Aura sacrum w Bardzie – nazywanym miastem cudów – unosi się nie tylko w pięknej zabytkowej bazylice, Muzeum Sztuki Sakralnej w klasztorze, na kalwarii, w ruchomej szopce czy na szlaku kaplic różańcowych.
Ludowy aspekt sztuki związanej z tematyką biblijną w sudeckim mieście reprezentuje uznany twórca. Jego prace można oglądać w prywatnej galerii, która częściowo jest plenerowa, a częściowo obejmuje pracownię artysty.
W ogrodzie artysty oraz jego pracowni można podziwiać dziesiątki rzeźb i płaskorzeźb, których tematyka związana jest z opowieściami ze Starego i Nowego Testamentu. Zobaczyć można m.in. sceny biblijne związane z życiem Jezusa, ale także męczeństwa świętych. Znajdziemy Adama i Ewę, Mojżesza, Jezusa na osiołku, apostołów. Artysta tworzy również kopie figury bardzkiej madonny tronującej, która jest bezcennym średniowiecznym zabytkiem i ważnym sakralnym obiektem w pielgrzymkowym Bardzie.
Prace artysty prezentowane są na wystawach w różnych muzeach i galeriach.
Mapa/lokalizacja:
(galeria znajduje się niedaleko przystanku kolejowego Bardo Śląskie na trasie Wrocław – Kłodzko).
Więcej informacji:
https://zgstl.pl/tworcy_ludowi/jan-giejson/ - Stowarzyszenie Twórców Ludowych
polecam również:
******
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz