Zapraszam! 

21 grudnia 2023

WESOŁYCH ŚWIĄT! - moje dekoracje z rzemieślniczymi i regionalnymi akcentami (GALERIA)


U mnie „kevinowo” (tak nazywam "święta na bogato" 😉🎄) - musi być! Dekoracje zrobione, chociaż na Święta mnie w zasadzie w domu nie będzie.. (w tym roku robię sobie wyjazd). Moje małe zbiory ozdób, w tym rękodzieła, powiększyły się w tym roku o kolejne zdobycze.

18 grudnia 2023

"Zaklinacze czasu. Kolędniczy teatr obrzędowy" - wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (GALERIA)


Kolęda z maszkarami! czyli tradycje związane z bożonarodzeniowym i noworocznym ludowym teatrem obrzędowym. 

"Szklane życiorysy" - wystawa czasowa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (GALERIA)


Szklane cuda zaprojektowane przez polskie artystki! 

Kościół Trójcy Świętej w Żmigrodzie (GALERIA)


Kościół ze śladami wielkich rodów, które zapisały się w historii Śląska. 

Grudniowe sudeckie niebo (GALERIA)


Zachód słońca w Kamiennej Górze na kilka dni przed Bożym Narodzeniem.  Prawdziwy spektakl kolorów na niebie!

12 grudnia 2023

Z Meksyku przez zielnik Humboldta na świąteczne dekoracje – jak miłośnik Sudetów sprowadził do Europy „Gwiazdę Betlejemską”! (poinsecja a naukowiec związany z Sokołowskiem, Bukowcem i górą Różanka)

Poinsecja czyli wilczomlecz nadobny, kwiat nazywany gwiazdą betlejemską – jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych świata! Ze świętami Bożego Narodzenia aztecka roślina kojarzona jest od ponad 150 lat. Prawdopodobnie pierwszy zbadany naukowo w Europie egzemplarz został zebrany w Meksyku w 1803 roku przez Aleksandra von Humboldta. Naukowiec ten gościł na Dolnym Śląsku na przełomie 1792/1793 roku - przez kilka tygodni był gościem hrabiego Redena we Wrocławiu i Bukowcu. W historii Śląska badacz i uczestnik ekspedycji zamorskich zapisał się jako patron dra Brehmera, dzięki któremu powstało sanatorium w Sokołowsku (za co został uhonorowany pawilonem w kurorcie)! Dla Sudetów Humboldt ważny jest również anegdotycznie, jako rzekomy autor zestawienia najpiękniejszych punktów widokowych świata z trzema lokalizacjami na terenie Dolnego Śląska! 


Już w XIX wieku uprawiano ten egzotyczny kwiat w naszych warunkach klimatycznych, o czym mogą świadczyć porady, których na łamach prasy ogrodniczej w 1895 roku udzielił niejaki F. Markus, ogrodnik z Sycowa. Do dziś w Muzeum Ogrodu Botanicznego w Berlinie przechowywany jest egzemplarz „gwiazdy” z zielnika Humboldta. Na podstawie tej rośliny miała zostać dokonana naukowa klasyfikacja gatunku w 1834 roku. 

7 grudnia 2023

POLONEZ – kompozycje wydane na Dolnym Śląsku i twórcy polonezów związani z Dolnym Śląskiem – wybór ciekawostek dotyczących NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA KULTUROWEGO LUDZKOŚCI UNESCO (utwory do posłuchania, historyczne partytury)

Polonez to tradycyjny polski taniec, który zachwycił Europę i od setek lat jest muzycznym znakiem rozpoznawczym polskiej kultury. Charakterystyczny rytm „chodzonego” zainspirował wielkich mistrzów kompozycji. Nie tylko Chopin, Moniuszko, Ogiński, Wieniawski czy Kilar skomponowali polonezy. Swoją własną wizję polskiego tańca mieli także inni mistrzowie muzyki poważnej od baroku z Bachem, Telemannem i Haendlem po romantyków z Lisztem, Wagnerem czy Czajkowskim. Współcześnie polonez króluje na studniówkach! 


W grudniu 2023 roku taniec został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. To szósta polska tradycja, która została w ten sposób wyróżniona. Warto zaznaczyć, że polonezy komponowali również mieszkańcy dawnego Dolnego Śląska, były one wydawane m.in. w wydawnictwach muzycznych we Wrocławiu oraz grywane podczas koncertów. Na Dolnym Śląsku gościli również wybitni kompozytorzy, którzy skomponowali polonezy. Właśnie o tym będzie ten wpis! 

2 grudnia 2023

WROCŁAW - ponad 100 pięknych, ciekawych i niezwykłych miejsc, zabytków i atrakcji w stolicy Dolnego Śląska – subiektywny wybór (GALERIA)

Wrocław jest jednym z najciekawszych miast w Polsce - celem turystycznym cenionym również przez turystów zagranicznych. W sieci znajduje się wiele blogowych przewodników po atrakcjach tego niezwykłego miasta, historycznej stolicy Śląska i administracyjnej stolicy Dolnego Śląska. Takie publikacje internetowe obejmują zwykle 10-25 najciekawszych miejsc i zabytków. Pokusiłem się o prywatną, subiektywną selekcję… około 150 interesujących obiektów historycznych i nowoczesnych oraz kultowych i mniej znanych miejscówek we Wrocławiu! Zapraszam do mojego przewodnika po perłach i zaułkach "Miasta 100 mostów"! 


W artykule znajduje się około 300 zdjęć mojego autorstwa. Wszystkie zaprezentowane miejsca zwiedziłem. W >> podpisach w linkach znajdują się dodatkowe relacje z wybranych „destynacji” (artykuły na blogu zawierają galerie zdjęć, opisy, informacje praktyczne oraz dokładne lokalizacja w postaci znaczników na mapach). 

1 grudnia 2023

SPACER po DREŹNIE – Florencja Północy nad Łabą (GALERIA)


Saskie miasto, w którym rezydowali również królowie Polski. Perła, która odradza się po zniszczeniach II wojny światowej. Prawdziwa szkatułka skarbów architektury, kultury i sztuki. Miasto nazywane Florencją Północy.