Translate

30 maja 2023

Galeria sztuki ludowej Jana Giejsona w Bardzie (GALERIA)


Aura sacrum w Bardzie – nazywanym miastem cudów – unosi się nie tylko w pięknej zabytkowej bazylice, Muzeum Sztuki Sakralnej w klasztorze, na kalwarii, w ruchomej szopce czy na szlaku kaplic różańcowych. 

Hala Spacerowa w Szczawnie-Zdroju (GALERIA)


Uzdrowiskowa perła, która od ponad wieku cieszy kuracjuszy. 

Kaznodzieja-pisarz z Wrocławia i trzy pieśni Mozarta (ciekawostka muzyczno-poetycka)

Bez mała 50 lat mieszkańcem Wrocławia był Johann Timotheus Hermes  - twórczy duchowny, autor poczytnej powieści epistolarnej. Utwory poetyckie z jego dzieła życia „Sophiens Reise” spodobały się Mozartowi! Wielki klasyk skomponował 3 pieśni do słów współczesnego mu duchownego związanego z kościołami św. Marii Magdaleny i Elżbiety we Wrocławiu. 



O artystycznym „spotkaniu” genialnego kompozytora i pisarza z Dolnego Śląska. 

29 maja 2023

Cesarskie Skałki w Głuszycy - krajobrazowe delicje z dala od utartych szlaków (GALERIA)


Spojrzenie z Gór Sowich na Góry Kamienne.

Altana parkowa - Park Młodzieżowy w Świdnicy (GALERIA)


Odbudowana XIX -wieczna parkowa atrakcja. 

Pasożyt z dolnośląskich pól i jego odkrywca: lekarz z Wrocławia - o kaniance i doktorze Krockerze (ciekawostki historyczno-przyrodnicze)

Jest jak miniaturowa liana, która swoją siecią pochłania rozmaite rośliny zielne, a nawet krzewy. W świecie roślin może być uznana za wampira: wysysa życiodajne soki ze swoich ofiar! Pod koniec XVIII wieku opisał ją wrocławski lekarz. Do dziś stosuje się łacińską nazwę, którą zaproponował. Mowa o kaniance wielkiej (Cuscuta lupuliformis), którą odkrył i opisał Anton Johann Krocker. Przyrodnik i lekarz związany był z Dolnym Śląskiem. Zmarł we Wrocławiu w 1823 roku. 

28 maja 2023

Obryw skalny w Bardzie wiosną - widoki i zabytki sakralne (GALERIA)


Katastrofa przed wiekami stworzyła krajobrazową perłę i fantastyczny punkt widokowy. 

Kompleks Dworzysko w Szczawnie-Zdroju: Dwór Idy - restauracja w dawnym uzdrowiskowym folwarku Hochbergów (GALERIA)


Zabytek z XIX wieku, w modnym wówczas stylu szwajcarskim. Podobnie zbudowano Szwajcarkę z Rudaw Janowickich, a także budynki w Międzygórzu. 

Świdnicki Bestiariusz - niesamowite sklepienia w dawnej aptece! (GALERIA)


Przedziwne gady, latające ryby, bestie z odległych światów! To intrygujące zoo, czy wręcz bestiariusz jest dekoracją sklepienia w dawnej świdnickiej aptece. 

22 maja 2023

Gomólnik Mały - nowa platforma widokowa w Górach Suchych (GALERIA + mapa)


Mniej znana góra nowym hitem Sudetów. 

Na wieży zamku w Bolkowie (GALERIA)


Gotycka wieża zamku jest atrakcją turystyczną i punktem widokowym. Z wieży zobaczyć można bryłę zamku, architekturę Bolkowa, a także okolice – w tym Sudety (m.in. Góry Wałbrzyskie z Trójgarbem i Chełmcem). 

Kościół Zbawiciela w Wałbrzychu - klasycystyczna perła (GALERIA)


Jeden z najciekawszych kościołów Dolnego Śląska - choć skromny - jest interesującym przykładem klasycyzmu na Śląsku. Projekt świątyni wyszedł spod ręki wielkiego mistrza tego stylu. Kościół to dzieło C.G. Langhansa, autora Bramy Brandenburskiej w Berlinie. 

20 maja 2023

Moje spotkania z dziedzictwem i skarbami kultury oraz natury UNESCO (Polska, Czechy, Niemcy, Włochy, Francja) – przegląd subiektywny (GALERIA)

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO jest powszechnym wyznacznikiem miejsc szczególnie wartościowych dla ludzkości, a zarazem popularnych dla turysty. Szczególna ochrona prawna i ogólnoświatowe uznanie ekspertów w tym przypadku wiąże się także z rekomendacją i promocją. Często unikatowe obiekty, miejsca, dzieła sztuki i cywilizacji otrzymują większy rozgłos. 



Obok szczególnie popularnej listy Dziedzictwa UNESCO (wpisanych, oficjalnie kandydujących, a nawet… wykreślonych!), warto też wspomnieć o mniej popularnych listach UNESCO: Dokumentów "Pamięć Świata", Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, Rezerwatów Biosfery czy Geoparków. Zapraszam do mojego przeglądu odwiedzonych miejsc i interesujących kontekstów. 

19 maja 2023

Wenecja: "La Serenissima" – królowa Adriatyku (GALERIA)


Jedno z najpiękniejszych miast świata. Delikatna i potężna zarazem. 

Spacer po Weronie - mieście Romea i Julii (GALERIA)


Przepiękne włoskie miasto zachwycające zabytkami i kontekstami kulturowymi. 

Secesyjne sanatorium z Gór Sowich - szpital w Rościszowie (GALERIA)

 

Piękna dawna budowla w Sudetach związana z lecznictwem. 

Niezwykły świat muzeów: Dolny Śląsk i nie tylko - przegląd muzeów, które odwiedziłem (GALERIA)

Na całym świecie muzea stanowią skarbnice materialnych artefaktów, ale i wiedzy - szczególnie o różnych aspektach przeszłości. Eksponują przedmioty ukazujące bogactwo świata przyrody i niezwykłe przykłady ludzkiej aktywności w postaci dzieł sztuki, rzemiosła i techniki. Muzea zalicza się do atrakcji turystycznych. Zapraszam do mojego subiektywnego przeglądu, który obejmuje odwiedzone przeze mnie muzea na Dolnym Śląsku (I część) i poza moim regionem – w innych częściach Polski i Europy (II i III część). 



Przegląd obejmuje muzea o najróżniejszym profilu. Podpisy w galerii zawierają linki do blogowych relacji z pełną galerią zdjęć z danego miejsca, szczegółowymi informacjami oraz lokalizacją (znacznik na mapie). 

11 maja 2023

Wykład "Niezwykli goście dolnośląskich uzdrowisk" dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czarnym Borze


Uzdrowiska to temat bliski Seniorom. Dlatego postanowiłem opowiedzieć, kogo można było spotkać dawno temu w historycznych kurortach Dolnego Śląska! Na zaproszenie UTW w Czarnym Borze wygłosiłem wykład z prelekcją multimedialną mojego autorstwa. Dla wielu słuchaczy przedstawione ciekawostki były zupełnie nowe i zaskakujące. 

9 maja 2023

Camposanto Monumentale di Pisa - jeden z najniezwyklejszych i najpiękniejszych cmentarzy Europy (GALERIA)


Wyjątkowy średniowieczny cmentarz kryty dachem. Miejsce, w którym zgromadzone są dzieła sztuki od antycznych nagrobków rzymskich i etruskich, przez późnogotyckie polichromie, gotyckie mury i arkady, po grobowce z XVIII i XIX wieku.