Translate

30 maja 2022

Pierwszy sudecki pejzażysta! Reinhardt – z Bawarii do Jeleniej Góry z miłości do śląskich gór! (galeria + ciekawostki)

Sudety inspirowały od wieków nie tylko do wędrówek, pionierskiego rozwoju turystyki, ale i do snucia niesamowitych opowieści, które chłonęły wszystkie gatunki literatury od poezji po teatr. Widoki szczytów, dolin, zamków, wsi i miasteczek fascynowały artystów plastyków. Przez dziesięciolecia kolejne pokolenia twórczych i odkrywczych talentów kreowały niepowtarzalną markę Sudetów. Jednym z pionierów tej dziedziny był  Reinhardt, malarz z Bawarii, który zakochał się w okolicach Jeleniej Góry! 



Artysta ten stworzył całą serię dzieł związanych z Sudetami. Jego prace zdobiły królewskie i arystokratyczne rezydencje. Do dziś znajdują się w zbiorach wielu muzeów. Karkonoskiego twórcę odwiedził słynny podróżnik i polityk, Adams – późniejszy prezydent USA. 

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju - wiosna z różanecznikami (GALERIA)


Zdrojowe spotkanie z wiosną!

Ojciec anarchizmu i Wrocław – Bakunin na Dolnym Śląsku (ciekawostki i konteksty)

Michał Bakunin to barwna postać XIX wieku – z Wagnerem chciał spalić świat, spiskował ze Słowackim i inspirował polskiego wieszcza, marzył o „powszechnym związku europejskich republik”, krytykował Marksa. Gościł we Wrocławiu, gdzie na łamach prasy wdał się w polemikę z… George Sand, kochanką Chopina! Związani z nim byli też Eduard von Reichenbach z okolic Dzierżoniowa oraz profesor Cybulski z Uniwersytetu Wrocławskiego. 



Bakunin przeszedł do historii jako niezwykle intrygująca osoba – rewolucyjny podżegacz, intrygant, teoretyk anarchizmu, krytyk komunizmu, działacz polityczny na kilku kontynentach, który wielokrotnie wymykał się śmierci. 

26 maja 2022

Matka – słowem i śpiewem – twórczość poetów i kompozytorów związanych z Dolnym Śląskiem (wybór utworów)

Wybrałem kilka utworów wokalnych, które powstały w XIX wieku do słów wierszy z podobnego czasu. Są to dzieła, które napisali poeci bądź kompozytorzy w różny sposób związani z Dolnym Śląskiem – niektórzy mieszkali w regionie, inni często go odwiedzali. Oto różne motywy i aspekty związane z macierzyństwem. Będą to kompozycje związane z takimi twórcami, jak: Eichendorff, Chopin, Chamisso, Brahms, Strauss, Wagner, Goethe czy Mahler. 


25 maja 2022

Kuks: Braunův betlém (GALERIA)


Skarb czeskiej rzeźby barokowej ukryty w lesie! 

Konopnicka i Hauptmann („Święto pokoju” i „Hanusia”) – polska poetka, jako tłumaczka i recenzentka śląskiego noblisty (+ ciekawostki filmowe i operowe!)

Maria Konopnicka znana jest jako wybitna a zarazem kontrowersyjna postać polskiego świata literatury i kultury pod zaborami. Pamiętamy ją jako autorkę pozytywistycznych nowel, patriotycznej „Roty” czy wierszy, baśni i opowiadań dla dzieci, jak choćby „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Na jagody!”, „Jak to ze lnem było”. Pisarka nie tylko wydawała własne dzieła, ale też zajmowała się krytyką i publicystyką oraz tłumaczeniami. Jej aktywność na tym polu wiąże się m.in. z pisarstwem wielkiego śląskiego literata, laureata Nobla – Gerharta Hauptmanna. 



18 maja 2022

Hrabina Mimi – wrocławska przyjaciółka Wagnera, muza literatów i kompozytorów, aktywna przeciwniczka Bismarcka – o niezwykłej kobiecie związanej z Dolnym Śląskiem

Marie von Buch, von Schleinitz, von Wolkenstein, zwana potocznie jako Mimi, była osobą nietuzinkową – jej salon artystyczno-literacki słynął nie tylko jako miejsce spotkań wielkich twórców, ale też kuluary politycznego życia ówczesnych Niemiec. Zdeklarowana liberałka była przeciwniczką konserwatywnego kanclerza. Wspierała za to Wagnera, którego poznała jeszcze jako panienka we Wrocławiu. Była jedną z inicjatorek powstania festiwalu w Bayreuth – najstarszej muzycznej cyklicznej imprezy w Europie! 


Kilka słów o niezwykłej damie, której muzycy dedykowali swoje kompozycje i z której opinią liczyli się najwięksi politycy świata! Wagner nazwał ją we Wrocławiu "promieniem światła z lepszego świata", Bismarck jej nienawidził. 

11 maja 2022

Zámek Častolovice - czeski renesansowy pałac niedaleko Kudowy-Zdroju (GALERIA)


Wspaniała czeska rezydencja, która zaskakuje niesamowitym klimatem, historią i otoczeniem! Zamek leży niedaleko polskiego uzdrowiska Kudowa-Zdrój. 

Reger – odkrył go Dolnoślązak, odwdzięczył się kompozycją na inaugurację rekordowych organów w Hali Stulecia! Śląskie konteksty związane z twórczością największego niemieckiego organisty po Bachu

Max Reger nazywany był „ostatnim gigantem muzyki”. Mówiło się, że był następcą Bacha. Sprawił, że koncertowe zainteresowanie nową muzyką organową przeżywało swój renesans. Sięgał po inspiracje zarówno bachowskie, jak i wagnerowskie. „Odkrył” go i wypromował profesor pochodzący z Dolnego Śląska! Reger zasłynął m.in. monumentalnym „Psalmem”, który jedno ze swoich dwóch jednoczesnych prawykonań miał we Wrocławiu. Specjalnie dla stolicy Dolnego Śląska napisał kompozycję organową na inaugurację rekordowych nowych organów w Hali Stulecia we Wrocławiu. Pisał też pieśni do słów śląskich poetów. 


Reger to kolejny ciekawy muzyk, którego chciałbym przedstawić, zwłaszcza w kontekście jego związków z Dolnym Śląskiem i śląskimi twórcami. 

10 maja 2022

Zamek Czocha - czyli "polski Hogwart". Perła województwa dolnośląskiego na Łużycach Górnych (GALERIA)


Zamek, który fascynuje. Ma nie tylko ciekawy wystrój, ale też wiążą się z nim legendy i tajemnice historyczne. Nie bez powodu stanowi gotową scenerię do filmów oraz wabi poszukiwaczy przygód i fantazji! Romantyczne są również okolice pięknej budowli ulokowanej nad jeziorem, w pobliżu zapory! 

6 maja 2022

Ołtarz we wrocławskiej katedrze, zamek w Otmuchowie i... Papieska Gwardia Szwajcarska, czyli jak biskup Jerin połączył Rzym z Wrocławiem

Papieska Gwardia Szwajcarska jest jedną z najstarszych jednostek wojskowych działających nieprzerwanie. Każdy kojarzy słynne galowe umundurowanie watykańskich Szwajcarów, wzorowane na renesansowych strojach wojskowych. Gwardia zasłynęła obroną papieża w 1527 roku. Niespełna pół wieku później ich kapelanem został Andreas von Jerin, który szybko piął się po szczeblach kościelnej kariery, aż został biskupem-księciem Wrocławia! Duchowy przewodnik gwardzistów papieskich stał się uznanym mecenasem sztuki na Śląsku. Jego aktywność na tym polu podziwiać można we Wrocławiu, w Otmuchowie czy w Nysie! 


Ratusz w Lądku-Zdroju (GALERIA)


Siedziba władz uzdrowiska. 

5 maja 2022

Löwenfeld – slawista po wrocławskiej uczelni, badacz Kochanowskiego i Górnickiego, tłumacz Sienkiewicza

Wrocławska slawistyka w XIX wieku znana była dzięki takim wykładowcom, jak prof. Cybulski czy Nehring. Uczeń tego ostatniego znawcy literatury polskiej obronił na Dolnym Śląsku doktorat o Kochanowskim, a następnie był tłumaczem dzieł naszego noblisty – Henryka Sienkiewicza. O Raphaelu Löwenfeldzie i jego związkach z literaturą polską pisały polskojęzyczne czasopisma na przełomie XIX i XX wieku. Jego nazwisko pojawia się w biografiach i opracowaniach dzieł autorów „Trenów” i „Pana Wołodyjowskiego”. Co ciekawe o pisarstwie Sienkiewicza doktor z Wrocławia dyskutował z Tołstojem, kultowym pisarzem, 19 razy nominowanym do literackiego Nobla.  Wkład absolwenta dolnośląskiej uczelni w promowanie polskiej literatury wydaje się dziś zapomnianym, a ciekawym zagadnieniem! 



Do Wrocławia przybył z Poznania, później związał się z Berlinem. Zmarł kilka tygodni po swoim ulubionym autorze. 

1 maja 2022

Majowa królowa polan: konwalia – dolnośląskie ciekawostki ze świata przyrody, sztuki, literatury, nauki i nie tylko (GALERIA + konteksty)

Francuzi rozpoczynają maj Świętem Konwalii. Ta piękna roślina, ozdoba polan i ogrodów jest niezwykle ciekawym motywem literackim i artystycznym oraz intrygującą rośliną leczniczą i trującą! Ma cenione właściwości medyczne oraz estetyczne. Wykorzystywana jest jako kwiatowa dekoracja, w perfumerii z uwagi na zapach, ale też jako symbol. Wiąże się ją z lilią z Pieśni nad Pieśniami. W ręku trzyma ją Kopernik na słynnym portrecie. Konwalie pojawiają się w wierszach oraz pieśniach słynnych kompozytorów. 


Zapraszam do lektury ciekawostkowego tekstu o niektórych kulturowych właściwościach konwalii. Przyjrzę się kontekstom związanym z Dolnym Śląskiem i Sudetami oraz artystami i badaczami, którzy działali w tym regionie. Nie zabraknie starych zielników, muzycznych i poetyckich perełek oraz zaskakujących tropów!